Go to ...
RSS Feed

Co se to děje ve Spojených státech? Viděno českýma očima – 2.část


První část autentických pohledů na současné dění ve Spojených státech jsme v iReporteru zveřejnili 26. července. Pár přátel se na mne obrátilo v soukromých emailech, že stejně nechápou podstatu toho, co se v Americe děje. Odpovídal jsem jim, že se na to díváme prismatem země, která neměla kolonie, nepoužívala ke svému hospodářskému vývoji otroky a přesto měla ve svých skrovných dějinách dramatické okamžiky, ba i celá období na která jsme dodnes v podvědomí pyšní. Naše země zrodila ještě před objevem Ameriky církevního reformátora, který odhalil na jakých falešných základech stojí církev a začal ji veřejně kritizovat a bojoval ze její reformaci. Takového kritika a reformárora bylo nutné umlčet. Nejprve církevní koncil tlačil na odvolání vyslovených názorů a pravd. Když tlaku nepodlehl, odsoudili jej k potupné smrti upálením na hranici. 6. července 1415 církev zavraždila českého kněze, hrdinu Mistra Jana z Husi. A my se cítíme, že v každém z nás je kousek toho vzpurného husitství proti všemu cizímu, proti všem. Alespoň já jsem na tento kulturně společenský atavismus hrdý a nestydím se za něj. 
Amerika šla jinou cestou, v zemi je tradice vítězů založená na tom, kdo rychleji vytasí kolty. Bez ohledu na barvu kůže. Současné veřejné mínění je silně ovlivněné nedávnými událostmi kolem smrti Afroameričana George Floyda a pnutí existující v této etnické komunitě vyvřelo plnou silou na povrch amerických měst. Sochy a jiné památky po těch, kteří založili tak úžasnou zemi, jakou Státy jsou, se staly předmětem nenávisti potomků bývalých otroků a jejich sympatizantů. 
Nedávno byly mimo jiné strženy i sochy objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba a konfederačního prezidenta Jeffersona Davise, který v době americké občanské války hájil otroctví. V belgických Antverpách pak odstranili kvůli koloniální minulosti sochu krále Leopolda II. Belgického. Masové odstraňování a ničení soch souvisí s vlnou protirasistických protestů, které spustila smrt George Floyda. Ten zemřel letos v květnu při policejním zákroku, kdy mu jeden z policistů klečel osm minut na krku. Demonstrace se rozšířily i do Evropy. Proti rasismu se protestuje mimo jiné i v Madridu, Paříži, Londýně či Lisabonu. Jak je patrné z toho, co se v amerických městech a některých evropských zemích děje, lze se domnívat, že na povrch vyplouvají nevyřešené historické nespravedlnosti a křivdy. To může samozřejmě být zničující. Nám nezbývá nic jiného než přihlížet. O výsledku se rozhoduje jinde … Redakce

 

Zdravotnictví…

je v Americe nesourodé. Každý stát má svoje zákony, každá pojišťovna si diktuje svoje poplatky a co za ně nabízí, každý zaměstnavatel má svoje normy kolik % na to zaměstnancům přidá. Zaměstnanci s polovičním úvazkem na to vůbec nemají nárok, a proto zaměstnavatel radši zaměstná spoustu lidí na částečný úvazek a ušetří. A každá nemocnice si účtuje podle svých tabulek, a to co pojišťovna nezaplatí, musí pacient doplatit, někdy až tisíce dolarů. Přijde účet za doktora, za sestry, za pokoj, za rentgen i za sanitku. Ale to se o Americe neví. Ve filmech je všechno krásné. Zdravotní pojištění není v Americe zdaleka automatické jako v Evropě a skoro všude na světě. Tady jen zaměstnanci velkých podniků, myslím nad 300 zaměstnanců, mají pojištění, které jim zaměstnavatel z poloviny platí. Platit si pojištění na vlastní pěst je často neúnosné, zvlášť pro vícečlennou rodinu. Minimální mzda je k smíchu a hodně černochů bez vzdělání pracuje třeba v MacDonaldovi, kde víc nedostanou a tak lidi mají 2 i 3 zaměstnání, jsou vyčerpaní a na děti vůbec nemají čas. A přijdou nemoci, deprese, alkohol, drogy, atd. A nejsou to jen černoši, ale je i spousta chudých bílých rodin. Demokrati v kongresu se snažili protlačit reformu zdravotní péče už několik desetiletí, ale Republikáni je buď v kongresu přehlasují, nebo je republikánský president a ten to vetuje. Jediný jejich argument je, že vláda nemá co rozkazovat, že lidi jsou individualisté a mají mít možnost vlastního rozhodování. President Obama s odřenými zády protlačil velmi populární kompromis pro lidi bez pojištění, ale současně vyžadoval, že i ti, kteří pojištění nechtějí, musí do společné kasy přispívat (stejně jako u automobilového pojištění). Samozřejmě jeden z hlavních bodů Republikánů je toto pojištění (tzv. Obamacare) zrušit. Náhradní ale nemají. Lidi bez pojištění když jsou nemocní nemají jinou možnost než jít na pohotovost a nemocnice je musí podle zákona přijmout a přijde o příjem. Jenže doktoři a sestry se jim nevěnují tolik jako platícím, protože na černých životech přece nezáleží. Novorozenci a rodičky umírají ze stejných důvodů 10x častěji. Lidi nad 65 mají automatické zdravotní pojištění, Medicare, do kterého si platili v daních, když pracovali. A Medicare pro všechny byl jeden bod presidentského kandidáta Bernie Sanderse. Pak by konečně byla Amerika na úrovni světového zdravotnictví. Je to ale bitva do kopce.

A vzdělání?

Povinná školní docházka je do 16 let, ale diplom student dostane za 12 úspěšných let studia, tj. v 18. A bez diplomu nemůže studovat dál, ani dostat slušnou práci. Střední odborné vzdělání tu nějak není, ani učňovská střediska. Většinou se lidi nějak zaučí tu práci dělat u nějakého mistra nebo v továrně. Za vysoké školy se tu platí, a hodně. A když na to člověk nemá, vezme si půjčku (zase musí dokázat finanční spolehlivost a navíc mít ručitele) a splácí jí třeba celý život. A bez vzdělání dobře placené místo neseženeš. Takže začarovaný kruh ze všech stran. V 60tých letech president Johnson, demokrat, vyhradil peníze na levné byty. Byl to dobrý nápad, ale další president byl republikán, Nixon, a ten to z rozpočtu vyřadil, nikdo byty neopravoval a teď jsou z nich slumy. Černoši musí o všechno, co mají bílí automaticky, bojovat a i když vyhrají, zase někdo vymyslí nové fígle a i když jsou to věci nezákonné, černoch se u soudu těžko dovolá spravedlnosti. Ne všichni si mohou dovolit drahého advokáta.

Obyvatelstvo

V Americe je asi 320 milionů obyvatel. (Poslední sčítání bylo letos v dubnu, ale výsledky ještě nemáme.) Z toho je asi jen 50% bílých obyvatel, asi 13% černých, hodně hnědých, a zbytek asiati a indiáni.. Samozřejmě hodně Američanů nelze zařadit do žádné skupiny, protože jsou všelijak promíchaní na plynulé stupnici od bílé po černou. Takže když vyplňují dotazníky, neví co napsat do rubriky „rasa“. Tzv. hnědí jsou Hispánci ze střední a jižní Ameriky mluvící španělsky. To je zde druhý nejběžnější jazyk. Postupně na jih je černochů víc a víc, a v centru velkých měst po celé Americe je jich všude hodně. Bílí se dávno odstěhovali na předměstí, kde mají dům s velkou zahradou a samozřejmě ceny jsou nedostupné chudým lidem. Myslím, že na jihu ve státě Mississippi je asi 80% černochů a v sousední Alabamě a Lousianě skoro taky tolik.

Policie

Policejní reforma na sebe čeká už desetiletí a vražda Georga Floyda byla jen poslední kapka. Vyšší šarže musí mít Policejní Akademii, řadoví policajti jen 6-měsíční kurz. Jsou dobře placeni a státní a městský rozpočet na policii se nemění, nebo dokonce roste na úkor školství, parků, silnic, mostů, veřejné dopravy, atd. Policie má navíc de facto imunitu na soudní stíhání a to jen podporuje jejich brutalitu. Statisticky je asi 70% řidičů zastavených policií buď černých nebo hnědých. Stavějí je jen tak, a vystoupit, dát ruce na střechu, nechat se ohledat, a když člověk protestuje, že nic neudělal, policajt často začne hádku, kterou černoch nemůže vyhrát, protože policajt má vždycky pravdu. A to jsou právě ty nejnižší šarže, kde se nováček vyžívá svou nově nabytou mocí. Na strážnici hecují jeden druhého a vytahují se jak s negrem zatočili. Taky se předhánějí v tom kolik negrů poslali do vězení za maličkosti jako pytlíček marihuany v kapse. Amerika má nejvíc vězňů per capita na světě a z 80% 

Dana McFaden

Dana McFaden,
Massachusetts

Třetí část postřehů o Americe těchto dní bude mít tyto odstavce:
Imigrace, Zbraně, Volby, Protesty, vlajky a sochy

V záhlaví článku je fotografie z protestů v Portlandu. Protestující žádají, aby byly omezeny finanční prostředky vydávané na činnosti policie

One Response “Co se to děje ve Spojených státech? Viděno českýma očima – 2.část”

  1. Zdeněk Zbořil
    1. 8. 2020 at 7.56

    Když jsme se jednou ptali A.J.Kiehma, frakofila a Evropana, který 13 let ze své více než dvacetileté emigrace prožil ve Spojených státech, citoval slova své paní: „Cokoliv o Americe řeknete – je pravda!“ Varoval nás, abychom se nekriticky dívali na Spojené státy a přílš se nezabývali tím, co je způsobu jejich existence příčinou. To, že nejdříve tzv. Inidánům postříleli bizony, potom Indiány a nakonec stříleli a střílejí po sobě, je historický fakt, kterému moc nerozumíme. Aby se navzájem nepovraždili, zavedli si instituci soudce a šerifa, kupovali si, stejně jako v 10. stol. ve městě Frága/Praha otroky, cín a potraviny. Kromě otroků dali světu i Chaloupku strýčka Toma a Johna Browna s jeho šiky černých přátel. Vymysleli si americkou demokracii, začali ji vyvážet do světa, až jim doma žádná nezbyla. Přesto stamiliony lidí na celém světě sní svůj „americký sen“ a jsou pro něj ochotni zemřít, bez ohledu na barvu pleti. Říkalo se tomu „americký způsob života“ nebo „americký imperialismus“ a zdá se, že oba dnes prožívají svá kritická léta. Pokud se jich někdo obává, připomínám mu „rabínskou moudrost“ z let vietnamské války. Česko-americý profesor Beendsa, říkal svým studentům, kteří se obávali své budoucnosti vojáků ve Vietnamu. „Kdo jiný by se své budoucnosti měl obávat, když ne my?“ Ve smyslu ani se svou minulostí toho už moc nenaděláme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *