Go to ...
RSS Feed

Pandemie pěkně po česku …


Všechna česká televizní zpravodajství nám mnohokrát v několika minulých dnech opakovala nářek irganizátorky velkolepé kulturní akce Colours of Ostrava Zlaty Holušové. Tato akce se letos konat nemohla kvůli omezení počtu účastníků a tak se menší akce připravovala pro menší počet návštěvníků. Na poslední chvíli vyhlásila krajská hygienička taková opatření, že se nemohla konat ani tato redukovaná kulturní veselice. Zákaz konání byl vydán z hodiny na hodinu, účinkující, kteří byli na cestě byli odvoláni, ti, kteří už byli na místě se museli sbalit a odejet domů. Stejná média doplněná o tištěné noviny a společenské časopisy přinášejí obrazy nespokojenosti podnikatelů z oboru pohostinství, hoteliérství, provozovatelů ubytovacích zařízení pro letní dovolenou a ostatních s tím spojených služeb jako jsou půjčovny lodí, kol atd. atd. Z této navozované atmosféry potom vyplývá obraz nezáviděníhodné letní skutečnosti a zmařených dovolených, prázdnin a vůbec cest po světě. 

Jednoduché laciné rakve s mrtvými, které budou odvezeny na ostrov Hart Island k uložení do země (duben 2020)

Je třeba se zamyslet nad tím co se vlastně děje. V České republice je nám hej, vůbec nechceme brát na vědomí, že pandemie koronaviru si jen na pár dní oddechla a nabírá sílu. Kolik z nás zaznamenalo hrozivé sdělení zveřejnění agenturou Reuters, že virus se celosvětově šíří rychlostí jeden milion nakažených za sto hodin?! Za necelé čtyři dny milion nových nakažených. Úmrtnost se pohybuje kolem deseti procent… Má cenu dál propočítávat jak budou z hlediska matematiky či lépe kupeckých počtů vypadat příští týdny? Mají novináři a editoři elektronických médií vůbec povědomí o tom, co nás dřív nebo později může potkat? Proč občany nevarují, proč nenabádají k ostražitosti a proč zpochybňují vládní rozhodnutí a hygienická opatření krajských hygieniků? Vzal vůbec někdo na vědomí jak se projevovala pandemie v New Yorku? Je to aglomerace s obrovskou zalidněností kde na 780 kilometrech čtverečních žije 8,5 milionů lidí. Pro porovnání stačí uvést data Prahy, která má rozlohu cca 490 km2 a žije zde 1,4 milionů obyvatel. Kdo jen trochu sledoval údaje o šíření covidu-19 tak ví, že byly dny, kdy v New Yorku umíraly stovky lidí denně, výjimkou nebyly počty 1200 až 1400 zemřelých za 24 hodin. Nemocnice a záchytná místa byla a jsou i dnes přetížena, počty mrtvých se staly zlým snem pro městské zřízence. Málo kdo z nás ví, že NewYork má svůj tzv. ostrov hrůzy. Jmenuje se Hartův ostrov a nemá dobrou pověst. Ale o jeho historiii až někdy jindy. V současnosti se tam pohřbívají, odděleně od „normáně” zemřelých, ti kteří zemřeli na koronavirus. Bagry vyhlubují dlouhé, hluboké rýhy a do nich se ukládají jednoduché rakve s ostatky, pak se vše zahrne. Bagry pracují nepřetržitě, newyorkskou nekropoli hlídají policisté a vězeňská stráž, protože na pohřbívací práce byli vybráni vězni z městských věznic.

Těla jsou umístěna uvnitř provizorní márnice před nemocnicí Wyckoff v Brooklynu, Reuters

Dovedete si představit situaci při které by v Praze postupovala smrtelná nákaza stejným tempem jako v New Yorku a zemřelých bylo například „jen” 300 denně? Odhaduji, že by propukla panika a Praha by se začala vylidňovat útěkem zdravých do bezpečí. Proč se tak nestalo? Protože vláda, hygienici a epidemiologové odhadli na svých jednáních co by se mohlo stát a nařídili účinná opatření v samém počátku. Byli jsme možná jako stát jiným zemím k smíchu, ale vezměte si k ruce tabulku promořenosti populace a smrtených případů pandemie a z tohoto srovnání vycházíme jako Česká republika dobře, pokud vůbec v takovém případě můžeme říkat, že 359 zemřelých je dobré číslo. Rodiny těch kteří opustili tento svět asi budou mít jiný názor, stejně jako rodiny newyorkských a amerických obětí. Těch je k dnešnímu dni (21.7.2020) 143.321… Vše, co se v médiích kolem pandemie odehrává je jen mediální masáž, na které se vydatně přiživují zadavatelé reklam i samotní editoři jimž stoupají zisky. Nářek nad ušlými zisky podnikatelů mě připadá nepatřičný a nemám pro ně pochopení. Vždyť vláda připravila řadu podpůrných opatření k tomu, aby podnikající v oborech služeb nepadli hlady a přežili do časů, kdy se celá společnost navrátí k normálu a začne fungovat jako před pandemií. Jsme v tom namočení všichni a mělo by platit heslo solidárnosti a pospolitosti: Všichni za jednoho, jeden za všechny.

Břetislav Albert
Vzáhlaví článku je foto agentury Reuters: Fotografie z dronů ukazují, jak jsou těla pohřbívána na newyorském Hart Islandu. Duben 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *