Go to ...
RSS Feed

Bude nová ruská ústava přijata kladně? Bude referendum platné?


Jaká asi bude účast v ruském červencovém referendu? 123RF.com

Zřejmě není u nás moc lidí, kteří zaznamenali, že pouhý týden po vojenské přehlídce na Rudém náměstí v Moskvě na počest 75. výročí vítězství SSSR a jeho spojenců nad fašismem se v Rusku uskuteční další významná událost – 1.července 2020 se bude v Rusku  konat celostátní referendum o přijetí nové ruské ústavy. Završí se tím proces, nastartovaný v lednu 2020 poselstvím prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina Federálnímu shromáždění Ruské federace (RF). V. Putin (67) jím dovršil zatím vše, co po celých 20 let v čele Ruska podnikal. Bylo „překvapivě“ načasováno a okamžitě vyvolalo v Rusku i v zahraničí velké a přetrvávající emoce.

V. V. Putin

Návrh na změnu Ústavy RF, přednesený prezidentem Putinem, je v podstatě založený na 3 bodech:
– na rozvoji vzdělávacího systému;

K zajištění ekonomického rozvoje společnosti a státu, musí být vytvořen rozsáhlý vzdělávací systém. Nebude-li ve společnosti vzdělávací systém, nebude stát, nebude země, a potom ani lidé.“ Mění se tím zásadním způsobem přístup k organizaci společnosti, kde musí vzdělávací systém zaujímat své zákonité místo, a učitelé, pedagogové musí mít vysoké sociální postavení. V. Putin v této souvislosti přímo řekl “Učitel musí mít vysoké sociální postavení. Vzdělání je to, na čem stojí každá společnost“.
– na zásadě, že normy mezinárodního práva budou v Rusku platit pouze do té míry, v jaké nebudou v rozporu se zákonodárstvím a právy a povinnostmi občanů Ruska; Ruské zákonodárství určí, do jaké míry mohou na ruském území platit mezinárodní zákonné normy, zbaví tím Rusko vnějšího řízení. Státní úředníci nesmí mít druhé občanství, ani povolení k pobytu v jiném státě.

– na předání určité části pravomocí Státní dumě.

V podstatě to znamená zavedení odpovědnosti člověka v řidicí funkci za kvalitu jeho práce, které nebylo v SSSR uplatňováno od Stalinovy smrti. Vytváří se tím systém, který přináší klanovo-korporativní odpovědnost za kvalitu řízení v zemi. Ruský předseda vlády Medvěděv po prezidentově poselství Federálnímu shromáždění prohlásil, že vláda v plné sestavě podává demisi. Téměř okamžitě Vladimír Putin jmenoval novou ruskou vládou v čele s jejím předsedou Michailem Mišustinem. K nadcházejícímu referendu o přijetí nové ruské ústavy prezident Putin před několika dny řekl: „…, vyzývám naše občany, lidi aby se aktivně zúčastnili na tomto hlasování, protože hlasujeme o základním zákoně – ústavě, která je základem života naší země, našeho života, našich dětí dnes a určí hlavní právní zásady, základní právní záruky v oblasti sociálních vztahů, v oblasti pracovních vztahů určí naše zásady vztahů s našimi mezinárodními partnery.“

Ludvík Smýkal, ilustrační fota 123RF.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *