Go to ...
RSS Feed

Omluva od rytíře Řádu čestné legie


Toto je omluva velmi známého českého literáta Milana Kundery, žijícího od roku 1975 ve Francii. Pro nás všechny je zcela jistě k vážnému zamyšlení, byť ale nenaznačuje cestu ze současného nevratného stavu..

„ … Za přicházející globální kolaps životního prostředí bychom měli v prvé řadě vinit bohaté lidi a jimi podporovaný kapitalistický kult bohatství. Bohatí lidé horečnatým a sobeckým hromaděním bohatství vytvářejí největší uhlíkovou stopu způsobující globální oteplování. Dnes lituji, že jsem se jako aktivista v disentu podílel na kolapsu bývalých socialistických hospodářských a politických systémů ve východní Evropě. Za socialistických systémů byly výrobní prostředky a veškeré území celospolečensky vlastněno. Což by dnes, pokud by to ještě existovalo, dalo celé společnosti do ruky mocný nástroj a základnu, jak přistupovat udržitelně k naší existenci na zeměkouli a radikálně změnit způsob jakým vyrábíme zboží, používáme přírodní suroviny, energii a všechny veřejné statky. Socialismus (vedle anarcho-socialismu) byl a doposud stále zůstává nejrealističtější ekonomickou a politickou platformou, která může zbrzdit globální oteplování, které ohrožuje život na celé planetě.“
Socialistický ekonomický systém je založen na myšlence rovného sdílení všech zdrojů, na společném vlastnictví území a na myšlence produkování k životu pouze nejpotřebnějšího zboží, které je vyráběno tak, aby bylo trvanlivé. Naproti tomu kapitalistický systém (schovávající se za jménem demokracie) je v přesném opaku k této myšlence, neboť je založen na nekonečném ekonomickém růstu, na filozofii plánované krátkodobé životnosti výrobků a neomezeném drancování přírodních zdrojů. Hlavním ekonomickým a politickým cílem kapitalismu je zvýšení soukromých zisků, bez ohledu na skutečné potřeby lidí a udržitelnost životního prostředí. A protože je kapitalistický ekonomický systém vlastněn a diktován různými soukromými, navzájem soutěžícími vlastníky výrobních prostředků, tak se společnost zákonitě nedokáže dohodnout na žádné jednotné akci, která by zpomalila nebo zvrátila katastrofální globální klimatický kolaps. Proto se chci omluvit, že jsem jako součást československého disentu slepě pomáhal
zavést principy takzvaných individualistických lidských práv, která ve svých důsledcích vedou jen k sobectví a atomizaci členů společnosti, tak typické pro kapitalistickou společnost. Taková práva jsou falešnými lidskými právy. Nyní uznávám, že zásady lidských práv by neměly být odděleny od přírodních práv a globální ekologie. Dnes lituji, že jsem pomohl zničit socialistické systémy. Zvláště se chci omluvit mé šestileté vnučce, která bude v budoucnu platit krutou cenu za mé bývalé chybné kroky.
Stačilo opravit předcházející režim. Umožnit cestování, studijní pobyty a drobná řemesla..“

Milan Kundera,
rytíř Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského vyznamenání od roku 1990

* 1. dubna 1929 v Brně

3 Responses “Omluva od rytíře Řádu čestné legie”

 1. 21. 4. 2020 at 12.08

  Ať jdou do hajzlu s tím oblbováním a chtělo by to defenestraci a né něžnou revoluci, vládne nám banda vyžízků a tady nikdy pořádek nebude, protože Češi sou srabskej národ, co bylo, to bylo terazky jsme v prdeli.

 2. dušan frank
  21. 4. 2020 at 14.38

  Jasně, stručně, srozumitelně, pravdivě… díky.

 3. Stanislav Štěpánek
  24. 4. 2020 at 8.46

  Je to bývalý a přesvědčený komunista, který nezměnil své názory. Proč po roce 1968 utíkal ze socialistického Československa?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *