Go to ...
RSS Feed

Seznam dezinformačních webů – poslední známá verze


Když se mě, coby vydavateli diskuzního fóra iReporter, dostal do rukou resp. na monitor seznam dezinformačních a manipulativních webů sestavený nevládní odbornou institucí Evropské hodnoty, bylo mojí první starostí zjisit zda seznam obsahuje i název našeho webu. Není tam a já si oddechl. Možná scházelo málo a seznam jsme rozšířili o náš server, neděláme totiž nic jiného než mnozí z těch vyjmenovaných. Vyjadřujeme se k současnosti i k minulosti. Hledáme občanský, lidský pohled na události. Neděláme si patent na pravdu, můžeme se mýlit v odhadu, nemusíme mít shodný názor na celou řadu věcí. Ke svým čtenářům a přiznivců se obracíme slušnou formou a nikomu nenadáváme a nikoho sprostě neurážíme. Občas se v komentářích pod texty vyskytne názor, který naši redakci napadá s tím, že si v našich textech neověžujeme správnost faktů. Může se to stát, ale na tom není naše činnost postavena. V názorové diskuzi se může (i musí) objevit i neověřené názory. Pokud jsou podané slušnou formou zveřejňujeme je a všichni ostatní mají možnost na takový názor reagovat a uvést informace na správnou míru.
Jaroslav Lapač, editor iReportera.cz

Přehled dezinformačních a manipulativních webů
Rozdělili jsme české dezinformační a manipulativní weby do tří skupin. Každý web si lze rozkliknout a dohledat si konkrétní informace jako např. počet výstupů, rok vzniku, odkazy na web a na sociální sítě, poslání, dostupné informace o redakci, vlastnické struktuře a financování a charakteristiku obsahu. Dezinformační a manipulativní weby s přístupnými kontaktními údaji jsme požádali o poskytnutí informací o jejich vlastnické a redakční struktuře, způsobu financování a tvorbě a výběru článků, které publikují. Substantivně odpověděly pouze tři z nich, konkrétně E-republika, Parlamentní listy a Zvědavec. Weby jsou seřazeny podle jejich návštěvnosti běhen dubna 2016, kdy byla studie připravována

Weby – tvůrci dezinformací a manipulací
AC24, Sputnik CZ, Svět kolem nás, První zprávy, Aeronet, Nová Republika, New World Order Opposition, Lajkit, Svobodné noviny, CzechFreePress, Prvopodstata. Eurasia24, OrgoNet, Vlastenecké noviny, Česko aktuálně, Osud, Info kurýr, E-republika, Pařát dnes, Megazine, ISSTRAS, Antiilluminati, Vlastní hlavou, Moravská Informační Kancelář, InfoWars

Dezinformační a manipulativní webové platformy
ParlamentníListy, Protiproud, Zvědavec, EUportál, Eportál, Bez politické korektnosti, Free Globe, Rukojmí, Časopis Šifra, Euserver

Dezinformační a manipulativní weby bez vlastního obsahu – agregátory
Pravdive.eu, Almanach

 

 

4 Responses “Seznam dezinformačních webů – poslední známá verze”

 1. marta veselá
  16. 6. 2020 at 22.05

  Dobrý den, v Seznamu dezinformačních webů nenacházím České národní listy, které nepochybně do této kategorie patří. Důvod: od minim. informovaného známého z USA /emigrant z r.68/ jsem dostala přeposlaný článek, jako autor uvedena jakási Lenka Doubravská, v.s. pseudonym. Článek je snůškou neskutečných primitivních absurdit a složitě jsem jej dohledala v jakýchsi Českých národních listech obsahujících řadu článků obdobného charakteru. Vlastníci pochopitelně neuvedeni, pouze č.bank.konta. Známému jsem svůj názor napsala, nicméně ráda bych mu dodala i věrohodnou informaci kam řadit České národní listy. Děkuji za informaci.
  m.veselá Pha 4

 2. Jiří
  14. 10. 2020 at 14.41

  Dobrý den chtěl bych připomenout, že nikde na vašem seznamu chybí portál Novinky.cz od Seznamu, který manipuluje s lidmí neustále a hlavně v době pseudokoronavirové krize. Prosím o doplnění obsahu, děkuji s pozdravem Zuzánek. Jablonec nad Nisou (Poznámka redakce: domníváme se, že vaše poznámka je dostatečným doplněním seznamu dezinformačních webů. Děkujeme)

 3. jariel
  4. 2. 2021 at 21.54

  Děkuji autorům za seznam dezinformačních webů. Používám je k porovnání těch ostatních webů, abych zjistil pravdu. Ještě jednou díky!

 4. Jirka
  23. 5. 2021 at 0.31

  Jiří (14. 10. 2020 at 14.41): Pane Jiri, az o Vas nekdo bude psat, ze jste inteligentni a dusevne zdravy clovek, mel byste jej take oznamit jako dezinformacni web!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *