Go to ...
RSS Feed

Putinova „spanilá jízda“ do jihoafrické Pretorie


Pilotní kabina (kokpit) ruského bombardéru Tu-160

Jako leteckého fanouška mě nemohla nechat chladným událost, kterou zcela jistě zaznamenaly všechny vojenské tajné služby světa. Ve středu 23. října 2019 přistály na letišti v Pretorii v Jihoafrické republice dva ruské strategické bombardéry, které má ve výzbroji ruské vojenské letectvo jako nosiče atomových zbraní a k křižujících nadzvukových střel. Tato dálková mise však byla uskutečněna bez bojové výzbroje. Bombardéry byly doprovázeny transportním velkokapacitním letounem, který s předstihem zřejmě přivezl mobilní radarovou stanici kvůli bezpečnému navádění strategických bombardérů na přistání a posléze na odlet. Účel této „spanilé jízdy” není znám, ale ví se o tom, že ji dlouho dopředu projednal Vladimír Putin s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou. Už jen tato okolnost se z vojenského hlediska jeví jako oboustranně významný krok. Je třeba si uvědomit, že JAR je stále členem britského společenství národů a že by tudíž měla koordinovat své vojenské kroky s Londýnem. Jak to bylo, se asi v dohledné době nedozvíme.

Letoun Tu-160, západními leteckými experty nazývaný Blackjack, je v současnosti největším vojenským nadzvukovým strategickým bombardérem na světě, ruská flotila má celkem 39 kusů. Větší a rychlejší byla před lety americká Valkyrie XB-70, ale ta byla vyrobena jen ve dvou exemplářích z nichž jeden havaroval, druhý letoun pak byl předán kosmické organizaci NASA k plnění experimentálního programu. Současné přistání Tu-160 na pretorijské základně Waterkloof v Jihoafrické republice bude prvním nejen v této zemi, ale i na celém africkém kontinentě. Oba stroje spolu s doprovodnými bojovými letouny přistály podle hamonogramu přeletu kolem 16:00 SELČ.

Agentura Interfax rovněž oznámila, že namibijský prezident Hage Geingob na summitu Rusko-Afrika konaném v Soči, požádal šéfa Kremlu Vladimira Putina o vyslání vojenských poradců. Měli by přispět k výcviku příslušníků namibijské armády. Zda bude žádosti vyhověno, agentura neuvedla. Z pohledu vojenského zpravodajství a vyhodnocování informací budou mít nyní stratégové i politikové hodně práce.

Břetislav Albert
Fota internet

3 Responses “Putinova „spanilá jízda“ do jihoafrické Pretorie”

 1. Ludvík
  24. 10. 2019 at 15.43

  Informace, že „Rusko vyslalo své raketové systémy S-400 a Pancíř-S do Srbska, aby se zúčastnily svých vůbec prvních vojenských cvičení v zahraničí“ mi připadá dost „laciná…“ Jejich trvalé umístění na srbském území by zřejmě způsobilo okolním státům a jejich spojencům dost „problémů“…

  https://sputniknews.com/…/201910241077135085-russia…/

  Дивизион С-400 «Триумф» переброшен в Сербию
  https://www.youtube.com/watch?v=QTunfRvzgW8&feature=youtu.be

 2. VM
  24. 10. 2019 at 17.43

  Všichni víme, že v Rusku je zima jako na Sibiři. Všichni víme, že se klima prudce otepluje, je proto nutné stroje testovat na přeletech rovníku, nejblíže to mají do Afriky. Něco cestou uvidí, něco přivezou, něco si na památku odvezou. Přece nenechají takové krasavce zreznout pro očumování turistů na Šeremetěvu. Benzinu mají dost, tak si trochu provětrají angličtinu, zaskotačí si. Já jim to přeju!

  Geografický politolog, globální klimatolog a samouk sexuolog

 3. Ludvík
  25. 10. 2019 at 16.43

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *