Go to ...
RSS Feed

Co vadí Jiřímu Holíkovi na současné politice? Kdy budeme mít pravou demokracii?


Jiří Holík je trojnásobný světový šampion, olympijský medailista a sedminásobný mistr československé hokejové ligy a poskytl rozhovor ParlamentnímListům. Pro závažnost jeho odpovědí jsme si dovolili část rozhovoru převzít i pro naše věrné čtenáře. V úvodní části rozhovoru se pan Holík zmiňuje o tom, co a kdo rozděluje česko společnost. My jsme pro iReportéra převzali druhou část rozhovoru. Projevilo se to i při uspořádání pohřbu Karla Gotta v nesmiřitelných názorových rozdílech dvou táborů na které se potichu, ale jistě rozdělujeme a toto rozdělení svádíme na politiky, které jsme si zvolili jako své zástupce.
……..

A co vzájemný dialog? Takhle se ta propast mezi těmi dvěma tábory jenom rozšiřuje…
Já nevím, jestli to vyřeší dialog, ale zato mám opravdu zaručený recept, jak si konečně poradit s lidmi, kteří tu žili před listopadem a nebyli zrovna chartisti a disidenti. Já to vidím tak, že zdaleka nejlepší by bylo všechny nás vzít a někam zavřít nebo rovnou postavit ke zdi a oddělat. A až budeme všichni pryč, tak to bude konečně ta pravá demokracie! Jenom nějak nevím, kdo by jim tady potom zbyl, protože těch lidí, kteří prožili kus života v minulém režimu, je pořád víc než dost, ale s tím si asi někteří lidi hlavu moc nedělají.

Máte na mysli někoho konkrétního?
No, víte, to jsou často rozumy od lidí, co se narodili po devadesátém roce a vůbec nevědí, jak to tu tehdy vypadalo. Ale já nechápu jednu věc. Proč se 30 let po převratu po sametové revoluci pořád dokola mele a mele o komunismu. Já nechápu, co si na tom komunismu teď kdo vezme. Ono to taky není jenom černý a bílý, to si musíme uvědomit, já už jsem to říkal několikrát. Nemůžete přece říct, že tehdy to bylo všechno špatný a teď je to zase pro změnu všechno dobrý, takhle to přece v životě nefunguje. Vždyť i v tom minulém režimu byla přece spousta dobrých věcí. Že se tam děly křivdy a monstr procesy a že se nespravedlivě zavírali lidi, to já rozhodně nepopírám, ale nemůžete to jen vzít, šmahem odsoudit a říct, že to stálo… víte za co!

Vám se v minulém režimu žilo jak?
Jak se žilo, no dělal jsem to, co jsem měl rád a na co jsem dřel, a samozřejmě jsme někdy jenom přežívali, ale taky jsme žili a rozdávali radost! Přece si nevyberete dobu, do které se narodíte. Karel Gott se narodil vlastně ještě před válkou, já o pět let později, prostě si nenechám od nikoho dokola vyčítat, že jsem si dovolil žít tady za komunistů a být úspěšný. Já jsem před nikým hřbet neohýbal a Karel byl přesně takový. Naopak vím o lidech, kterým právě tím svým vlivem a popularitou dokázal dost výrazně pomoct a zachránit je před průšvihem. Ale tady je teď módní, že se plivá i na lidi, u kterých by to nikdo vůbec nečekal, a navíc se na ně plivá sprostě. Vezměte si třeba celou tu frašku s tím Koněvem. Ten památník je tam půl století a nikomu nevadí, ale najednou zčista jasna během pár týdnů historicky prohlédneme – přijde pan starosta, svolá zastupitelstvo a s Koněvem je prostě konec. A já se nedivím Rusům, když proti tomu protestují. Já sám, když slyším od starosty nebo primátora, tak neskutečný výrok, že to osvobození Prahy si mohli Sověti tehdy v tom roce 1945 klidně odpustit, tak vám řeknu, že být potomek některého z těch ruských vojáků, kteří tady za nás padli, tak bych přijel do Prahy a dal tomu blbci jednu pořádnou do zubů!

Rozhovor vedl Tomáš Procházka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *