Go to ...
RSS Feed

Absurdistán Made in Czech


Každý vlastenec, mezi něž se počítám, ctí základní symboly našeho státu. Kromě těch, které jsou jasně definovány, je to především území státu ve kterém žijeme, náš rodný jazyk, který je jedinečným a unikátním a také historické odkazy našich předků, což je celá plejáda duchovních i fyzických statků. Základní povinnosti škol všech stupňů je seznamovat žáky s historickou tradicí státu. Státních symbolů není mnoho a tak stojí za to si je připomenout: státní vlajka, velký státní znak, malý státní znak, státní pečeť, státní barvy (trikolóra), státní hymna a standarta prezidenta republiky. Standarta je vlastně druhu praporu, který smí užívat výhradně hlava státu. Pokud je prezident přítomen na Pražském hradě vlaje standarta umístěná na střeše Hradu. Když je prezident na svém lánském sídle, vlaje standarta na lánském zámku. Více než sto let tuto státní symboliku uznáváme a ctíme, byly samozřejmě i historické výjimky jako nacistická okupace, kdy cizí moc nastolila jiné smyboly a tím se do historie našeho státu zapsala temnou epizodou nezhojenou do dnešních dnů.

Proč byl nutný předchozí exkurz do státní symboliky? Protože se dějí věci, které hlava nebere. Na střechu Pražského hradu proniklo bez povšimnutí ochrany Hradu několik aktivistů ze skupiny odpůrců Miloše Zemana, servali prezidentskou standartu a vyvěsili obrovské červené trenýrky. To už nebylo v kategorii studentské recese nebo galantního šprýmu. Ochrana Bílého domu nebo Kremlu by v podobném případě pouze spočítala mrtvé útočníky. A obávám se, že by se nenašel nikdo, kdo by projevil lítost. Jinak se ale taková událost hodnotí v Absurdistánu Made in Czech. Soud to vzal jako recesi a žalovaní odešli s úsměvy a smíchem a pitoreskních kostýmech. 

Nejvyšší soud republiky zamítl odvolání jednoho z aktérů žhářství, kteří před časem podpálili dřevěný kostel v Třinci-Gutech. A to „jen” přivezl zbylé dva žháře ke kostelu. Osm a devět let natvrdo, mladistvý tři a půl, odsouzeni byli za obecné ohrožení, nikoliv za žhářství, tam by tresty byly zřejmě nižší. Škoda na majetku asi 20 milionů. Netvrdím, že prezidentská standarta má podobnou cenu, ale odhadovaná cena státního symbolu je nevyčíslitená. Recesisté nakonec standartu sebrali a posléze rozstříhali na tisíce kousků a rozeslali příznivcům antizemanovců. Co to je za podivné právo uplatňované v naší republice? Jak je možné vracet majetek těm, kterým byl zkonfiskován podle Benešových dekretů. Žádný zákonodárný zastupitelský sbor Dekrety za uplynulých sedm desítek let nezrušil, ale soudci si vykládají historii po svém. Mají na to právo? Máme právo my, občané, říci, že se nám taková praxe uplatňování práva nelíbí?

Břetislav Albert
Foto internet

One Response “Absurdistán Made in Czech”

  1. Věra Pešková
    24. 7. 2019 at 20.20

    Jistěže máme my občané právo řící, že se nám útoky na presidenta tímto způsobem nelíbí, avšak je nám to pr.. platné. Největší chybu vidím v chabé ochraně Hradu ( která – pokud vím – trvá ) a dále v nepotrestání „recesitů“, kteří se dodnes smějí pod vousy, je zde výtečný Kocourkov a kde kdo si na statu hřeje polívčičku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *