Go to ...
RSS Feed

Horké léto roku 2019 je poznamenáno krizí sociální demokracie


Dnes, v pátek 28. června, dostaly děti v celé České republice závěrečná vysvědčení a mají před sebou vidinu prázdnin a prázdninových dobrodružství, kamarádství a lásek. Poněkud jinak je na tom politická scéna jejímž hlavním aktérem je sociálně demokratická strana, kterou jakoby netíží obrovský dluh vůči rodině Altnerových, ale která vstoupila na neobyčejně vratký politický schod bez zábradlí. Moudré hlavy socialistů v dnešním horku zvažují jakou strategickou bitvu podniknou proti prezidentovi republiky. Špatně si spočítali dopředné kroky a nevzali v úvahu skutečnost, že jim nikdo nepodá pomocnu ruku. Socanští jestřábi Chvojka (obr. vpravo) a Vonderka (obr. vlevo) chtějí mocí mermo učinit poslední krok do propasti zapomění a ukončení voličské přízně pro sociální demokracii. Vůbec neberou v úvahu to, že jejich sympatizanti by rádi věděli, co vede socialisty k tak nenávistnému odříznutí vlastního ministra z jejich středu a vytrvalá snaha vyměnit čestného a zásadového A. Staňka, který odhalil a rázně vyřešil problémy finančního rázu ve svěřeném resortu za takřka neznámého M. Šmardu. Ten byl a je úspěšným komunálním politikem a dotáhl to až na starostu Nového Města na Moravě. Vzděláním, na které se dnes bere poměrně velký důraz, však na současného ministra na odstřel Antonína Staňka prostě nemá. O to je nepochopitelnější úporná snaha se ministra Staňka zbavit. Nedivím se prezidentu Zemanovi, že se mu nechce odvolávat schopného, výkonného a neúplatného manažera a nahradit jej člověkem, kterého si prostředí kultury už kvůli jeho hedikepu omotá kolem prstu. Je to sice teoretická úvaha, ale je zcela na místě.

Jako nejpravděpodobnější se dnešní scénář jeví takto: Jestřábi socanů dotáhnou stav, který sami nazývají ústavní krizí, do smutného a pro ně tragického finále. Padne vláda a prezident pověří podle ústavy sestavením nové vlády opět Andreje Babiše. Ten poskládá navzdory uplakaným očím socanů novou vládu bez nich a ministrem kultury bude jmenovat A. Staňka, některé ministerstvo svěří SPD a bude mít zajištěnu parlamentní hlasovací většinu. Není mě jasné, proč Hamáčkovci hodili za hlavu dřívější moudrou radu Miloše Zemana, že je lepší být „u toho” než pozorovat politické dění z povzdálí. Při jejich preferencích a po dnešním trapném skandálu je seskok do propasti zapomění zcela jistý. V příštích parlamentních volbách dostane – odhadujeme – sociální demokracie 4,99 % hlasů a možná ještě méně. A úhrada Altnerova dluhu je vyžene na ulici se žebráckou čepicí. Copak jim tahle vize, která není vůbec nereálná, nevadí? To jim nevadí, že si před nimi začnou lidé odplivovat? Copak zapomněli jakou ostudu a pokles preferencí si nadrobili s podivným partajníkem Pochem?

No, pokud si tohle při dnešním lámání socanského chleba neuvědomí a nevzpamatují se, tak jim pomáhej pánbůh, jak říkáme my ateisté.

Břetislav Albert

One Response “Horké léto roku 2019 je poznamenáno krizí sociální demokracie”

  1. Věra Pešková
    28. 6. 2019 at 14.47

    výborný a výstižný text, jj tak přesně to je

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *