Go to ...
RSS Feed

Nezapomínejme na to, že každá revoluce nejprve zlikviduje své děti


Pokud by se předseda vlády měl rozhodovat mezi komerčními zájmy své bývalé firmy a zájmy Česka, jak by rozhodl? Umíte si představit, že by Česko vracelo peníze z evropských dotací?
To je příliš mnoho výprav do budoucnosti najednou. Pan Babiš už několikrát vysvětloval, jak je mu blízký podnikatelský princip firmy Baťa, a i když ví, že tento pokus byl výjimečný, myslí si, že ve střední Evropě žijí nadaní a šikovní lidé, kteří by něco podobného mohli obnovit. Možná bychom si někdy mohli vzpomenout, v jak obtížných domácích i evropských podmínkách firma Baťa vznikala, rozvíjela se a jak také zanikla. I tady se dají nalézt prvky záští a nenávisti chované u nás doma vůči úspěšným lidem těmi, kterým zakladatel moderní politické terminologie Josef Jungmann říkal „člověkočichové“. A pokud jde o to „vracení peněz“, snad bychom mohli vzpomenout, kolik občané ČR zaplatili za finanční machinace okolo TV NOVA, co stála arbitráž s firmou Diag Human a kdo byli ti, kteří stáli v pozadí „odklánění“ peněz ze státního rozpočtu do zahraničí. A která část bankovního světa se na těchto finančních operacích podílela.

Jan Zahradil napsal, že ,,ANO je nová sociální demokracie“. Měl pravdu? Je pro ČSSD ještě záchrany?
Pokud pan Zahradil myslel, že ANO 2011 padá do stejné propasti zapomnění jako ČSSD, pak se určitě zmýlil. Okolo Andreje Babiše je hned několik schopných lidí, dnes už můžeme říct, politiků, kteří netrpí neduhem samolibosti jako někteří reprezentanti ČSSD. A pokud se těmito svými slovy zapletl do  protipozice pravice – levice, což obvykle nečiní, pak je to jen exkatedrální úvaha, jak píší na prvníchzprávách.cz, „politologa, který neuvádí své jméno, aby si jiní politologové nemysleli, že je jejich kolega“.

Příští týden znovu zažijeme demonstrace ,,Milionu chvilek pro demokracii“. Máme čekat zásadní zvrat?
Vypadá to, že na zásadní zvrat se těší všichni, ti, kdo chtějí podřezávat poslance jako prasata (těch, kteří hlasovali po zdanění církevních restitucí) nebo prezidenta republiky, nebo kteří chtějí, jak píší v Protiproudu.cz, nám tu demokracii a pravdu a lásku „vtlouct do hlavy kladivem“. Anebo prostě jen ti, kteří chtějí páchat zlo ve jménu dobra. Předpokládám, že mezi nimi budou tentokrát i politici s prošlou garanční lhůtou, na které jsme už pomalu zapomněli. Ale i oni chtějí být stále přitom a tu svou revoluci, které se už jednou obratně vyhnuli, si zase jednou prožít. Snad bychom jim mohli připomenout archaickou moudrost,  že každá revoluce v první řadě likviduje ty, kteří ji porodili, a že velké ryby požírají ty malé.

Jak komentovat výsledek druhé levicové strany, tedy KSČM?
Očekával jsem, že KSČM půjde do eurovoleb pod názvem Nová levice, jako se o to snaží v Německu, a že se otevřou organizačně i ideově novým, nebo alespoň staronovým osobnostem, které by mohly  naznačit, že tato strana hledá svou novou podobu. Se světovou revolucí to už dál nepůjde, tu jim vytunelovali čeští i evropští Piráti a Zelení. Slovo socialismus už ale oni považují za neslušné,  a tak jim zbylo jen přešlapování na místě a zřejmě už promarněná příležitost skupiny okolo paní Konečné. A také ta prehistorická hra na pravici a levici, která jako v zrcadle ukazuje, jak jednoduše se bez ní dokážou ANO 2011 nebo Piráti obejít.

Odpovědi politologa Zdeňka Zbořila v delším textu zveřejněném v ParlamentníchListech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *