Go to ...
RSS Feed

Novozélandský Breivik


Česká televize nám koncesionářům dlouho dopředu slibovala, že 15. březen bude věnovat událostem které se bytostně dotkly Československa před osmdesáti lety. Toho dne vstoupila nacistická vojka na naše území a v následujících šesti letech připravili nacisté o život statisíce našich obyvatel. 15. březen 2019 však zamíchal kartami a pro zpravodajskou televizi ČT24 se hlavní zprávou stala střelba ve dvou novozélandských mešitách. O život (zatím) přišlo 49 lidí, další lidé jsou zraněni. Komentátoři médií hovoří o teroristickém útoku, ale je to takříkajíc útok naruby. Cílem nebyli Novozélanďané, ale muslimové žijící ve městě Christchurch. Nový Zéland je země ve které dlouhá léta panuje náboženský klid, smír a tolenace, existují tu vedle sebe praktikující vyznavači několika náboženství a je třeba podotknout, že na obou ostrovech je i pětina lidí bez vyznání. Nejrozšířenějším vyznáním jsou presbyteriáni, následováni katolíky a maoisty. Muslimové jsou zahrnuti mezi ostatní a statistika je ani jmenovitě ani procentálně nezdůrazňuje.

Jako aktér střelby byl označen Australan, běloch Brenton Tarrant, který měl několik partnerů. Zadržen a obžalován byl jen Tarrant. Pro český justiční systém je inspirativní skutečnost, že dopadený střelec bude do 24 hodin postaven před soudce. Má to své výhody, je to čerstvá událost, svědci si vše bezprostředně pamatují a nejsou ovlivněni médii a advokáty. Soudce si nestačí prostudovat judikáty ani obdoby podobných činů v jiných zemích a je nucen rozhodnout podle svého pohledu na věc. 

Mě se v této dramatické situaci vybavila podobná událost, která se udála před osmi lety v Evropě. Norský občan Andreas Breivik spáchal s legálně drženou zbraní masovou vraždu 77 lidí, navíc odpálil smrtící explozi. Následně (do jednoho roku) byl odsouzen na 21 let. O motivacích Breivika ani Tarranta vedoucích k jejch činům se média nijak šířeji nerozepslala. Ono není divu, Breivik zahrál na strunu extrémní pravice, neonacistům a všem radikálům nesnášejícím levicová uskupení. Tarrant byl zřejmě ovlivněn negativními informacemi o činech fundamentálních islamistů útočících v celém světě. Snad se v průběhu vyšetřování dozvíme více o tom, co skutečně motivovalo útočníka k tomu, že na Novém Zélandu zorganizoval protiislámskou bojovou družinu. Kvůli jejich činu přestal být Nový Zéland nejbezpečnější zemí světa. Vzpomínka na tamní pohodu zůstane jen ve filmech Pán prstenů režiséra Petera Jacksona podle literární předlohy Johna Tolkiena. Klid a mír Severního a Jižního ostrova Nového Zélendu je navždy porušen. 

Břetislav Albert
V záhlaví článku je obrázek mešity v Christchurchu. Na vloženém snímku v textu je článek z novozélandských novin a vedle něj inzerát na dlouhé střelné zbraně.

2 Responses “Novozélandský Breivik”

  1. Vladimír
    15. 3. 2019 at 18.00

    Na Novém Zélandu jsem nikdy nebyl a to, co píší noviny jsou obvykle jen zavádějící polopravdy. Motiv a od toho odvíjející se skutečnosti určitě mnohé odhalí. Střílení do lidí je však vždy zločinem!

  2. PhDr. Miroslav Sládek
    15. 3. 2019 at 20.01

    Údiv islámského světa a jejich nohsledů není na místě. Novinové titulky typu „V mešitě to vypadalo jako na bitevním poli, všude krev a mrtvá těla“ mne nechávají v klidu, neboť naprosto stejně nebo ještě hůře vypadla ulice ve francouzské Nice (86 mrtvých včetně dětí ), v koncertní síni Bataclan v Paříži (89 mrtvých), v Londýně, Berlíně, Bruselu… Kdo seje vítr sklízí bouři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *