Go to ...
Reklama

RSS Feed

Jen pro bílé?


V roce 1955 jsem šel k zápisu do základní školy a měl jsem radost, že jsem znal říkanku z nástěnného obrazu na kterém letělo letadlo nad řekou a před sebou mělo cestu dalekou … Svým způsobem to byl výjimečný rok protože v americké Alabamě černoška Rosa McCauleyová odmítla v autobusu uvolnit místo k sezení bělochovi. (Některé prameny uvádějí, že to měla být běloška). Přivolaní policisté vyvedli Rosu z autobusu do vězení a následně musela zaplatit nemalých deset dolarů pokuty. Zde nastala pro americké černochy cesta daleká k rovnoprávnosti s bělošskou populací. Jména aktivistů jako Martin L. King jsou známa, pozitivní postoje k této problematice od prezidenta JFK a jeho bratra Roberta také. Všichni tři zemřeli rukou atentátníků, to nemůže být náhoda. I dnes, padesát let po přistání člověka na Měsíci, je pod povrchem americké společnosti rasové napětí, které se tu a tam projeví například při brutálních policejních zákrocích při kterých zahyne černoch. Pardon, Afroameričan. Taková prostě byla, je a zřejmě ještě nějaký čas bude Amerika, tedy Spojené státy americké. Evropské hodnoty jsou jiné, řekněme že ne tak vyhrocené. Prezidenty a aktivisty ještě kvůli rasovým problémům nelikvidujeme střelbou. Mezi všeobecně známé proklamace našich hodnot patří ona rovnost z francouzského osvíceneckého hesla Rovnost, Svornost, Bratrství. Odkaz Velké francouzské revoluce a Maxmiliena Robespiera, který toto heslo použil poprvé v roce 1790. 

Po historickém exkurzu rovnýma nohama do žhavé současnosti. Estonská republika se stala členským státem Evropské unie v květnu 2004. Teď máme leden 2019 a s podivem jsme zaznamenali zprávu o otevřeném projevu rasismu v hlavním estonském městě Tallinu. A nešlo o žádnou hospodskou hádku mezi Estonci a zástupci ruské menšiny. Jde o otevřenou provokaci. Na zastávce MHD se v centru města objevily v noci ze 7. na 8. ledna nápisy „Zde jen Estonci“ a „Zde jen Rusové”. Nápisy stejného významu znali Američané v padesátých letech, v šedesátých letech ještě Jihoafričané a dnes otevřená provokace vůči národnostní menšině v členském státě Evropské unice. To se jistě nebude líbit Vladimíru Putinovi a většině obyvatel Ruské federace. Jak se bude tvářit vedení EU, pan Juncker a řecký předseda Unie Antonis Samaras? Přejdeme to mlčením? Co vy na to?

Břetislav Albert

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

One Response “Jen pro bílé?”

  1. Věra Pešková
    9. 1. 2019 at 10.19

    Uvedená skutečnost je pro mne překvapením, ale dokument foto mluví jasně. Ani bych to ještě v tomto století nečekala, avšak všude žijí
    „lidé“ a ti se ještě dlouho nezmění. Bohužel, jak vodno jedině k horšímu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *