Go to ...
RSS Feed

Jen pro bílé?


V roce 1955 jsem šel k zápisu do základní školy a měl jsem radost, že jsem znal říkanku z nástěnného obrazu na kterém letělo letadlo nad řekou a před sebou mělo cestu dalekou … Svým způsobem to byl výjimečný rok protože v americké Alabamě černoška Rosa McCauleyová odmítla v autobusu uvolnit místo k sezení bělochovi. (Některé prameny uvádějí, že to měla být běloška). Přivolaní policisté vyvedli Rosu z autobusu do vězení a následně musela zaplatit nemalých deset dolarů pokuty. Zde nastala pro americké černochy cesta daleká k rovnoprávnosti s bělošskou populací. Jména aktivistů jako Martin L. King jsou známa, pozitivní postoje k této problematice od prezidenta JFK a jeho bratra Roberta také. Všichni tři zemřeli rukou atentátníků, to nemůže být náhoda. I dnes, padesát let po přistání člověka na Měsíci, je pod povrchem americké společnosti rasové napětí, které se tu a tam projeví například při brutálních policejních zákrocích při kterých zahyne černoch. Pardon, Afroameričan. Taková prostě byla, je a zřejmě ještě nějaký čas bude Amerika, tedy Spojené státy americké. Evropské hodnoty jsou jiné, řekněme že ne tak vyhrocené. Prezidenty a aktivisty ještě kvůli rasovým problémům nelikvidujeme střelbou. Mezi všeobecně známé proklamace našich hodnot patří ona rovnost z francouzského osvíceneckého hesla Rovnost, Svornost, Bratrství. Odkaz Velké francouzské revoluce a Maxmiliena Robespiera, který toto heslo použil poprvé v roce 1790. 

Po historickém exkurzu rovnýma nohama do žhavé současnosti. Estonská republika se stala členským státem Evropské unie v květnu 2004. Teď máme leden 2019 a s podivem jsme zaznamenali zprávu o otevřeném projevu rasismu v hlavním estonském městě Tallinu. A nešlo o žádnou hospodskou hádku mezi Estonci a zástupci ruské menšiny. Jde o otevřenou provokaci. Na zastávce MHD se v centru města objevily v noci ze 7. na 8. ledna nápisy „Zde jen Estonci“ a „Zde jen Rusové”. Nápisy stejného významu znali Američané v padesátých letech, v šedesátých letech ještě Jihoafričané a dnes otevřená provokace vůči národnostní menšině v členském státě Evropské unice. To se jistě nebude líbit Vladimíru Putinovi a většině obyvatel Ruské federace. Jak se bude tvářit vedení EU, pan Juncker a řecký předseda Unie Antonis Samaras? Přejdeme to mlčením? Co vy na to?

Břetislav Albert

2 Responses “Jen pro bílé?”

 1. Věra Pešková
  9. 1. 2019 at 10.19

  Uvedená skutečnost je pro mne překvapením, ale dokument foto mluví jasně. Ani bych to ještě v tomto století nečekala, avšak všude žijí
  „lidé“ a ti se ještě dlouho nezmění. Bohužel, jak vodno jedině k horšímu.

 2. Scully
  4. 2. 2019 at 18.24

  V Americe je všeobecně známa jako Rosa Parks, proto mi to jméno nějak nesedělo. Ale nagooglovala jsem to a McCauley bylo její jméno za svobodna. A to s těmi záchody v Estonsku je asi jen kanadský žertík. Estonci byli po leta utlačováni Rusy, kteří se tam a do ostatních republik přesídlovali za účelem všeobecné rusifikce. Estonci by je rádi poslali zpátky, ale dnes už je to 3. a 4. generace a oni se tam samozřejmě cítí doma. Vzniklé konflikty je těžké řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *