Go to ...
RSS Feed

Quo vadis ministerstvo zahraničí České republiky?


„…podívejte se, já už se panem Petříčkem opravdu nechci zabývat déle, než to odpovídá jeho vcelku minimálnímu významu.“ – to jsou slova prezidenta republiky Miloše Zemana v rozhovoru pro TV Barrandov dne 29.11.2018.  Je ale pan Tomáš Petříček, v současnosti ministr zahraničí České republiky, skutečně osobou „minimálního významu“, za kterou ji označil v uvedeném rozhovoru pan prezident? Reakce z některých států, na jeho působení na ministerstvu zahraničí, tomu ale neodpovídají. Za tu krátkou dobu, co je ve funkci, „nešikovností“ a „přešlapů“ dokázal udělat více než dost. Bez konzultace s premiérem a prezidentem snížil úroveň našich ambasád, na návrh Heleny Langšádlové z TOP 09 souhlasil jako ministr vlády se zřízením komise pro vyšetřování vlivu Ruska u nás, zřejmě „nepřesně“ informoval o jednání s ruským velvyslanectvím o počtu diplomatů v Praze a o omezení počtu diplomatických aut, která má ambasáda registrované, atd. Největším jeho dosavadním „přešlapem“ bylo označení Ruska za hrozbu pro Evropskou unii.  Zřejmě „podlehl“ vzrůstající protiruské hysterii na Západě, mající v dané situaci podobu nátlaku vyvíjeného na státní elity a občany dotčených států, která ve své podstatě může signalizovat obavy určité části elit těchto států o ztrátu svého dosavadního postavení nebo přípravu státního převratu, dle toho kam kdo to nasměruje.

Rozhodně ale nelze v současnosti označit jeho prohlášení za nejchytřejší a odpovídající českým národním zájmům.  Dle pana prezidenta: „…je buď nezkušený, anebo mu radí pan Poche“. „Obojí je samozřejmě špatně. My bychom prostě potřebovali profesionálního ministra zahraničí.“, „…i pan premiér si mně právem stěžoval na vliv pana Pocheho na Ministerstvu zahraničí“. „Pánové, to promiňte, ale proč jste ho tedy do té funkce jmenovali? Uvědomujete si, že se takto se svou nezkušeností může dožvanit až do toho, že se najednou ocitnete s někým ve válce?“ „..když jsou do funkce dosazováni lidé, kteří nemají ani ponětí o oblasti, kterou mají řídit, jenže se narodili ve správné rodině, jsou to „elitáři“ a tak to není důležité. Vždyť se to naučí. Není důležité, že všechny kiksy toho jeho učení odskáče obyvatelstvo“.

Ludvík Smýkal
Foto Mikuláš Křepelka internet

Prameny a zdroje informací:
https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-69-14446
http://leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-26-11-2018/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *