Go to ...
RSS Feed

Pane prezidente …


… jděte už do prdele! Patřím k lidem, kteří nemluví sprostě. Byl jsem tak vychován a když jsem mezi lidmi, kontroluji svůj slovník. Prostě si sprostoty odpustím. Něco jiného je, když se doma bacím kladívkem do prstu. To se najednou objeví takové výrazy, hanba mluvit. Kdyby mě pan Pokorný z ČRo pozval do rádia na besedu o knižní a časopisecké grafice dříve a nyní, zvažoval bych jestli tam vůbec půjdu, poradil se s někým z naší branže a pak bych asi šel. Na místě samém bych si kladl podmínku, že chci být pouze v živém vysílání. Odpovídal bych podle svého nejlepší vědomí, hovorovou češtinou, složité odborné termíny vysvětloval pro ty, kteří nejsou v problematice zasvěceni a hlavně bych hovořil slušně, jak se na veřejnosti sluší a patří. Kdyby mě moderátor z nějakého důvodu zatlačil do kouta, přitvrdil a odbočil od tématu, tak bych se omluvil a odešel. Odešel proto, abych nemusel použít nepublikovatelné výrazy. Náš pan prezident Zeman si nedělá s nespisovnými výrazy těžkou hlavu. Pozvou ho na besedu o ekonomických šíbrech a on si neodpustí použít v jejich souvislosti šrapnely nejtěžšího kalibru. Moderátor Pokorný se za prezidenta posluchačům veřejnoprávního média omluvil, ale vzít to, co bylo nahlas a do éteru vyřčeno zpět, už možné nebylo. A tak se pan prezident opět zostudil. Pak se nesmí divit, že počet jeho kritiků a odpůrců roste. Veřejně prohlašuji, že přecházím takříkajíc na druhou stranu. K těm, kteří ho nemají rádi. Uznávám, že prezident má vlastenecké cítění, ale jeho vyjadřování ho dehonestuje mezi nepřizpůsobivé občany. Je občanem, který se nechce přizpůsobit společenským standardům a jakmile má příležitost, tak provokuje slušné lidi. Je nás stále ještě dost, kteří uznáváme základní normy chování a ctíme slušnost. Pokud se pan prezident v nejbližší době neomluví, platí první věta tohoto textu.

Břetislav Albert

3 Responses “Pane prezidente …”

 1. El
  16. 10. 2018 at 6.49

  Jestli to třeba nebyl záměr. Teď se o tom bude týden mlít a někdo si i přečte co vyslovil za názor. Jinak by to všechna media přešla bez povšimnutí.

 2. Věra Pešková
  16. 10. 2018 at 17.52

  tak to je síla, souhlasím s B.Albertem, Věra Pešková

 3. Sony
  17. 10. 2018 at 18.12

  Autor mě svým názorem velmi potěšil a nutno říci, že slušnost národu českého by měla platit beze zbytku, tedy i mezi českými politiky a vrcholnými ústavními činiteli zejména. Ve škole mě nikdo sprostá ani zkomolená slova neučil, nemluvili tak ani moji rodiče a sourozenci. Sprostě nemluví ani moje děti a vnoučata. Proč to děláte vy, pane prezidente?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *