Go to ...
RSS Feed

Komunální zastupitelé neuvařili dobrý guláš


K letošním komunálním volbám přišlo necelých padesát procent oprávněných voličů, početně ta procenta představují asi 4,2 milionu lidí. Rozdali své hlasy stranám a křížkovali preferenční hlasy jednotlivým kandidátům. Pak se hlasy sečetly a voliči se dozvěděli jak zahýbali politickou scénou na radnicích. Senát a senátní volby pro tuto poznámku opomíjím. Podle mého názoru je všechno špatně. Takhle to není možné. Lidé rozdali hlasy a dočkali se v mnoha případech, že jejich volba byla taková, že jimi volená strana se dostala na první místo. Byli tedy rádi, že demokratická váha většiny slaví vítězství. Omyl! V České republice se může proti vítězi spojit několik stran z dalšího pořadí, vytvořit koalici s převahou hlasů a zadupat vítěze do opozice! To je nespravedlné. S tím by se mělo něco udělat, souhlasíte? 

V Brně asi bude se mnou dost voličů souhlasit. Odstavit úspešného primátora Vokřála z Hnutí ANO, který volby vyhrál, do opozice a všechny strany a ministrany spojit do antibabišovské koalice je, velmi taktně řečeno, značně nefér. Jak z takové situace ven? Musel by se změnit volební zákon v tom smyslu, že by napříště platilo pravidlo: Vítěz bere vše. Prostě ta strana, která by získala nejvíce voličských hlasů, by se stala vítězem voleb a její vítězství by se přepočetlo na 51procent míst v obecních či městských zastupitelstvech. Systém „vítěz bere vše” by zcela eliminoval vznik podivuhodných slepenců jaké si voliči nepřáli a které se účelově tvoří proti politicky nepohodlnému soupeři. Nepohodlnému jen z pohledu stran, voliči však posunutému na první místo ve volbách. Já si například nepřeju, aby se pražským primátorem stal homosexuál, stejně tak se mě nelíbí, že starostou Londýna je muslim, ale vím, že s tím nic nenadělám. S ním za život nepřijdu do styku a neovlivní moje kroky. Na rozdíl od toho pražského. Nelíbily se mě čachry na poslední chvíli o tom, kdo má být jedničkou na pražské magistrátní kandidátce ANO. Nelíbilo se mě, že mladí Pražáci podlehli okouzení vzdoru proti autoritám a nechali se zfanatizovat pirátskými proklamacemi. Na svůj omyl budou žehrat po většinu času do příštích voleb. Hlavně, že nenáviděný Andrej dostal za uši! To je přeci legrace, to jsme mu to ukázali! Já si myslím, že se mláděž mýlí, ale na to musí přijít sama. Až na to mladí přijdou, tak se jim třeba myšlenka o vítězi, který bere vše, zalíbí.

Břetislav Albert

2 Responses “Komunální zastupitelé neuvařili dobrý guláš”

  1. sony
    9. 10. 2018 at 22.17

    Konečně rozumné slovo. Je to možná už dvacet let, kdy poslanci uvažovali o změně volebního zákona (myslím že po vzniku opoziční smlouvy), nicméně skutek utek a úvaha upadla v zapomnění. Nicméně modifikovaný většinový volební systém s dalšími detailními prvky by byl pro celý český národ spravedlivější. Třeba se někteří vítězové voleb, kteří skončí v opozici, chytí příležitosti a skutečnou změnu nejen vypracují, ale i prosadí.

  2. Zdeněk Klátil
    10. 10. 2018 at 10.35

    Nick sony mi mluví z duše. Je to přeci přirozené. Představme si, že na olympiádě získá někdo první místo a dva vykukové na druhém a třetím místě ho odstaví na místo třetí… Debilita na první pohled!! V „demokratických“ volbách v Česku běžná praxe!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *