Go to ...
RSS Feed

Blíží se konec české sociální demokracie?


1. září jsme na iReporteru zveřejnili informaci o Miroslavu Pochem a pravděpodobnosti výsledku v nadcházejících komunálních a senátních volbách. Odhadli jsme, že v Praze ČSSD nedostane ani 5 procent a v senátních ještě méně. Dnes, v neděli 7. října, den po volbách a zveřejnění výsledků, se ukázalo, že jsme se nemýlili. Socani pohořeli a na pražském magistrátu nemají jediného zástupce. Budou jistě hledat viníka, vytvoří vnitrostranickou komisi, měsíc řešit kdo v komisi má být a nakonec vydají nějaké nemastné neslané veřejné sdělení.

My známe viníka totální volební prohry sociálních demokratů už dnes. Je jich několik: Jan Hamáček, Miroslav Poche, Tomáš Petříček a užší vedení socdem. To, co jmenovaní předváděli těsně před volbami, byla ukázka nekompetentnosti a partajní ubohosti při obsazování klíčových míst ve státní správě. Veřejnoprávní televize dávala prohlášením nafoukance Pocheho neskutečný prostor a každou vteřinou jeho producírování zatloukala hřebíky do rakve sociální demokracie. Pozadu nezůstávali ani novináři papírových médií a články doprovázené oteklou tváří europoslance tvořily součást denního zpravodajství. Nechápu, jak v takové atmosféře nechtěné publicity mohl předseda Hamáček neustále vyzdvihovat Pocheho jako jediného vhodného kandidáta. Jak kdyby si neuvědomoval, že svým postojem štěpí sodemáky víc než je zdrávo. Mnoho z nich si v této, dá se řící krizové, situaci položilo otázku, proč nenavrhl jiného osvědčeného člena ČSSD Zahradila a byl pokoj. Všichni političtí partneři i oponenti jej znají, stejně jako prezident, a bylo jisté, že by byl průchozí již v okamžiku jmenování vlády. Nebo snad Hamáček zapomněl, že je Zahradil stále členem jeho strany a bývalý ministr? Nebo snad se ve funkci neosvědčil a tak nepřicházel v úvahu? Jak se pak při takové konfrontaci osvědčil M. Poche a nyní Petráček? Vždyť posledně jmenovaný má politickou zkušenost jen jako podržtaška pana Pocheho z Bruselu. Se zkušenostmi Zahradila se to nedá vůbec srovnávat. A to jsem se nezmínil o Janu Kavanovi, též bývalém ministru zahraničních věcí, místopředsedovi vlády a také předsedy Valného shromáždění OSN. Jinými slovy sociální demokracie měla a má kam sáhnout pro schopné odborníky. Pokud tak nečiní, není divu, že spěje v politickém boji ke krušnému konci. Hamáček a spol. si neuvědomují, že do exekutivy musí dodat lidi schopné a přijatelné nejen pro vedení jejich strany, ale také pro miliony občanů republiky. Pokud to nechápou, tak se jim jejich arogance vymstí při všech příležitostech, kdy občané mají možnost věci ovlivnit. A to se ukázalo v právě uplynulých komunálních a senátních volbách. Jediný, kdo to zatím uvnitř ČSSD pochopil, je Jaroslav Foldyna, který se vzdal všech stranických funkcí. A to i přesto, že na dosazování Pocheho a Petříčka neměl žádný nebo jen minimální vliv. 

Jedno rychlé řešení se teoreticky nabízí: Hamáček okamžitě odstoupí, bude vystřídán někým razantnějším a ten provede zásadní změny. Třeba takové jak bylo výše naznačeno. To jistě přivítá i prezident i předseda vlády. A především občané naší republiky…

Břetislav Albert

One Response “Blíží se konec české sociální demokracie?”

  1. Věra Pešková
    14. 10. 2018 at 14.00

    A přesně tak to je, napsánu vše, co dokonale vystihuje současný stav ČSSD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *