Go to ...
RSS Feed

Politilog Zdeněk Zbořil se vymezil proti režiséru Hřebejkovi a moderátoru Moravcovi


„Samozřejmě že‚ Mnichov‘ je dnes neopakovatelný, ale zpupnost a arogance mocných, ať už mluví jakýmikoli jazyky, je stejná,“ říká ke vzpomínce na podepsání mnichovské dohody politolog Zdeněk Zbořil. 

„Každé poučení z dějin má svou hodnotu. Ale to ještě neznamená, že dějiny se opakují, dokonce ani tak, jak říká klasik, jednou jako tragédie, podruhé jako fraška,“ uvedl k 80. výročí podepsání mnichovské dohody politolog Zdeněk Zbořil. „Tzv. Mnichov, nebo mnichovská zrada se už začínají ztrácet v zapomenutí a druhé nebo třetí generaci toto velké trauma československé politiky nic neříká. Nemá cenu bědovat nad nevzdělaností zejména mladších ročníků, ale ty žijí jinými problémy a mají jiné zájmy. Nemá cenu jim něco vysvětlovat, k reflexi událostí československých dějin mají hrozně daleko a možná že po letech masivní indoktrinace se domnívají, že budou prožívat něco jiného. Třeba svůj americký sen. A dokud se z podobného ‚snění o Evropě‘ neprobudí, nikdo jim tento sen nevezme. Samozřejmě že ‚Mnichov‘ je dnes neopakovatelný, ale zpupnost a arogance mocných, ať už mluví jakýmikoli jazyky, je stejná,“ dodal.

… Prezident Miloš Zeman přijal minulý týden bývalého poradce amerického prezidenta Steva Bannona v doprovodu poslance AfD Petra Bystroně. Za toto setkání sklidil prezident kritiku nejen v Otázkách Václava Moravce. „Kritiky Miloše Zemana by snad pohoršovalo, i kdyby přišel na Pražský hrad Mickey Mouse. Miloš Zeman se i v době, kdy ještě neprezidentoval, setkával na Vysočině s různými emisary z Východu i ze Západu včetně tehdejšího amerického velvyslance v ČR. Prezident snad má u nás ještě právo rozhodovat o tom, koho ve svém úřadu přijme a koho nikoli. Problémem ale je, že někteří naši TV redaktoři českého prezidenta chtějí mentorovat, ačkoli by nás o jeho setkáních s kýmkoli měli jen věcně informovat,“ uvedl politolog.

… Český režisér Jan Hřebejk se svými názory také vybudil pana Zbořila k reakci: „Pan režisér Hřebejk má mnohem expresivnější slovník než všichni čeští a českoslovenští filmoví režiséři dohromady. Také jeho slovní zásoba je pozoruhodná, ale musím se přiznat, že někdy se mi zdá, že mluví pravdu, když popisuje svoje žaludeční obtíže. Doufám alespoň, že si svým ‚blitím‘ neulevuje na veřejnosti. Přesto si ale myslím, že bychom ho neměli Praze 5 přát. Co kdyby se náhodou stal starostou!“ uvedl Zbořil.

… Za pár dní tu máme komunální volby a doplňovací volby do Senátu. S ohledem na to, že se neustále hovoří o ohrožení demokracie zvlášť v souvislosti s hnutím ANO, nabízí se i otázka, zda dokážou politické strany, které se stavějí proti premiérovi, vzbudit takovou pozornost, aby mobilizovaly voliče k protestní volbě proti němu. „V Praze je sice možné všechno, i když je zde mnoho voličů, kteří volí ze zahraničí. Ale vše závisí na volební účasti a možná že pokus volit proti Babišovi, který se už několikrát nepovedl, by se mohl na úkor těch spravedlivých zase opakovat. A se stejným výsledkem,“ podotýká politolog.

Z textu na ParlamentníchListech vybrala Red. Převzato se svolením Z. Zbořila

Na historickém snímku v záhlaví textu jsou zachyceni pražští Němci vítající zdviženými pravicemi vojska Wehrmachtu v březnu 1939 před Německým domem na Příkopech

One Response “Politilog Zdeněk Zbořil se vymezil proti režiséru Hřebejkovi a moderátoru Moravcovi”

  1. caspero
    1. 10. 2018 at 12.15

    Souhlas, Hřebejk je bejk co si myslí když natočil pár kašpárkovin že rozumí všemu jako všichni naši komedianti !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *