Go to ...
RSS Feed

Vězeňská služba ČR má vážný systémový problém


Vězeňská služba přiznává, že není schopna zajistit, aby se do věznic nepronášely mobilní telefony. A když projdou mobily, projdou také zbraně? Technika a lidé selhávají, takže vše mají řešit až následně psi? No to snad ne! // Vězeňská služba suše konstatuje, že není schopna zamezit průniku mobilních telefonů mezi vězně do vězeňských zařízení. To je přeci nehoráznost, kterou musí vedení vězeňské služby vyřešit. Věznice jsou režimová pracoviště a není možné, aby se do nich dostávalo, co nemá. // Každý „hloupý“ rám na letišti detekuje mobilní telefon ve Vaší kapse. Takže otázka zní, jak dochází ke kontrole osob, vozidel …, které vstupují a vjíždějí do prostoru věznic a jakou techniku vlastně vězeňská služba používá. A samozřejmě se nabízí další otázka, pokud projdou dovnitř mobilní telefony, neprojdou tam také zbraně? Ta otázka je na místě, a skutečnost, že se o tom nemluví neznamená, že by tento problém neměl existovat. Situace zašla tak daleko, že vězeňská služba vycvičila psy, kteří budou ve věznicích mobilní telefony vyhledávat. Nic proti cvičeným psům nemám. Jejich přínos např. při vyhledávání drog či výbušnin na letištích je neoddiskutovatelný. Ale to jde o volný prostor. Přeci není možné konstatovat, že vězeňská služba nedokáže nastavit takový systém, aby se mobilní telefony do věznic nedostávaly a vše bude řešit opatřením nasazení psů na následné vyhledávání. Ministerstvo spravedlnosti by mělo bleskově řešit toto zjevné systémové selhání, které sama Vězeňská služba ČR není schopna a ochotna vyřešit. 

Pavel Opl, bezpečnostní expert
Na snímku v záhlaví je zachycen psovod VS se svým čtyřnohým pomocníkem při vyhledávání nepovolených věcí ve vazební věznici. Foto Petr Hloušek

Redakční poznámka: Možná, že by se zákonodárci měli spíše soustředit na vyřešení zásadních otázek. Není pochyb o tom, že mobily nepatří v žádném případě do vazebních věznic. Tam je kontakt s obviněnými střežen prohlídkami při vstupu do objektu, tam by bylo vhodné prohlídku doplnit bezpečnostními rámy. Advokáti obviněných by museli odevzdat komunikační prostředky do úschovy. Ale ve výkonu trestu je možné už dnes používat telefonní automat. Sice v nejmírnějším režimu výkonu trestu, ale ta možnost je. Proč tedy vymýšlet drahá a složitá opatření tam, kde jich není zapotřebí. Telefonní provoz se dá sledovat přes operátora, pokud by se povolil odsouzenému mobilní telefon pouze na čísla rodinných příslušníků na které by mohl volat, neměl by být problém kontroly. Pokud by pravidla držitel porušil, přišel by o výhodu komunikace s rodinou. A to by málokdo chtěl riskovat. Toto je jen názor do diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *