Go to ...
RSS Feed

Půjde o všechny slušné lidi


Na nedělní Otázky Václava Moravce v České televizi se už delší dobu nedívám a stejně tak nesleduji ani jeho další pořady, které si na vedení ČT vymohl. Prostě už jeho masírování koncesionářů jednostrannými názory s těžko skrývaným odporem k hlavě státu, premiérovi v demisi či jím vyloženě nenáviděnému předsedovi SPD jsou za hranicí vkusu. Ve snaze najít jinou názorovou diskuzní platformu zabrousil jsem na popud svého kamaráda na soukromou televizní stanici Barrandov. Před dvaceti lety jsem se rozčiloval, když nám ředitel Vladimír Železný sypal moudra k svátečnímu obědu a zbavil jsem se toho tak, že jsem přepínal na program, kde nám ukazovali přírodní krásy, život zvířat a nebo bádání ve vesmíru. Vyměnil jsem Václava Moravce a jeho OVM za podvečerní nadílku Jaromíra Soukupa na Barrandově. Kdo jste ještě neviděl, neváhejte a dejte si! Jaromír tepe do zlořádů, které provázejí náš každodenní život. To je chvályhodné. Já mít soukromou televizi a spoustu vysílacího času k dispozici v kteroukoliv denní a noční hodinu, asi bych dělal totéž. Ale možná, vzhledem ke své povaze, bych toho za chvíli nechal a sjednal si na tepání typu Vivat Res Publica někoho úctyhodného, jazykového i hereckého profesionála. Toho bych pak s radostí sledoval jak přetváří moje myšlenky a úvahy do dramatického tvaru a tešil se z toho, jak stoupá sledovanost pořadu. 

Nemám soukromou televizi s celostátním pokrytím a tak předchozí úvaha je jen chiméra coby kdyby. Pan Soukup takovou televizní stanici vlastní, ale snad se na svůj pořad zpětně nedívá a tak netuší co se děje. Nenutím vás, ale podívejte se na některou z jeho investigativních bomb. Témata vybírá dobrá a společensky ožehavá, ale jeho přednes už je jen příšerná karikatura. Nemohu nevzpomenout na premiéra v demisi, který svého času prohlásil, že má poradce na češtinu (nebo poradkyni) aby měl správnou výslovnost a dikci. Je fakt, že se za těch čtyři pět let, co jej vídáme na obrazovkách, zlepšil a jeho slovenština ustupuje. Nechápu proč si Jaromír Soukup nedá poradit od někoho z blízkého okolí a nenajme si jazykového poradce nebo poradce pro herecký jevištní projev. Každá lekce by výrazně pomohla. Zbavil by se té hrozné a křečovité práce s rukama s nimiž si evidentně neví rady, odnaučil by se skákání do řeči hlavě státu, což je silně neprofesionální. Do té míry, že jej prezident musí upozorňovat, že kdyby jej nechal domluvit, dozvěděl by se mnohem více. A diváci samozřejmě také.

České televizi, jejíž provoz je hrazen převážně z koncesionářských poplatků a z reklam a sponzorství, lze vytýkat, že nebyla schopna vytvořit pro hlavu státu nějaký vhodný televizní formát, kde by občany volený prezident mohl promlouvat či diskutovat s moderátory nebo s publikem. Jenže to by ČT nesměla být „naladěna” protizemanovsky. Že tomu tak není? Každý zpravodajský či komentátorský příspěvek, kde si jeho autor může kopnout do prezidenta a jeho okolí je vítán, z každého komára je ČT schopná vygenerovat kauzu týdne. Proto hlava státu přijala nabídku Jaromíra Soukupa, že své názory na dění ve společnosti může prezentovat pravidelně na obrazovce soukromé televize Barrandov. To je ale pro massmédium veřejné služby nedobrá vizitka. Nejhorší je skutečnost, že v ČT není nikdo, kdo by před odvysíláním příspěvku řekl: tohle ne, to není vyvážená informace. Prostor l vyjadřování názorů dostávají s neobvyklou radostí představitelé stran, které ve volbách získaly pět či sedm křesel a štěkají na své silnější parlamentní soupeře. Prezidentovi tito malí štváči vyčítají, že českou společnost rozděluje, ale není tomu tak, to oni rozdělují občany na MY a ONI, to oni prohlubují propast nenávisti, to oni chtějí určovat co je správné a co ne. 

Za pár měsíců půjdeme opět k volbám, vynechám svůj názor na ty senátní, ale velmi důležité budou volby komunální. Ty do značné míry ovlivní naše životy v místech ve kterých žijeme. Proto je nutné aby volební účast byla co nejvyšší a jen tak se stanou výsledky co nejreálnější. Je také velmi žádoucí, aby se lidé více angažovali na veřejné práci na radnicích a v obecních zastupitelstvech. Nepřenechávejte rozhodovací pravomoci místním klanům a neproniknutelným spojením těch, kteří spolu mluví. Angažujte se ve věcech veřejných, jde o vás, jde o všechny slušné lidi.

Břetislav Albert
Foto TV Barrandov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *