Go to ...
RSS Feed

Pátek 13., duben A.D. 2018


Zpráva tiskových agentur informuje o tom, že vojenské jednotky koalice zahájily raketový útok v sobotu brzy ráno. Stát se tak mělo kolem třetí hodiny ranní středoevropského času. V tu dobu bylo ve Washingtonu o šest hodin méně, byl tedy ještě pátek 13.

Friday the 13th je pro Američany magické datum, kolik jen jsme viděli filmů na toto téma. Žádný z nich nebyla veselohra. Žijeme v době, kdy se o válečném konfliktu na druhé straně zeměkoule dovídáme se zpožděním několika minut, leckdy televizní štáby přinášejí přímé přenosy z bojiště a často reportéři nechtěně vstupují do síní slávy žurnalistiky in memoriam.

Sýrie byla a je bolavým místem arabského světa mnoho let, střetávají se zde tři výrazné kultury a náboženství – islámské, křesťanské a židovské. Tím je sice řečeno mnohé, ale také je zřejmé, že mírové řešení je v nedohlednu. Klidu v obasti nepřispívá ani aktivita mocností jejichž zájem je především o ropu a další suroviny. Česká republika by měla být v hodnocení situace velmi zdrženlivá, nebylo věrohodně prokázáno použití chemických zbraní a zástupcům Ruské federace, chemickým specialistům, nebyl umožněn odběr vzorků. Rusové přišli s tím, že záběry s odstraňováním následků chemického útoku byly účelově nahrány. Malé děti omývané vodou prý opět sehrály svoji emotivní roli a posloužily jako iniciátor odplaty. Vždyť ani jiný nedávný chemický útok na britské půdě proti dvěma osobám nebyl věrohodně vyšetřen tak, aby důkazy obstály před nezávislým soudem. Samotné indicie nestačí, kruh důkazů nebyl uzavřen a přesto na základě nepřímých indicií byly vyhlášeny sankce proti Ruské federaci. Nervový jed „novičok” čili nováček byl v sedmdesátých a osmdesátých letech vyvíjen ve třech státech  na světě. V USA, SSSR a ČSSR. Tyto skutečnosti dávají nedozírný prostor ke spekulacím.

V Sýrii byl údajně použit chlor v plynné podobě shozený v kontejnerech z vrtulníků na město Dúma. Pro bojové použití této vysoce toxické látky je možné ji při výrobě připravit v tekuté podobě. Opět je možné se vrátit do minulosti a zmínit se o tom, že ve Solaně Neratovice byl vyvinut defoliant na bázi chloru. Když následně desítky zaměstnanců onemocněly byla výroba v ČSSR zastavena. V USA pokračovali ve výrobě dál a výsledkem byl defoliant Agent Orange, hromadně použitý ve vietmanské válce. Starší čtenáři si jistě vzpomenou, že z televize a rozhlasu jsme často slyšeli výraz „ejdžn orinž”, to byl kapalný plyn s tragickými účinky na faunu i floru. Použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu je zločin, v případě konfliktu válečný zločin vyžadující nekompromisní odvetu. Proto je nanejvýš důležité, aby důkazy pro odvetná opatření byly nezpochybnitelné a doložitelné. Vždyť taková opatření mohou být zahájením válečných operací. Na ně doplatí především obyvatelstvo, které nemá možnosti pasivní ochrany před chemickými zbraněmi. Ani před prostředky taktického útoku standardními prostředky. Civilisté budou vždy obětmi. Přejme si, aby dubnový pátek 13. roku 2018 nebyl černým pátkem pro svět.

P.S. Je nutné dodat, že Sýrii ani Assadovi nefandíme, ale zastáváme názor, že v takto vyhrocených okamžicích je nutné pečlivě analyzovat příčiny událostí, protože následky mohou být fatální nejen pro obast konfliktu.

Břetislav Albert
Foto internet

Kdo se chce seznámit s podrobnostmi o novičoku, nechť si přečte článek v Chemických listech z roku 2011. Klepnutím na řádek dole se vám časopis otevře…

Chem.Listy_2011_05_323-333

One Response “Pátek 13., duben A.D. 2018”

  1. Ludvík
    14. 4. 2018 at 11.14

    Použití plynu „Agent Orange“ ve Vietnamu ze strany USA, vč. jeho zločinných důsledků, bylo opakovaně prokázáno a co ?
    Zajímalo to u nás nebo ve světě někoho, mimo postižených, vůbec někoho….. ?! Byl někdo za to potrestán ??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *