Go to ...
RSS Feed

Zdeněk Zbořil by novou hymnu neodkejval


Český olympijský výbor pod taktovkou předsedy Kejvala představil ve středu novou verzi hymny společně s autorem úprav, skladatelem Milošem Bokem. Podle záměru iniciátorů by měla být hymna sebevědomější a vlastenečtější, případně také delší. U řady politiků se ale nápad výboru setkal s odporem. Ministr kultury Ilja Šmíd dokonce označil novou verzi hymny představenou ČOV za kýč. Podle ministra zahraničí Martina Stropnického je síla české hymny v její prostotě. „Na hymnu se nemá sahat. Věci, jako je hymna, státní vlajka a některé další státní symboly, by měly kvůli tradici zůstat zachovány a neměly by se měnit jako módní doplňky,“ uvedl prezident v posledním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. „Nejen, jak říká pan Stropnický, je síla národní v prostotě, ale i v tradici. Přece nejde jen o Fidlovačku, ale i o celé dějiny bojů za svobodu českého národa a jeho symboliku. Možná ale právě to vadí nejvíce. Žijeme přece v zemi, kde lze ukrást prezidentskou vlajku, rozstříhat ji, zašantročit a nekritizovatelný soud to prohlásí za roztomilý hapenning,“ reagoval Zbořil. „Když už chceme ‚kotvit‘ na Západu a snažíme se o likvidací arci jen některých národních států, co se dohodnout o spojení Zachovej nám Hospodine, Bože krále chraň a Vzhůru Francouzi, formujme bataliony! Třeba z každé této hymny vezmeme jeden verš a napasujeme na melodii Kde domov můj, protože jistě brzy nějaká neziskovka dojde k názoru, že nemá jít ani o instrumentaci, ale že slova Ódy na radost nejsou košer,“ dodal.

ČOV sdělil, že chtěl hlavně vyvolat diskusi o podobě hymny a tvrdí, že nikdy neměl ambici prosazovat novou verzi hymny od skladatele Boka. Pouze chtěl vyvolat veřejnou debatu o podobě hymny na celonárodní úrovni. Už dříve hovořili iniciátoři této aktivity o tom, že právě výročí sto let od vzniku státu je vhodná příležitost zamyslet se i nad českou hymnou. Jenže, je skutečně pravý čas o tom otevírat diskusi? A prošla by vůbec nějaká nová verze? „V dnešním Parlamentu ČR je možné cokoliv. Hlavně si ale myslím, že pokusit se objednat, zaplatit a prezentovat novou nebo upravenou hymnu na veřejnosti není vedeno ničím jiným než touhou po zisku. Samozřejmě nevím, zda je pravda, že ta nová úprava hymny měla stát 600 tisíc korun, ale když si spočítáme, jaký by to mohl být ‚kšeft‘,  nechce se věřit v naivitu takového nápadu,“ reagoval Zbořil. „Mezi dnes už zapomenutými šejdíři z pražské ODS se takové myšlenky hodnotily pozitivně slovy ‚to je dobré, to se dá dobře profinancovat‘. Stejně jako se vlastně skoro nedávno ‚profinacoval‘ asi za 10 mil. Kč nápad Českého olympijského výboru a  hl. m. Prahy ucházet se o uspořádání OH v Praze. Ještěže máme nového ministra kultury. Alespoň podle jeho stručného vyjádření k ‚případu česká národní hymna‘ se zdá, že uvažuje jinak a lépe než někteří jeho předchůdci,“ dodal.

Převzato z Parlamentních listů s předchozím souhlasem Z.Zbořila
Foto internet

Od Zdeňka z Kladna mě po uzávěrce vydání přišel zajímavý dokument týkající se národní hymny.

Znáte dobře píseň Kde domov můj?

Mnoho lidí si dnes klade otázku, co vlastně česká hymna říká o povaze našeho národa. Druhá sloka písně, ze které se zrodila naše státní hymna, téměř zmizela z našeho povědomí. Právě ona ale popisuje „mysl jasnou“ našeho národa. Osvěžte si paměť!

První sloka písně Kde domov můj?


Kde domov můj,
kde domov můj?
Voda hučí po lučinách,
bory šumí po skalinách,
v sadě skví se jara květ,
zemský ráj to na pohled!
A to je ta krásná země,
země česká, domov můj,
země česká, domov můj!

Druhá sloka písně Kde domov můj?


Kde domov můj,
kde domov můj?
V kraji znáš-li Bohu milém,
duše útlé v těle čilém,
mysl jasnou, vznik a zdar,
a tu sílu vzdoru zmar?
To je Čechů slavné plémě,
mezi Čechy domov můj,
mezi Čechy domov můj! 

Pozn.: V původní hře Fidlovačka byl text druhé sloky lehce odlišný v následující pasáži:

„Znáte v kraji bohumilém
tiché duše v těle čilém,
jasnou mysel, vznik a zdar“

3 Responses “Zdeněk Zbořil by novou hymnu neodkejval”

 1. Ludvík
  3. 4. 2018 at 14.47

  „Zdá-li“ se našemu Olympijskému výboru naše státní hymna „tak krátká, že si ji „nemohou naši sportovci na stupních vítězů náležitě vychutnat“, proč neusilují o připojení druhé sloky původní písně nebo znovuobnovení Československa vč.navrácení jeho původní státní hymny?

 2. 3. 4. 2018 at 18.03

  Souhlasím s panem ZBOŘILEM, Stropnickým a panem presidentem. Jak může někoho taková blbost napadnout?

 3. Petr Odvárko
  6. 4. 2018 at 22.06

  Slyšel jsem návrh nové naší státní hymny a jsem zcela pobouřen. Pan Kejval by si měl uvědomit, že máme hymnu, která je mezi nejkrásnějšíma na světě. Raději by se měl zaměřit na správné rozdělení peněz z dotací, které přicházejí pro naše sportovce, aby částečně vynahradil své královské osobní příjmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *