Go to ...
RSS Feed

Chytrá horákyně, pardon, chytrý horák Andrej


(Praha, pondělí 26. 3.2018)I přes zavedení letního času jsem se vyspal dorůžova a odpočatý zasedl k domácí komunikační stanici. Zprávy a informace všeho druhu se začaly hrnout na monitor a jedna překřikovala druhou. Někdy si říkám, jak báječně na tom byli naši předkové jimž jako pramen informací sloužil Kulíkův kalendář v něž se dozvěděli vše potřebné k životu. Možná, že jsem svým včerejším ukvapeným rozhodnutím nesledovat polední OVM neudělal dobře, odehrávaly se tam věci, které pan Radim Valenčík označil jako šílené. A následně sepsal o šílenostech zprávu, která jistě stojí za pozornost. Nesehnal jsem souhlas pan Valenčíka k převzetí textu k nám do iReportéra, ale on se jistě nebude zlobit, že je zdrojem informace i pro jiný okruh čtenářů. Druhé pondělní dopolední překvapení jsem objevil při čtení zpráv: Premiér Andrej Babiš uvedl na svém fabookové profilu, že pokud by Česko přistoupilo k vyhoštění Rusů z pražské ambasády, nejednalo by se o diplomaty, ale nedeklarované zpravodajce. Takto familiárně jsou nazýváni špioni, agenti tajných služeb civilních i vojenských. Ale my máme naštěstí jejich seznam a tak nebude problém si vybrat několik jmen a nechat je vypovědět. Zatímco ostatní západní země budou vypovídat diplomaty, my tento problém vyřešíme pěkně po česku v duchu známé pohádky o chytré horkákyni. Špioni tu nemají co dělat a diplomaté nechť konají svoji práci dále. Na západ od nás vyhostí diplomaty a houfy ruských špionů ponechají v akcích. No, proč ne. 

Tady je text pana Valenčíka, který si dal tu práci a monitoroval Moravcovu nedělní exhibiční besedu. Své postřehy nazval: Šokující průběh dnes u Moravce. Jak to tedy je?
Dnešní OMV vyvolaly řadu diskusí a dohadů. Snad poprvé od svého vzniku. Dal jsem si práci a vypsal nejdůležitější momenty. Doufám, že zítra mi vyjde čas (asi odpoledne) a budu se k tomu, o čem se hovořilo, moci vyjádřit. To hlavní, čeho je potřeba si všimnout: BĚHEM HODINOVÉHO POŘADU NEBYLA DODÁNA ŽÁDNÁ NOVÁ INFORMACE, KTERÁ BY NASVĚDČOVALA TOMU, ŽE ZA OTRÁVENĺM SKRIPALA STOJĺ RUSKO. Spíš naopak! A přesto se volá po jednotné akci! – Dává to logiku? Co by taková jednotná akce měla podpořit?

Teď už přepis toho nejdůležitějšího:
Kmoníček: Je důležité, na co je to reakce. Kauza Skripal je dostatečně záhadná a patrně nikdy nebude vyšetřena tak, aby lidé, kteří mají rozum a kteří tomu mají rozumět, rozuměli. Nevíme ještě, jaká látka to byla, jak lidé, kteří byli zasaženi, mohli přežít, zda měli antidotum. Toto vše není podstatné pro společnou reakci zemí EU. Podstatné je, že ruští přeběhlíci končí ve třech zemích USA, Velká Británie, Izrael. A pouze v jednom z těchto tří míst záhadně umírají. V tuto chvíli je vyšetřováno asi 14 podobných případů. Rusko patrně s největší pravděpodobností obnovilo program likvidace přeběhlíků, tak jak tomu bylo v 50. létech. EU se tomu musí bránit, protože jednou jedinou evropskou zemí, která je smrtelné místo, tak ho ruská strana vyhodnotila jako slabé místo obrany. Neděje se to ani v Německu. Velká Británie nás požádala o pomoc a jsme povinni jí pomoci. Komické je, že Velká Británie odchází z EU a žádá o pomoc EU. (Poznámka iReportera: pane Kmoníčku, Británie zůstáva dále členem NATO a jako takový člen má právo žádat o vojenskou pomoc.)

Šedivý: Pokud by se prokázalo, že za otrávením Skripala je Rusko, byla by to krize.

Kmoníček: Vyhoštění je jen symbolické a chce dosáhnout jedno jediné. To, že Rusko řekne, že žádný podobný program likvidace přeběhlíků není. Rusko takové prohlášení patrně dá a my mu musíme věřit. Jde o to, že pokud někde takový program byl, aby ho zarazili. Pokud o něm neví, aby ho našli a zastavili.

Kmoníček: EU se konečně na něčem domluvila a ČR by měla být součástí.

Šedivý: K vyjádření ministra zahraničí Borise Johnsona. Tak silná slova nejsou na místě. Dokonce ani nevěřím tomu, že prezident Putin řekl, „zlikvidujte tohoto člověka“. To se nedělá a ani to není myslitelné.

Moravec: Ale Kmoníček řekl, že takový program existoval.

Kmoníček: Existoval v 50. létech, neříkám, že existuje dnes. Neříkám, že je státní. Říkám, že je zvláštní, když v jedné lokalitě ze tří se musí vyšetřovat 14 záhadných úmrtí. Chci slyšet ujištění z ruské strany, že je obava lichá, a měl bych uspokojení, když vysoký představitel řekne, že je to liché, protože si musí zajistit, aby se neblamoval.

Šedivý: Řada věci z britské strany jsou rozporné a je potřeba, aby se k nám dostávaly informace důvěryhodné.

Telička: Pokud možno ne, aby se dostávaly informace z úst ministra zahraničí Borise Johnsona, protože nemá dobrou pověst. Borise Johnson prokázal EU medvědí službu.

Kmoníček: Proto bych nestavěl na případu Skripal, protože každá informace, kterou dostáváme, nastoluje dalších třicet otazníků. Než se dozvíme více, měli bychom být opatrní. Ale jednotnou akci potřebujeme.

Radim Valenčík

A jedna zahraniční zpráva související s předchozími informacemi. Ruská reakce na kroky západních zemí a především Velké Británie

Rusko slíbilo Velké Británii „překvapení“

Pan Johnson prý před třiadvaceti lety ztratil hřebem a už ho nehledal. Vytvořil si tak svérázný imageMluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová Velké Británii slíbila „historické překvapení“. Prohlásila to v éteru televize Rossija 1. „Máme překvapení pro všechny, kteří se nestydí, nebo jsou natolik drzí, že srovnávají Rusko a Třetí říši. Máme pro ně důstojnou odpověď a dárek,“ řekla Zacharovová. Dodala, že „překvapení“ bude zveřejněno na brífinku ve čtvrtek 29. března. Zdůraznila ale, že se to stane, „budou-li včas připraveny příslušné dokumenty“. Které konkrétně, Zacharovová neupřesnila. Tato reakce následovala po výroku hlavy britského ministerstva zahraničí Borise Johnsona, že prezident RF Vladimir Putin využívá MS ve fotbalu 2018 stejně jako Adolf Hitler využil Olympiádu 1936 v Berlíně.

Trochu silná káva.
Jdu si ji taky uvařit.

Připravil Břetislav Albert
Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *