Go to ...
RSS Feed

Co nevidět si začneme zvykat na jméno Mattelo Salvini


Stranou pozornosti českých meinstreamových médií je společensko-politická situace v Itálii. Přesto se domnívám, že bychom se o italskou současnost měli více zajímat. Víme, že jsme se moc nevěnovali vývoji v Rakousku a nakonec nás překvapil výsledek voleb po nichž se stal spolkovým kancléřem Sebastian Kurz (32),  mladý sympatický a neokoukaný politik, předseda Rakouské lidové strany. Předpokládá se, že to bude právě on, kdo pootočí kormidlem směřování Rakouska jiným směrem než dosud. Velkkou měrou to bude také záležet na nadcházejících parlamentních volbách. Zde je tedy možné očekávat v zahraniční politice našeho jižního souseda změny, které budou vliv i na naši politiku. 

Stejný problém nebo lépe řečeno výrazný obrat může nastat i v politice Itálie. Tam už napětí na domácí scéně dospělo do fáze, kdy se pravicové a nacionalistické strany dostávají do popředí, je jim dopřáváno více pozornosti v celostátních elektronických médiích. To vše mají na svědomí nevítaní migranti, jejich nezačlenitelnost do italské společnosti, jejich drzé a arogantní chování a vystupování, neúcta k evropským společenským standardům, vztah k ženám, k cizímu majetku, k hygieně atd. Březnové parlamentní volby v Itálii budou prubířským kamenem demokracie a jak se zdá, tak demokracie spláče nad výsledkem. V tomto nazančeném duchu se vyjadřuje Matteo Salvini o které ještě mnoho uslyšíme. Tedy zcela jistě pokud se jeho pravicové populistické straně Liga Severu podaří uspět ve volbách. Může dokonce nastat situace, kterou dnes ještě nedokážeme posoudit, že se Salvini stane italským premiérem. V takovém případě začne uplatňovat nový premiér svůj předvolební slib a bude expedovat zpět do Afriky 100 tisíc ilegálních migrantů ročně. Ke všeobecnému překvapení mu s touto „migrační vratkou” bude pomáhat legální přistěhovalec Toni Iwobi z Nigérie. 

Starý politický harcovník Berlusconi se již premiérem stát nemůže. Letos je ale situace zcela jiná. Strana totiž evidentně těží z předvolební koalice, kterou uzavřela s další protiimigrační stranou Bratři Itálie a především s uskupením Vzhůru, Itálie, v jehož čele sedí bývalý několikanásobný premiér Silvio Berlusconi. A podle posledních průzkumů by tuto koalici volilo přibližně 39 % voličů. Aby někdo získal ve sněmovně většinu, potřebuje podle italské ústavy 40 % hlasů. I kdyby koalice nakonec získala oněch kýžených 40 %, nabízí se otázka, proč by politický matador Berlusconi přenechal premiérský post 44letému Salvinimu? Odpověď je jednoduchá: Berlusconi aktuálně kandidovat nemůže. Zakazuje mu to pět let starý rozsudek soudu, který navíc potvrdil také Nejvyšší soud. Žádnou veřejnou činnost nesmí vykonávat až do roku 2019. Bývalý premiér tak pyká za daňové úniky, kterých se podle soudců dopustil. Jedinou Berlusconiho šanci tak představuje Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, ke kterému se odvolal.

O tom, kterým směrem se bude v dalších letech ubírat brzy už třetí nejlidnatější země EU (60,7 milionu obyvatel), rozhodnou italští občané 4. března.

Připravil Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *