Go to ...
RSS Feed

Co se vlastně děje v Polsku? Přidáme se k nim?


Informací o tom, co se děje na polské politické scéně je v mainstreamových médiích poskrovnu, s vyhledáním má problém i ostřílený internetový pátrač. Není divu: naši skvělí redaktoři včetně takových es jako je moderátor ČT Jakub Železný s oblibou používají ve frekventovaném tématu tábora v Letech u Písku označení, že šlo o koncentrační tábor. V Polsku už zastáncům pravdy došla trpělivost a snaží se v zákonodárném Sejmu uzákonit, že používání slovního spojení polské koncentrační tábory a podobné varianty bude trestným činem a pachateli veřejného šíření této nepravdy soud nadělí tři roky odnětí svobody. 

Za protektorátu Čechy a Morava zřídili u nás nacisté několik zařízení ve kterých za vražedných podmínek dřeli vězni pro vítězství třetí říše. Podzemní továrny Richard na výrobu létajících střel, výrobu obrněných vozidel a jiné techniky, Rabstein, Falknov, Most, Svatobořice, Liberec a dalších, to byly pracovní koncentrační tábory (pramen Kraus a Kulka, Noc a mlha, NV 1958). Ani v této nikým nezpochybněné publikaci není zminka o koncentračním táboře v Letech u Písku. A to proto, že tam žádný takový tábor nebyl. A nebyl ani v Kunštátu u Hodonína. Označovat tedy lokalitu v Letech za místo, kde stál koncentrační tábor je nejen nevhodné, ale přímo urážející české občany. Můžeme být stejně rozezleni jako jsou občané v Polsku a žádat po svých poslancích přijetí podobného zákona. Uplyne sedmdesát devět let od přepadení Polska nacistickým Německem, Poláci byli první obětí Hitlera a ten vzápětí po obsazení země a vytvoření Generálního gouvernementu v říjnu 1939 jako součásti třetí říše, začal na tomto území tvrdě uplatňovat norimberské rasové zákony. V polské společnosti od pradávna existovala vůči židovským spoluobčanům jistá nevraživost, ale nebyla tak vyhrocená aby byla pro tuto menšinu fatální. Ale v období gouvernementu někteří Poláci selhali a udávali Židy nacistům a gestapu. Je to temná skvrna  o které se moc nemluví ulpívající na polské historii… Oni si vůbec oproti jiným národům užili svoje, ze západu je přepadl Hitler a přičlenil k říši, z východu se hrnuli Sověti a zlikvidovali téměř celý důstojnický sbor Armady Krajowej tak, jak to ukázal s dokumentární pečlivostí Andrzej Wajda ve filmu Katyň (2007). Ve filmu se všeříkající scéna z mostu na Visle, most je plný uprchlíků a na západním konci jsou ne zrovna přátelští vojáci wehrmachtu a zbraní SS, na východní část mostu jsou uprchlíci tlačeni sovětským vojskem. Nikdo tragedii Poláků nevyjádřil lépe.

Česká republika má Ústav pro studium totalitních režimů což, jak se zdá, mnozí redaktoři netuší. Protože kdyby jen trochu sledovali výstupy této státní instituce a respektovali odborné studie, nikdy by nemohli tvrdit divákům a posluchačům nepravdy o charakteru a určení sběrného tábora v Letech u Písku. Finále kauzy samotné je další ostudou exekutivy na které s podepsal ministr Herman a samozřejmě předseda vlády Sobotka. Jde samozřejmě o výkup vepřína za pochybnou cenu blížící se půl miliardě a další, dosud nevyčíslené, náklady na vybudování památníku. V době kdy nemáme dostatek prostředků pro nemocné děti, kdy řada z nás zná zoufalé podmínky v zařízeních LDN, kdy invalidé nemají prostředky na moderní pomůcky nehrazené pojišťovnami, v době … a tak by se dalo pokračovat dlouho, předlouho.

Pisálkové pražské kavárny napadají za vyřčené názory pana Okamuru, který jen veřejně citoval závěry zprávy ÚSTR. Totéž učinil exprezident Klaus a hned se ocitl na tapetě pravdoláskařů. Není to Miloš Zeman kdo rozděluje českou společnost, jsou to jen určití lidé nebo skupiny věrozvěstů z papírových a elektronických médií sdružených ve frontě antizemanovců. Není třeba je dále vyjmenovávat, poznáte je sami podle jejich zatrpklých názorů a špatně zakrývané nenávisti k muži na Hradě. Ten je i přes své viditelné vady dobrý vlastenec a správný Čech. Tyto vlastnosti jeho okopávačům evidentně chybějí.

P.S. Polákům v jejich úsilí o historickou pravdu držím palce. Připojíte se?

Břetislav Albert
Poznámka: Poklepáním na soubor PDF s názvem Paměť a dějiny se vám rozbalí plný text materiálu o Letech u Písku z Ústavu pro studium totalitních režimů

Paměť a dějiny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *