Go to ...
RSS Feed

Kdo také radí Jiřímu Drahošovi?


Ekonomka Ilona Švihlíková píše o rizicích politického amatérismu a nezkušenosti Jiřího Drahoše i o tom, proč současné pojetí politiky jako souboje jednoznačného dobra a zla neodpovídá skutečnosti.

 

Do druhého kola prezidentské volby postoupil Jiří Drahoš, který zaostal za stávajícím prezidentem o dvanáct procentních bodů. Může se ovšem těšit z podpory, kterou mu dávají téměř všichni protikandidáti z prvního kola. V příštích dnech můžeme očekávat pokračující kampaň, v níž bude každá slabina, každá chyba hrát důležitou roli. K základním slabinám Jiřího Drahoše patří to, že je politický amatér. Nikdy nezastával žádnou politickou funkci. Je pravda, že u některých občanů to může naopak vyvolat příjemná očekávání – jenže nezkušenost není bonus. Nezkušenost vedla Jiřího Drahoše k tomu, že si vystavěl poměrně dost velký tým poradců – hned třináct lidí. I to je určitý signál – nejistota vede k tomu, že se musím obklopit řadou lidí, kteří „dodají názor.“ V případě politických amatérů je tedy tým klíčový i pro posouzení jejich budoucí politiky (i s vědomím toho, že se mohou následně rvát o to, ke komu prezident přiloží své ucho, jak to vidíme u Trumpa.)

Z rozsáhlého týmu mě zaujala dvě jména. To první je Petr Kolář, který je uveden jako poradce pro zahraniční a mezinárodní politiku a bezpečnostní politiku. Tedy v oblastech, v nichž má prezident, byť v ČR žijeme v premiérském systému, určitý nezanedbatelný vliv. Petr Kolář, který byl mimochodem i velvyslancem v Moskvě, sám uvažoval o prezidentské kandidatuře. Nakonec se rozhodl (bylo mu doporučeno?), aby se stal členem Drahošova týmu. Tento zlom přišel v březnu minulého roku. Za zmínku stojí minimálně následující fakta. Petr Kolář dlouhodobě, a dalo by se říci konzistentně, vystupuje jako zásadní odpůrce Miloše Zemana. Kolář byl spjat s iniciativou Evropské hodnoty, která je čtenářům zřejmě dobře známá. Jedním z hlavních cílů této organizace, s níž je spojen například také bývalý eurokomisař Štefan Fülle (jehož role v ukrajinské krizi je značná), je bránit se proti tlakům z Ruska. Iniciativa si klade za cíl hájit hodnoty liberální demokracie a šířit je zejména mezi mladými lidmi. O iniciativě velice pochvalně psal například Mitrofanov. I další jména iniciativy čtenářům jistě „něco“ řeknou: Jan Bubeník, Šimon Pánek, Martin C. Putna (!) a Tomáš Halík. Kolář také poskytoval rozhovory, v nichž například tvrdil, že pro Rusko je ČR stále vnímáno jako sféra vlivu. Pozitivně se vyjadřoval o slovenském prezidentovi Kiskovi jako o vzoru pro ČR. Patří také k obdivovatelům Angely Merkelové.

Podíváme-li se na wikipedii, zjistíme o Petru Kolářovi následující: „Kolář označil české odpůrce stavby amerického protiraketového radaru v Brdech za „užitečné idioty“, kteří podlehli dezinformační kampani Ruska. Českého prezidenta Miloše Zemana označil za „trojského koně“ Ruska a v roce 2016 zvažoval, že by proti němu kandidoval v prezidentských volbách. Nakonec se však v březnu 2017 rozhodl, že kandidovat nebude. V roce 2017 podpořil vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které má upozorňovat na dezinformace na webech či sociálních sítích.“ Další z poradců je Lukáš Kovanda, ekonom, veřejnosti je známý z řady vystoupení v televizi, učí na Národohospodářské fakultě VŠE a na CEVRO institutu. Svým zaměřením patří mezi pravicové libertariány. Negativně se vyjádřil k navyšování minimální mzdy s tím, že to může zhoršit situaci na trhu práce. Na Twitteru napsal, že „Kdo podporuje růst minimální mzdy, zhoršuje postavení již tak znevýhodněných skupin na trhu práce (lidé s nižší kvalifikací, menšiny, ženy).“ Kromě toho pro Týden napsal, že Evropu táhnou dolů sociální výdaje, resp. celý sociální stát, které také způsobují stárnutí populace. Vše pokazil Bismarck svou sociální politikou, která vedla ke snížení porodnosti. Svůj článek završuje takto: „Po více než stu let se tedy neblaze ukazuje, že systém sociálních dávek vede k enormnímu zadlužení států a zásadně přispívá i k hloupnutí jejich populace.“

Z rozsáhlejšího textu vybrala redakce iReportera
Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *