Go to ...
RSS Feed

Lidé, mějte se rádi, ale bděte!


Prezidenstské volby 2018 po prvním kole. Jedna skupina voličů šílí nadšením, druzí jsou zklamaní. Proč, když Miloš Zeman volby vyhrál? Je nutné vzít v úvahu skutečnost, že vyhrál právě jen to první kolo a nyní se dá s úspěchem předpokládat, že vznikne klasická protizemanovská fronta, kam se postaví do řady voliči prezidenstských kandidátů kteří neuspěli ve volbách a skončili na třetím až devátém místě. Víme, že ve volbách tak docela neplatí matematická pravidla a zákonitosti. Zjednodušit tedy poměr hlasů odevzdaných Zemanovi a Hannigovi (ten jediný vyzval své voliče k podpoře MZ ve druhém kole) je 2 012 165 ku 3 126 613 hlasů odevzdaných tzv. „protizemanovské koalici” není žádný vypovídající výsledek. Je to jen součet jakýchsi čísel. Pánové Drahoš, Fischer, Horáček, Hilšer, Topolánek, Hynek a Kulhánek se vzápětí po vyhlášení volebních výsledků ostře vymezili proti současnému prezidentovi. Co na to jejich voliči není v této době zřejmé, protože i korelace čísel nemá přesná pravidla. 

Dovolil jsem si v titulku použít parafrázi jednoho výroku, který jsme slýchali od padesátých do konce osmdesátých let. Národní hrdina, který jej napsal na poslední, stošedesátýsedmý lístek toaletního papíru v pankrácké cele smrti, netušil, že jeho postoje budou přehodnocovány a zpochybňovány, že se změní z historicky příkladného hrdiny na člověka, který v kritických chvílích selhal. Není nikdo, kdo by dosvědčil jak to všechno skutečně bylo. V tomto směru byli Němci, pardon nacisté, velmi důkladní a svědky nenechávali, jak bylo jejich zvykem. Byla zpochybněna i úloha pankráckého dozorce Kolínského, který autorovy texty z věznice vynášel a předával protinacistickému odboji. Po válce bylo dílo nekriticky adorováno a přeloženo do desítek jazyků, po mrtvém se pojmenovávaly ulice a náměstí. Po bývalém dozorci Kolínském neštěkl ani pes. Právě on nasazoval pokaždé, když nesl motáky ven z věznice, život svůj a svých blízkých. Hodnotitelé měli asi krátkou paměť a nebo se báli odvěčit se někomu, kdo nosil za okupace nacistickou uniformu. 

Když před volbami prezidentští kandidáti odpovídali na dotěrné dotazy novinářů, vstávaly  mnoha lidem vlasy na hlavách hrůzou. Kandidátům z protizemanovské koalice nevadí imigrační kvóty, přijali by migranty jako obyvatele našeho státu a snažili by se je včlenit do společnosti. Islám pro ně není žádná hrozba, je to jedno z mnoha náboženství… Copak ti voliči nesledují co se v Evropě děje, atentáty, násilí, drancování sociálních účtů, střety náboženství? Více než tři miliony občanů zastávají také tyto postoje? Jímá mě z toho hrůza. 

Jak že to ten zneuznaný národní hrdina napsal?

Lidé, měl jsem vás rád. Bděte.
9. 6. 1943

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *