Go to ...
RSS Feed

Jak dlouho ještě budou vlaky přepravovat vzduch?


Jako malý kluk jsem chodil s partou vrstevníků ze sousedství mávat osobním vlakům, které naší předměstskou částí projížděly. Mířily do Hostivaře, Uhříněvsi, Říčan, Mnichovic, Čerčan … To pro nás byly počátkem padesátých let dálky a neznámé kraje. Měli jsme nedaleko železniční trati vyhlédnuto takové šikovné návrší s akáty (říkali jsme mu Háječek), kam chodili naši starší sourozenci večer randit, ale pozdě odpoledne to byl náš prostor. Když jel kolem vlak, stoupli jsme si a mávali lidem jedoucím kamsi, měli stažená okna a mávání opětovali. My měli radost, že nás berou a oni měli radost, že jim někdo mává na cestu. Pohoda.

Není to tak dávno, co jsem šel na procházku s vnučkami do míst svého mládí, abych jim v autentických místech vyprávěl, jak jsme tehdy žili. Po více než dvaceti letech jsem místo nepoznával, změnilo se od základů, nová silnice, konečná autobusů, zahrádkářská kolonie v místech, kde jsme kdysi volně běhali a hráli si na kovboje a indiány. Vystoupal jsem s děvčaty na Háječek a posadili se do trávy. Něco jsem jim vyprávěl a čekal přitom na vlak. Když přijel, nestačil jsem se divit. Dvanáct posprejovaných vagonů osobního vlaku bylo zcela prázdných, jestli jsem zahlédl deset lidí v celé soupravě tak to bylo moc. Za pár minut jel jiný osobák z Hostivaře směrem do Prahy. Osm vagonů a zase prázdno. Vlaky převážejí vzduch a jen vytvářejí jakýsi pohyb v krajině.

Myšlenka premiéra Babiše o tom, že by mladí lidé, studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohli jezdit vlaky zdarma, má svoje racionální jádro. Ty vlaky jezdící podle jízdního řádu jet musí, protože národní dopravce dal veřejný příslib, že bude vlakové spoje provozovat. Skutečnost, že jsou vlaky málo využívané, má příčiny jinde. Ty je nutné hledat, napravovat a odstraňovat. Ten obrovský mechanismus železnic je aktuálně potřebné zaplnit lidmi, oživit služby spojené s provozem dráhy. Ceník železniční dopravy pro běžného cestujícího je poměrně vzdálen finančním možnostem českých seniorů, bude-li zřízen nějaký senior pas (studentský) za přijatelný roční poplatek, jistě takovou možnost řada seniorů přivítá. S přibývajícm věkem se člověk brání řízení auta v silničním provozu, který spíše připomíná rodeo. Spěch, nervozita a k tomu arogance činí ze silnic nebezpečné místo. Proto se mohou starší lidé orientovat na cestování vlakem. Nemá v současné době cenu o této variantě hlouběji přemýšlet, myšlenka se teprve rodí a dostává obrysy proveditelnosti. My, senioři, držme autorům palce, apelujme všemi způsoby na poslance, aby návrh této zásadní změny prošel sněmovnou a těšme se, že toto dobrodiní státu budeme moci nějakou dobu ve zdraví využívat.

Břetislav Albert
Foto 123RF.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *