Go to ...
RSS Feed

I ty, Brute?


Předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský svého času slíbil veřejně, že ukončí své působení v čele soudu v roce 2017. Tento veřejný slib nesplnil. Místo toho se jako soudce ÚS pustil do politicého hodnocení prezidenta Zemana a jeho okolí. To je špatně. Podivnosti na Hradě mohou kritizovat novináři, politici a samozřejmě a především občané, kterří navíc mají právo neurovnané hradní poměry změnit. Změnit je mohou v historicky krátké době protože prezidentské volby jsou již za dveřmi a v pátek 12. ledna si to můžeme s tou kamarilou osobně vyřídit. Nechce se mě věřit, že takový myslitel jako je Miloš Zeman, nechápe jak přítomnost několika kontroverzních osob v jeho nejbližším okolí mu může zásadně škodit a popuzovat i lidi, který on sám nijak nevadí a chtějí mu dát svůj hlas. Zázračný zbohatlík, multimilionář Mynář, muž bez bezpečnostní prověrky NBÚ a podivuhodný podnikatel orientovaný svými aktivitami na azbuku a čínské znaky Nejedlý, ředitel zeměkoule a všech hradních slov a vyjádření Ovčáček, ti všichni nedělají prezidentovi dobrou reklamu. Skutečnost, že se jich prezident nedokáže šmahem ruky zbavit, ukazuje na jeho slabost rozhodování. Navíc to byl právě on, kdo opět věřejně vyhlásil, že pokud kancléř nezíská prověrku, bude muset odejít. Nezískal a zůstal. 

Pavla Rychetského jmenoval do druhého desetiletého funkčního období Miloš Zeman v květnu 2013. Rychetský dopředu prohlásil, že funkci chce zastávat jen do roku 2017, letos oslaví v srpnu 74. narozeniny a to je dostatečný věk na odchod do penze a čestný způsob jak uvonit místo mladšímu člověku. V kritice, kterou Rychetský na adresu Miloše Zemana vyslovil, je znát obava o prezidentovo zdraví. Ano, vidíme sami, že při různých televizních záběrech či přenosech, se prezident nejistě a těžce pohybuje, jak se stala hůlka jeho nezbytným nástrojem nutným při chůzi. Jak těžce sestupuje ze schodů a v pohotovosti musí být celá suita ochranky, aby prezident neupadl. Jak v porovnání s předchozími lety jeho chronická neuropatie dolních končetin postupně degraduje jeho pohybové schopnosti. Osobně by mě vůbec nevadilo, kdyby následoval velký americký vzor, Franklina D. Roosevelta, a usedl do kolečkového křesla. Směje se snad dnes někdo paraplegikům? Znáte vědecké práce jejichž autorem je anglický vědec Stephen Hawking? Ten je na vozíku přes padesát let. Na jeho vědeckých pracích teoretické fyziky to není znát. 

Problém pana Rychetského je někde jinde. Je nejvyšším soudcem v této zemi a musí být politicky nezávislý, nesmí ve svých veřejných vystoupeních hodnotit politiku nebo se vyjadřovat k politickým věcem, k politikům a událostem. Samozřejmě za předpokladu, že nejsou předmětem ústavní stížnosti. A tuto zásadu pan Rychetský porušil. Měl by tedy splnit svůj původní slib a záměr a odstoupit ještě dřív, než se věc stane ostudným mediálním horkým bramborem.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *