Go to ...
RSS Feed

Problém s problematickým A. B. Bartošem


Je mi velmi smutno. Ubohost orgánů činných v trestním řízení dosáhla na samotné dno. Je ničen osobní a rodinný život člověka. A soudní znalec se zjevně stal nechtěným přisluhovačem v politickém procesu.

Jako veřejnost jsem byl dne 14.12. účasten soudního stání u procesu s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem. Byl prováděn výslech soudního znalce, byla přehrávána videonahrávka a byly čteny listinné důkazy. Byl to tedy „nářez“ a pohledy paní soudkyně na obžalovaného a jeho obhájce nevěštily nic dobrého. Profesně mne napadá „milion“ trestních kauz, které by bylo potřeba šetřit a dotáhnout do zdárného konce tak, aby pachatelé skončili na dlouhá léta ve vězení a aby se poškození dočkali náhrady škody. Aktuální stav orgánů činných v trestním řízení je však dnes takový, že pokud se pachatel sám nepřizná, prakticky se postihu nemusí bát a poškození naprosto „spláčou nad výdělkem“ … To je důvod proč musí státní aparát vyrábět takovéto pseudokauzy, kde není žádný poškozený, pouze údajný pachatel obviněný z činů, jejichž formulace je rétorickým cvičením „vítačů a sluníček“. Soudní znalec hodnotil 3 knihy a videozáznamy z demonstrací. Jak sám uvedl, je bývalým pedagogem na VŠ SNB. Jelikož jde o člověka v seniorském věku a po mrtvici, nenapíši to ze slušnosti tak, jak by si to zasluhovalo. V rámci výslechu tohoto znalce obhájcem byla čtena spousta údajných citací z knih a projevů z demonstrací. Rovněž byly uváděny citace z údajně srovnávacích materiálů z roku 1959!? Dle sdělení samotného znalce o délce jeho zpracování posudku dle výše jeho znalečného je zjevné, že v žádném případě nemohl skutečně důkladně přečíst všechny knihy, shlédnout videa, pročíst srovnávací materiály, vše vyhodnotit a sepsat tento posudek. Současně v žádné z citovaných pasáží posudku nespatřuji nic, co by bylo kriminálně závadové. Závěry jeho posudku jsou však pro obžalovaného „smrtící“. Pikantní ovšem je, že tento znalec před soudem sám uvedl, že to, co je obžalovanému kladeno za vinu není nic závadného, ale že závadná je forma, jakou to obžalovaný podal. A v přestávce na oběd v diskusi s veřejností sám vyjádřil pochybnosti o tomto případu.

Soud dále přehrával závěrečných 15 minut diskuse Adama B. Bartoše s Novotným. Ano, tím Novotným, který skandálním způsobem tak otřesně uráží naše obyvatele a náš národ v nesčetných, veřejně dostupných, mediálních výlevech. Úplně stejné to bylo i v tomto videu a pokud byl důvod jej pouštět, pak jedině proto, že by snad někdo chtěl stíhat tohoto sprostého bulvárníka. Posledním úkonem bylo čtení novin Národní demokracie, včetně reklam na knihy. Co na čteném textu bylo odsouzeníhodné v trestním řízení netuším, jako daleko závažnější mi připadá, že čtení těchto důkazů bylo přerušeno z důvodu, že spisový materiál v listinné podobě nesouhlasil s jeho verzí v elektronické podobě. Vůbec mi není jasné, že k tomuto soudnímu procesu došlo. Celou věc měl zastavit již policejní orgán. Pokud by věc náhodou došla ke státnímu zástupci, měl ji okamžitě zastavit on. To, že se vše dostalo k soudu, mne vede k přesvědčení, že jde o účelový politický proces. Ano, určité výroky a projevy by řada lidí mohla označit za nevhodné či vulgární. To se ale běžně stává v projevech politického charakteru a vidíme to i u našich vysoce postavených politiků. V žádném případě ale v tomto případu nejde o rovinu trestně-právní. To je stát už v takovém zoufalé situaci, že si léčí mindráky prostřednictví orgánů činných v trestním řízení a chce takto zlikvidovat své ideové oponenty? Proč byly Adamovi B. Bartošovi zabaveny i knihy pohádek, které sepsal a vydal? Proč mu nebyly vráceny, i když státním orgánům je známo, že vydavatelská činnost je obživou pana Bartoše a tím i jeho rodiny?

28 let po „Sametové revoluci“ jsme se dopracovali opět k politickým procesům a snahou o likvidaci politických oponentů!

Pavel Opl
Foto v záhlaví zachycuje skupinu příznivců kolem A.B.Bartoše (v bílém saku) před soudní budovou. Foto Vít Hassan

http://opl.blog.idnes.cz/
http://pravednes.cz/OplPavel.profil

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *