Go to ...
RSS Feed

„Polibek smrti“ pro Jiřího Drahoše


Vyslovení podpory, které kandidátovy šance a preference sníží, místo aby je zvýšilo, se v politice označuje jako polibek smrti. Jiří Drahoš, jeden z kandidátů na prezidenta republiky, v pátek 1. listopadu 2017 předvedl v tomto směru „neuvěřitelné“. Po setkání s premiérem v demisi Bohuslavem Sobotkou prohlásil na tiskové konferenci, že se obává toho, že „výsledky voleb v České republice ovlivňují zahraniční tajné služby prostřednictvím dezinformací”.

„Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo,“ řekl Drahoš i s odkazem na nedávné sněmovní volby. Podobný vliv očekává i v lednových prezidentských volbách“. Schůzka s předsedou vlády měla podle Jiřího Drahoše preventivní charakter a předseda vlády ho ujistil, že hrozbou se zpravodajci zabývají. Upozornil na ruský vliv na volby v několika zemích. Stejný apel jako na Sobotku vznese Drahoš i na příštího premiéra, kterým by měl prezident Miloš Zeman jmenovat 6. prosince Andreje Babiše (ANO). Servery a zdroje, které podle Drahoše šíří dezinformace, zveřejnila Drahošova kancelář na svém webu. Reakce „dotčených“ na sebe nedaly dlouho čekat. Reakci ředitele BIS Michala Koudelky na vyjádření prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše ČTK tlumočil mluvčí služby Ladislav Šticha: „Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým, byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské.“ Určitá rizika dezinformačních kampaní existují vždy. Jsou podle Koudelky daní za to, že Česko je demokratická země se svobodou slova.

Na slova Jiřího Drahoše reagoval také prezident ČR Miloš Zeman: Prezidentský kandidát Jiří Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací“.  „Považuji za urážku občanů, pokud někdo tvrdí, že mohou v případě voleb do Sněmovny či na Hrad být ovlivněni „jakýmisi imaginárními zahraničními službami“. To by znamenalo, že jsou nesvéprávní. Člověk by snad neměl považovat občany za nesvéprávné.

Jiří Drahoš si zřejmě vzal za svůj vzor neúspěšnou kandidátku loňských amerických prezidentských voleb Hillary Clintonovou, která ještě před konáním prezidentských voleb obvinila svého soupeře, současného prezidenta USA Ronalda Trumpa, z podpory zahraničních zpravodajských služeb. Měl by ale mít ale na paměti, že nekandiduje na prezidenta USA, ale na prezidenta České republiky, ve které platí zákony, týkající se šíření poplašné zprávy a je otázkou, kterou by měly zodpovědět orgány činné v trestním řízení, zda uvedené výroky Jiřího Drahoše nejsou šířením poplašné zprávy, které je v České republice od roku 2009 trestný čin podle § 357 trestního zákoníku, jehož se dopustí pachatel, který úmyslně způsobí „nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá“.

I při nečinnosti výše uvedených orgánů lze předpokládat, že výroky Jiřího Drahoše z 1. prosince 2017, zcela určitě „zváží“ v lednu 2018 občané České republiky při přímé volbě prezidenta ČR. 

Ludvík Smýkal
Foto archiv Jiřího Drahoše

Prameny: https://www.lidovky.cz/volby-ovlivnuji-zahranicni-tajne-sluzby-boji-se-drahos-sobotka-slibil-prosetreni-gjs-/zpravy-domov.aspx?c=A171201_101945_ln_domov_ELE Dezinformační serverey podle Drahoše:
https://www.jiridrahos.cz/v-ceske-republice-stale-roste-pocet-a-vliv-dezinformacnich-webu/
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Drahos-dostal-brutalniho-facana-BIS-rekla-ze-cizi-tajne-sluzby-tu-volby-neovlivnuji-514524
Zdroj: https://www.lidovky.cz/zeman-drahos-se-na-sebe-snazi-upozornit-konspiraci-svepravne-dezinformace-neovlivni-gok-/zpravy-domov.aspx?c=A171201_155656_ln_domov_ELE
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0%C3%AD%C5%99en%C3%AD_popla%C5%A1n%C3%A9_zpr%C3%A1vy

One Response “„Polibek smrti“ pro Jiřího Drahoše”

  1. Miloš Bouček
    25. 12. 2017 at 13.45

    Prostě trumpeta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *