Go to ...
RSS Feed

Nevolte Zemana!, vzkazují Romové (cikáni) všem občanům


Romští (cikánští) členové Rady vlády se ohradili proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, že Romové (cikáni) tvoří 90 procent nepřizpůsobivých občanů České republiky. Jejich otevřený dopis zveřejnil server Romea. Podle jeho autorů jsou Zemanovy výroky důvodem, proč by občané v nadcházejících prezidentských volbách neměli volit stávající hlavu státu. Server Romea.cz je provozován díky státnímu příspěvku na činnost neziskových organizací, platí honoráře svým externistů a za objednané materiály různým vybraným odborníkům. Romští (cikánští) členové Rady vlády, což je poradní orgán vlády, se ohradili proti výrokům prezidenta Miloše Zemana, že Romové (cikáni) tvoří 90 procent nepřizpůsobivých občanů České republiky. V otevřeném dopisu dále píší: „Prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů.“ Prezident se ve čtvrtek 16. listopadu v televizi Barrandov vyjádřil ke zprávě OSN podle které má naše republika rezervy (nedostatky) v oblasti lidských práv a mělo by zlepšit včleňování Romů (cikánů) do většinové společnosti. Zeman také definoval, kdo je nepřizpůsobivý občan, je to takový člověk, který odmítne nabízenou práci i když je zdravý. Dále řekl: „Že mezi nimi je 90 procent Romů (cikánů), to je asi pravda. Ale může tam být také deset procent bílých flákačů a my k nim máme přistupovat naprosto stejně. Teprve kdybychom kteroukoli z těchto dvou skupin diskriminovali, ať už pozitivně, nebo negativně, tak porušujeme lidská práva.“

Abychom čtenářům přinesli hodnověrnou informaci, zveřejňujeme zmíněný otevřený dopis členů Rady vlády v plném znění:

Vážení voliči, občané České republiky jakékoli národnosti,
obracíme se na vás s výzvou nevolit Miloše Zemana v prezidentských volbách 2018! Prezident republiky je prezidentem všech občanů, občané by se neměli stydět za jeho chování ani výroky. Prezident Zeman však konstantně překračuje meze slušnosti, nenaplňuje očekávání, která do něj občané vkládají, jeho služba státu je nekvalitní a kontraproduktivní. V minulosti jsme reagovali na jeho výroky k likvidaci vepřína v Letech u Písku, která se mu zdála neekonomická, neboť území bude nevyužito. Připomněli jsme mu, že pieta je v takových případech nadřazena jakémukoli praktickému uvažování. Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov pokračuje ve své kampani za znovuzvolení prezidentem této země a my jsme tak každý týden svědky jeho výroků útočících na základní lidské hodnoty.
Jeho poslední vystoupení ve zmiňovaném pořadu přineslo poznání o nekompetentnosti současného prezidenta v oblasti lidských práv. Přiznal, že používá termín „nepřizpůsobiví“, což jsou, podle něj, „… lidé, kteří odmítnou nabízenou práci, i když jsou absolutně zdraví…“, přičemž devadesát procent osob z takto označované skupiny jsou Romové a deset procent „bílých flákačů“. Přehlédneme-li naprostou absenci empatie v takovém tvrzení, které může být způsobeno faktem, že jako úspěšný zdravý bílý muž, člen majority, měl pouze omezenou šanci si tuto empatii vypěstovat, když už mu nebyla dána vrozeně, zůstává v nás přesvědčení, že prezident země si nemůže dovolit veřejná prohlášení tohoto typu bez podložených dat a údajů. Znevažuje tím postavení jedné ze zákonem uznaných národnostních menšin a podporuje negativní postoje občanů. Nejen jako členové vládní Rady, ale i jako zodpovědní občané této země veřejně vyzýváme voliče, aby současného prezidenta Zemana nepodpořili svým hlasem. Tato země potřebuje ve svém čele zcela jiný typ osobnosti.

– Martina Horváthová, občanská členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
– Čeněk Růžička, občanský člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
– Jan Kudry, občanský člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
– Michal Mižigár, občanský člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Na snímku z tv obrazovky v záhlaví textu je zachycený křikloun z Národní třídy ze dne 17.11.2017

3 Responses “Nevolte Zemana!, vzkazují Romové (cikáni) všem občanům”

 1. Ladislav
  19. 11. 2017 at 13.10

  I kdybych Zemana čirou náhodou volit nechtěl, tak po takovémto „apelu“ bych mu svůj hlas šel dát.

 2. Ludvík
  22. 11. 2017 at 12.33

  Signatáři výzvy, členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, zřejmě ani netuší, že touto výzvou Romům spíše uškodili než pomohli.

 3. Honzas
  30. 11. 2017 at 1.52

  Stačí se podívat do věznic kde je z 50% černo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *