Go to ...
RSS Feed

Horký španělský podzim 2017


Jsme nechtěnými svědky a účastníky dvou společensko-politických událostí probíhajících v Česku a ve Španělsku. Na domácí scéně jsme si užili voleb do palrlamentu se vším, co k takovým volbám náleží. Předvolební kampaň, mediální hrátky v komerčních prostředcích a špatně zakrývaná snaha médií veřejné služby ovlivnit volby ve prospěch určitých kandidátů a stran. Volby v České republice nedopadly dobře, v parlamentu bude devět stran což je zatím nejvyšší počet od samostatnosti České republiky. Taková atomizace politické scény povede jen k permanentní nedohodě při hlasování o důležitých zákonech, vlastně o čemkoliv. Pak voliči rozhodli o tom, že chtějí změnu a nejvíce „protestních” hlasů obdrželo Hnutí ANO Andreje Babiše, který upřednostňuje ve svých programech pragmatismus a potlačuje politické metody. Chce řídit stát jako firmu a to mu jeho političtí rivalové nemohou odpustit. Třeba tak, že s jasným vítězem voleb nechce nikdo vytvořit koalici. Doufají tak, že následně dojde na nové volby a to bude jejich okamžik návratu. Hlupáci ale nepočítají se skutečností, že k opakovaným volbám půjdou prakticky titíž voliči, jako šli k těm říjnovým 2017. Mohlo by se snadno stát, že v nových volbách dostane Hnutí ANO více než padesát procent voličských hlasů a situace bude na následující volební období vyřešena. Volič je nevyzpytatelný a nechová se podle politologických příruček a učebnic. 

Občané – voliči – jsou i po volbách neustále masírováni z médií historkami a bajkami o zločincích Babišovi a Faltýnkovi. Bylo by to úsměvné, ale ve své podstatě nás tvůrci věřejného mínění negativně a lživě ovlivňují o tom, že oba jmenovaní jsou vyvrhelové společnosti. Podle mého názoru nejsou. Policie tyto dva muže obvinila z protizákonného jednání, požádala sněmovnu o jejich vydání k trestnímu řízení a sněmovna je vydala. Zákony republiky platí pro všechny a není rozhodující o koho se jedná, dokud není soudem pravomocně vyslovena vina, hledí se na občana jako na nevinného. Není zákon, který by stanovil, že obviněný politik je apriori vinen a že se musí zachovat jako odsouzený a odstoupit ze všech funkcí. Nezastávám se Babiše ani Faltýnka, ten druhý s kauzou Čapího hnízda, nemá nic společného a přesto to policejní orgán nevzal v obvinění v úvahu. Oba obvinění poslanci budou muset být novou sněmovnou znovu vydáni, protože opět získali imunitu. Téměř nepochybuji o tom, že i nová sněmovna je nejtěsnějším poměrem vydá a stav politické nervozity bude trvat. Budou-li soudy pracovat standardním tempem… Navíc je nutné, aby policejní obvinění převzalo státní zastupitelství a vypracovalo obžalobu. Z obviněných se stanou obžalovaní a případ bude postoupen soudu první instance. Lhůty u pražských soudů jsou proslavené v celé EU. Stačí ještě využít legálních obstrukcí a uplynu čtyři roky jako kalné vody v Botiči.

Situace ve Španělsku už týdny přidělává vrásky unijním politikům a nejen jim. Legální orgány Katalánska vyhlásily referendum o samostatnosti a získaly dostatek hlasů na to, aby byla samostatnost vyhlášena. Televize nám přinášely záběr demostrujících za samostatnost, ale také záběr demonstrantů horujících za jednotné Španělsko. Jaká je tedy pravda? Madrid v podledních hodinách sesadil Katalánskou vládu, rozpustil parlament a zavedl nucenou správu území. Chtějí postavit představitele Katalánců před soud a tam jim za vzpouru hrozí doživotní vězení. Od pondělí 30. října vyhlásily katalánské odbory desetidenní stávku. Jak se zachovají horkokrevní Španělé? Komentátoři chodí po špičkách kolem výrazu, který visí ve vzduchu: občanská válka. Ve Španělsku už si takovou situaci prožili a není to tedy neznámý pojem. Frankistické Španělsko procházelo složitým vývojem, od republikového uspořádání ke klerofašistického státu a k monarchii. Dnes je klasickou monarchií, ale části obyvatel se zřejmě stýská po republikovém uspořádání. Třeba Kataláncům. Jak tohle skončí? Mají právo na sebeurčení nebo ne? Sedmnáct procent Španělů jsou Katalánci, vyjádřeno v jednotkách jde asi o šest milionů lidí. Je to málo nebo ne? V tomto počtu jsou i přívrženci jednotného státu. Horký bude španělský podzim 2017.

Břetislav Albert
Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *