Go to ...
RSS Feed

Glosář na pondělí 25. září a 25 dní do voleb


Stojí za pozornost a ireportérskou glosu sobotní skok či pád amerického herce s českými kořeny Jana Třísky do Vltavy. Narodil se v Praze 4. listopadu 1936 a stal se velmi úspěšným a obdivovaným hercem, dokonce ve své době nejmladším členem činoherního souboru Národního divadla. Prostě kariéra jako hrom. Stačí nahlédnout do seznamu signatářů Charty 77 a tam lze nalézt stovky jmen, ale Jana Třísku nikoliv. iDNES ho tam kupodivu našla, asi mají jiné vydání seznamu chartistů. Jeho jméno ale můžete nalézt v registru StB jako agenta s krycím jménem Toman, evidenční číslo 5680. Přes tuto skutečnost veřejné neangažovanosti herec odchází se svoji manželkou Karlou Chadimovou do Kanady a později do USA. Tam také získal po nějakém čase americké občanství. Trvalo mu dlouho než se dostal ke kýženému filmovému herectví, musel hrát malé štěky, podřadné druhořadé role než se dostal alespon o stupínek výše v herecké hierarchii Hollywoodu. Osobně se domnívám, že herec, který ve své vlasti dosáhl téměř maxima, musel trpět v amerických rolích hereckých kandrdasů, epizodek typu „Paní nesu vám psaní”. S nadšením uvítal změnu politického režimu v bývalé vlasti, vrátil se, obnovil české občanství a vzápětí hrál hlavní role v českých divácky úspěšných filmech Obecná škola, Želary (oba nominovámy na Oskara), Horem pádem, Máj atd. Do republiky se vrací velmi často a sklízí úspěchy převevším na Letních Shakespearových slavnostech. V březnu letošního roku obdržel na 24. ročníku Febiofestu v Praze ocenění Kristián za přínos světové kinematografii.

Kamarád psycholog se kterým jsem se odpoledne o Janu Třískovi bavil, prohlásil, že Igor Hnízdo dosáhl věku, kdy člověk začíná myslet na poslední věci člověka, porovnává co dosáhl s tím, co chtěl dosáhnou, prostě bilancuje. Myšlenky rotují v hlavě, Karlův most má svoje neopakovatelné kouzlo a genius loci, zvedneš zrak a vidíš panorama Hradčan a řekneš si: tady chci umřít. Nezbylo mě než s kamarádem souhlasit. Přes jeho pochmurnou prgnózu přeji Janu Třískovi bezproblémové uzdravení.  //  Nedělní německé parlamentní volby dopadly sice podle očekávání, ale přece jen trochu jinak. Pokud A. Merkelová utvoří troj či více koalici, má svoje čtyřleté premiérské křeslo zajištěné. Není typickou vlastností našich sousedů jít do politických experimentů, nějaký multipolitický blok proti CDU/CSU zřejmě nepřichází v úvahu. Nový hráč na německé politické scéně, Alternativa pro Německo (AfD), získal pozoruhodných 13 procent, ale i tak bude jen silnějsím hlasem v opozici. Snad příště. Takže jediné, co je na dnešních německých volbách pozoruhodné, je vysoká účast voličů. Ta dosáhla téměř 77 procent oprávněných voličů. Můžeme jen závidět.

V pondělí 25.9. ráno nás zastihla zpráva, že ve Vojenské nemocnici v Praze zemřel Jan Tříska. Čest jeho památce!

Jaroslav Skupien

One Response “Glosář na pondělí 25. září a 25 dní do voleb”

  1. 15. 10. 2017 at 19.34

    Hmm, to je již dlouhodobý problém k řešení – leč kde nic tu nic, již řadu let. Týká se podle mne lidí líných, neschopných i schopných, které mazaná manželka vyhodí apod. Důvodů je mnoho, ale kdo zkoumal účast bydlení lidí pod mostem apod. ví, že většina z nich by tam neměla co dělat, mohli by si najít práci, ale jsou nervově poznamenaní a tak již nemají sílu. To je můj osobní názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *