Go to ...
RSS Feed

Takhle se do divadla nechodí, pane ministře! A do voleb je 39 dní


Ministru zahraničí ČR Lubomíru Zaorálkovi se podařil v rámci předvolební kampaně sociální demokracie přímo husarský kousek. Vpadl se svým štábem a několika posluhovači služebním vchodem do Národního divadla a přerušil zkoušku zpěváků a orchestru na premiéru Verdiho opery. Při přerušení zkoušky přednesl agitační projev jehož cílem bylo vzbudit sympatie k ČSSD u členů ND. Večer pak tento svůj volební nájezd zveřejnil s jednostrannými a nepravdivými informace na volebním facebooku. To vše vyvolalo u zaměstnanců Národního divadla neplánovanou reakci, která vyústila k otevřenému dopisu vedení ND hlavnímu aktéru této nevšední akce, adresovanému panu Zaorálkovi. Přinášíme jej v plném znění:

Vážený pan
Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí
Loretánské náměstí 5
118 00 Praha 1 – Hradčany

V Praze 11. září 2017

Vážený pane ministře!
Na pozvání několika odborových funkcionářů jste v doprovodu poslance Adámka, šéfredaktora Divadelních novin, policejní ochranky a svého volebního štábu (!) navštívil služebním vchodem Národní divadlo ve chvíli, kdy není pro veřejnost otevřeno. V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev.
Ve večerních hodinách jste pak zveřejnil na svém volebním facebooku video, kde uvádíte jednostranné a nepravdivé informace. Neprojevil jste totiž žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu. To vše jste učinil v období složitého jednání s odbory sboru opery a zjevně také na pozvání jejich funkcionáře. Tím jste zasáhl zcela nekorektně do kolektivního vyjednávání. Obešel jste rovněž svého vládního kolegu – ministra kultury.
Do Národního divadla jste pravidelně zván na všechny premiéry. Je škoda, že pozvání nevyužíváte. Účast člena vlády na představení sluší kterémukoliv divadlu. Schůzku s vámi by uvítali i umělečtí ředitelé souborů, na něž se ve svém videu odvoláváte a kteří s vámi za dobu svého funkčního období nikdy nejednali.
Z uvedeného je zřejmé, že jste zneužil Národní divadlo k předvolební agitaci. Pokusil jste se navíc vytvořit dojem, že se o věc zajímáte, aniž byste si opatřil dostatečné a relevantní informace. Ostře se ohrazujeme proti takovémuto postupu a doufáme, že jde o neprofesionalitu vašeho volebního štábu, a ne o zlý úmysl. Zodpovědnost je ovšem na Vás.
Umělecká tvorba i umělecké instituce musí být nezávislé a spravovány podle transparentních pravidel. Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!

Prof. MgA. Jan Burian, ředitel Národního divadla
Silvia Hroncová, ředitelka Opery Národního divadla
Petr Kofroň, umělecký ředitel Opery Národního divadla
Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu Národního divadla
Daniel Špinar, umělecký ředitel Činohry Národního divadla
Ing. Jana Dvořáková, ředitelka Činohry Národního divadla
Marta Ljubková, šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla
Ing. Tamara Čuříková, správní ředitelka Národního divadla
Ing. Václav Pelouch, provozně technický ředitel Národního divadla
Martin Černý, umělecký ředitel výroby Národního divadla

a další osobnosti uměleckého života

Za správnost Tomáš Staněk, tiskový mluvčí ND
Foto internet

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *