Go to ...
RSS Feed

U sousedů na jihu se něco děje. Do voleb je 39 dnů


(Praha, pondělí 11.září 2017) Je až s podivem, jak malou pozornost věnují naše média skutečnosti, že v Rakousku, jehož jsme byli kdysi součástí, se k islámu hlásí více než 700 000 obyvatel. Je také fakt, že i v České republice existuje islámská komunita čítající několik stovek lidí. Musí jich být více než tři stovky, protože tento počet je podle zákona nutný k tomu, aby taková komunita mohla vlastnit motlitebny. Být českých muslimů více než tři tisíce, byli by registrováni jako národnostní menšina a měli by nárok na islamské základní a střední školy, mohli by vydávat noviny, časopisy, knihy a mohli by se sdružovat v politické straně či stranách. Tato situace nám zatím nehrozí. Neznám zákony Rakouska a tak netuším jaká pravidla existují tam, ale 700 000 vyznavačů islámu je značná síla. Zde je několik demografických údjů o našich sousedech. Od posledního demografického průzkumu v roce 2001 se počet muslimů zdvojnásobil, tvoří už 8% obyvatelstva, vyplynulo z šetření Vídeňského institutu demografie. K římskokatolickému vyznání se nyní hlásí asi 64% Rakušanů a pořád jich ubývá „Zatímco v roce 2001 se k římskokatolickému vyznání hlásily tři čtvrtiny Rakušanů, teď jejich podíl klesl na 5,16 miliónu, tedy dvě třetiny obyvatelstva,“ uvedl server. Evangelíků je asi pět procent a ortodoxních křesťanů přibližně stejně. Stále více Rakušanů ale úplně ztrácí zájem o náboženství. Asi 17% se nehlásí k žádnému vyznání. V Rakousku žijí také občané židovského vyznání, buddhisté a další malé skupiny.

Třetina Vídně muslimská?
Kdyby migrace do Rakouska přestala, bylo by v roce 2046 katolíků méně než polovina a muslimů asi 12%, odhaduje studie. Pokud by pokračovala silná migrace z Afriky a Blízkého východu, bylo by v Rakousku 21% muslimských věřících a ve Vídni by to byla téměř třetina obyvatel. Právě ve Vídni se stávají problémem i islámské mateřské školy, které navštěvuje asi deset tisíc dětí. Jejich rodiče podle mnohých politiků vysílají signál, že o integraci do většinové společnosti nestojí. Nedávno se do těchto předškolních zařízení obul šéf lidovců (ÖVP) a ministr zahraničí Sebastian Kurz, považovaný za jednoho z favoritů voleb, které se uskuteční týden před těmi českými. „Nepotřebujeme je. Žádné islámské školky by neměly existovat,“ prohlásil Kurz, jenž odpovídá také za imigrační politiku. Kritici argumentují tím, že tato zařízení jsou v řadě případů místem indoktrinace, sociální izolace a také příčinou, proč mají děti z přistěhovaleckých rodin nedostatky ve znalosti němčiny. Kurzovy záměry ale narážejí na kritiku nejen ze strany muslimských spolků, ale i sociálních demokratů (SPÖ) a Zelených. Pravicově populistická strana Svobodných (FPÖ) zase tvrdí, že lidovecký ministr přešel na pozice, které FPÖ zastává už dávno. Debata o islámských školách není přitom nová. Už před rokem vyvolala rozruch studie experta vídeňské univerzity na islám Ednana Aslana, jejíž vypracování financovalo právě ministerstvo zahraničí.

O škrtání řízků z jídelních lístků v Salcburku
V Salcburku se strhla i debata kolem městských školek, když jejich vedení s ohledem na fakt, že je navštěvují i děti z muslimských rodin, škrtlo z jídelníčku vepřové maso. Kritici si začali dělat legraci z „řízkové vyhlášky“ a zasypali radnici nařčeními, že se snaží pro přistěhovalce vytvářet extra menu. Vídeňská radnice vzhledem k debatě zpřísnila kontroly předškolních zařízení. Například už nepovoluje, aby vychovatelem či vychovatelkou byli lidé se špatnou znalostí němčiny. A 31 školek úřady loni uzavřely kvůli finančním potížím jejich provozovatelů. Učitelé základních škol si totiž nadále stěžují, že děti, které vyrůstaly jen v izolovaném přistěhovaleckém prostředí, vykazují slabé znalosti německého jazyka, jakmile nastoupí do první třídy. „Je naivní a slepý ten, kdo říká, že tady nemáme co dohánět,“ komentoval situaci ve Vídni městský radní pro školství a integraci Jürgen Czernohorszky.

Ze zpravodajských serverů připravil Jaroslav Skupien
Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *