Go to ...
RSS Feed

Temné místo lidovecké politiky. Zbývá 40 dní do voleb


Z principu je mě nepříjemné, že bych měl veřejně citovat představitele KSČM poslance Miroslava Grebeníčka a bývalého předsedu českých komunistů, tedy alespoň těch parlamentních. Je to velká škoda, že se tématu k odsunu německého živlu po konci války ujal právě on resp. jeho strana a ne některá demokratická strana jako třeba sociální demokracie nebo ODS. Vždyť je to oblast stále nevyřešených problémů, nejsou vyřešeny ani záležitosti s repatriacemi a jiná skrytá např. majetková traumata. Němcům, německému národu, je nutné čas od času připomenout, že to byli oni, kdo stáli za ohni světových válek a že na jejich kontě jsou miliony mrtvých. Ostatní státy, sousedé blízcí i vzdálení, si zase musejí být vědomi, že německý národ dnes už nejsou revanšisté, sociální nacionalisté, fašisté. Těch je v Německu tolik, kolik je jich i v jiných státech. To je problém existujících evropských demokratických principů, které umožňují širokou, mnohdy až extrémní, názorovou pluralitu. Parlamentní listy, které začíná současný establishment nenávidět a prostřednictvím svých přisluhovačů je názývá dezinformační platformou (tou je označován i náš iReporter.cz) přinesly varovný materiál právě k česko-německé problematice jehož hlavním aktérem je ministr kultury Daniel Herman, ale také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (oba funkcionáři KDU-ČSL).

PL napsaly: „A přesto není ani mezi těmito lidmi až tolik obvyklé, aby se tak jako Daniel Herman přímo stali členy landsmanšaftu, nebo dokonce tak, jak to udělal on, se stali vůdčími figurami české odbočky některé z organizací landsmanšaftu,“ pokračoval dál poslanec Grebeníček. Ano, v loňském roce ministr kultury vlády České republiky a předseda české odbočky jedné z organizací landsmanšaftu Daniel Herman navštívil sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu, kde veřejně tvrdil, že Československá republika se na tzv. sudetských Němcích dopustila etnické čistky. Ministr kultury vlády Bohuslava Sobotky a předseda české pobočky ACKERMANN Geheime skutečně veřejně obvinil Československou republiku z toho, že v případě československých Němců československý stát prý jednal bez zkoumání provinění a otázky zachování věrnosti republice. To, co ministr Herman předvedl, by každého slušného předsedu vlády muselo vést k odvolání ministra, který v jasném střetu zájmů se cítí více členem Sudetoněmeckého landsmanšaftu než ústavním činitelem České republiky. Premiér Sobotka to tehdy neudělal. Dokonce svého ministra podpořil tvrzením, že landsmanšaft prý Česká republika potřebuje k prosazování svých zájmů v Evropě,“ upozornil poslanec KSČM.

Všichni, kdo jsou českými patrioty a mají vlastenecké cítění se musí bouřit proti takovým excesům předváděných lidmi na vládní úrovni. Ti dva nejeli na srazy Sudetoněmeckého landsmanšaftu jako soukromé osoby a za své peníze, oni tam jeli jako vládní činitelé České republiky. Je třeba poznamenat, že krajanský spolek má právní charakter jako u nás např. Svaz zahrádkářů, takže je s podivem, že na něm vystupují s projevy čeští vládní exponenti. A předseda vlády Sobotka tento politický nonsens přejde mlčením, aby si náhodou proti sobě nepoštval i třetího koaličního partnera. Když už s tím druhým udržuje vztah víceméně formální a počítá dny, které do konce koalice zbývají.

Mohu za sebe a za své přátele ujistit jak pana Sobotku, tak české ctitele landsmanšaftu Bělobrádka a Hermana, že my čekáme na volby jako na smilování. Ony jediné rozhodnou o jejich trapném konci účinkování v české politice. Věřím tomu, že ani otrlí voliči KDU-ČSL se již nenechají nachytat medovými předvolebními sliby lidoveckého vedení a že využijí v plné míře možností přednostních hlasů. I tak může dojít ke změně uvnitř tradiční strany a ta se může stát akceptovatelnou pro ostatní politické subjekty.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *