Go to ...
RSS Feed

Flusanec opět mezi námi. Do voleb 78 dní


Kaplického blob už před deseti lety získal pejorativní přezdívku „Letenský flusanec”. Podivnému nevzhlednému výtvoru se podařilo rozdělit veřejnost (a nejen pražskou) na dva nemiřitelné tábory. Pokud si zadáte do okénka pod kalendáriem na této stránce vpravo jméno Kaplický, objeví se tři příspěvky ve kterých jsme se před lety tomuto tématu věnovali. Nejzásadnější rozhodnutí v této kauze učinil soud, který vydal stanovisko o tom, že architekt Kaplický nedodržel podmínky architektonické soutěže. Tím soud vyhověl žalobě studia HŠH architekti jemuž přiřkl náhradu 2.9 milionu korun za umístění v soutěži a zároveň rozhodl, že Kaplického návrh měl být ze soutěže vyloučen pro nesplnění zadávacích kritérií.

V roce 2015 jsme v iReporteru napsali: Výběrové komise (posuzující všechny návrhy poslané do soutěže), v níž dominovala jedna paní architektka (šlo o architektku Jiřičnou), která všude tvrdila, že její dřívější známost s Kaplickým neměla na rozhodování vliv, a všichni pištěli, že ano, že ona je čestná a jak by také nemohla být, když se vrátila z emigrace, neboli my ostatní, kteří jsme naopak tady v té České kotlině žili, musíme držet hubu a krok, protože o naší čistotě a mravnosti nelze snad ani mluvit, když jsme tu byli s “těmi komunisty”. Ondyno tatáž paní architektka hovořila ve veřejnoprávní televizi, a aniž by projevila trochu studu, prohlásila, že Kaplického návrh skutečně neodpovídal zadání, ale vůbec se nestyděla, že ho sama tak vehementně prosazovala. Natož aby se snad veřejnosti omluvila. Neměla by ta dáma sáhnout do kasičky, když je tak mravní a čestná? Za každý omyl se přece mezi slušnými lidmi platí. Přinejmenším upřímnou omluvou. A za vědomý “omyl” zejména. Takové omyly se zpravidla řeší u soudů. A zaplatit by měli všichni, kdo dělali tehdy hysterické dusno. A omluvit se. Celá ta parta vykuků, která si udělala z tzv. nových pořádků bezva kšeftíček. Nedávno zase v ČT rozdávala moudra Eliška Kaplický Fuchsová, která nese umanutou štafetu, jejímž cílem je na Letné zhmotnit některé dílo svého manžela. Když to nepůjde s blobem, tak zkusíme tu koncertní halu, kterou odmítli v Českých Budějicích. Paní E. Kaplický Fuchsová se dala na politiku, do které nasedla jako do výtahu paternosteru, za Hnutí ANO zasedá v zastupitelstvu hl. m. Prahy a protože je s primátorkou jedna ruka, jistě se brzy dočkáme nějakého „kaplicého” znovuzrození.

A hle, máme tu rok 2017 a Kaplického blob se opět vrací na scénu. Bodejď by ne, Hnutí ANO má na pražském magistrátu většinu a za sebou ještě Zelené a Piráty, kteří jsou od přírody extravagantní a silně přilnaví k silnějším, tak hlasování o stavbě blobu mají pohodlně v kapse. Nějaké soudní rozhodnutí o zfušované soutěži si můžemem my, odpůrci umístění Kaplického výtvoru na Letné, strčit víte kam. Nebude se zřejmě vyhlašovat ani pražské referendum zda blob ano a kde jej umístit. Komunální volby, které by mohly mít na rozhodování o stavbě knihovny zásadní vliv, se budou konat v roce 2018. Já se domnívám, že pražští zastupitelé vedení Adrianou Krnáčovou a její rádkyní Eliškou Kaplický Fuchsovou v této zbývající době hlasování uskuteční. O tom, jaký bude pravděpodobný výsedek, jsme se již zmínili. Aby se čtenářům nejevila redakce iReportéra jako centrum odporu proti Kaplického blobu, chceme učinit zásadní prohlášení: Spravedlivé by bylo, aby se uskutečnila nová soutěž ve které by se upravily podmínky tak, aby se do nich vešla i Kaplického stavba. Ostatní soutěžící by měli možnost přizpůsobit své původní projekty novému zadání (jde zejména o podzemní řešení skladů knih). Zásadní podmínkou by pak bylo ustanovení, že stavba nebude na Letné ani v jiné části historického městského centra, ale tvůrci sami navrhnou ve které okrajové části Prahy s maximální dopravní dostupností by stavba mohla stát.

Také nelze opominout společenský význam takto pojaté Národní knihovny. Při předpokládaném rozvoji technologií, které slouží dnes i normálním lidem, se dá odhadnout, že za několk let budou technologie osobních komunikátorů na takové výši, že nebude nutné, aby studující nebo zájemce o určitou knihu jezdi např. z Jeseníků do Prahy, ale že si bude moci za malý poplatek stahnout knihu do svého komunikátoru či počítače. Řešení postavené na IT technologiích by bylo pro všechny výhodné, lze ošetřit i nelegální šíření zakoupených kopií, problematiku autorských práv a jiné související záležitosti.

Břetislav Albert
Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *