Go to ...
RSS Feed

Kubera na Hrad? Do voleb ještě 80 dní


Politolog Zdeněk Zbořil si ve svých pohledech na politické události na domácí scéně nebere žádné servítky ani napravo ani nalevo. Proto je také oblíbeným partnerem Parlamentních listů a čtenáři jej rádi vyhledávají. Před několika dny si vzal ma mušku senátora za ODS Jaroslava Kuberu. Senátor ohlásil prezidentskou kandidaturu a tak se nyní nesmí divit, že jeho život, politické a společenské postoje budou mikroskopicky zkumány a propírány. Je to přinejmenším rozporuplná osbnost z čehož je jeho vášeň pro cigaretu to nejmenší zlo. Ale dejme slovo panu Zbořilovi:

Senátor Jaroslav Kubera možná promluví do prezidentské volby. Prozatím pouze oznámil, že má podpisy senátorů potřebné pro podání kandidátky. Zda bude kandidovat, si ještě rozmyslí. Záleží na tom, zda se objeví nějaký jiný – dle Kuberových slov – dobrý kandidát, a také, jak dopadnou volby do Poslanecké sněmovny. Rozhovor s teplickým primátorem přinesl časopis Reflex. „Když se objeví kandidát, s nímž budu spokojen, klidně před ním smeknu, strčím podpisy do tašky a hotovo. Nemusím je použít,“ řekl Kubera mimo jiné v rozhovoru. K prezidentovi Miloši Zemanovi pak dodal, že se domnívá, že on do kampaně půjde, ukojí si ego, a pak prezidentství položí.

„Pan senátor má velké zkušenosti z české politiky na místní i celostátní úrovni. Proto jsou jeho názory vždy hodné pozornosti, i když jde třeba o to jeho nešťastné kouření. Ale i to do jeho agendy patří. Docela by mne zajímalo, jak by uspěl v konfrontaci s těmi ostatními trochu domýšlivějšími ‚celostátními‘ kandidáty, ale mám pocit, že voliči na území celé republiky jeho přednosti neocení tak jako na Teplicku,“ reaguje Zbořil s tím, že příběh Kubery je velmi podobný politické story senátora Čunka ze Vsetína. „Ale pokud jde o jeho úvahy o chování prezidenta Miloše Zemana, ty si netroufám hodnotit. Vím totiž, že politik s dlouholetou praxí má větší cit pro odhadování politické budoucnosti než lecjaký politolog, sociolog nebo historik. A tak je beru jako inspiraci,“ dodal. V rozhovoru pro seznam.cz senátor Kubera v souvislosti s případným vítězstvím Andreje Babiše ve volbách řekl: „On nevyhraje tak, jak si myslí, nicméně bude mu to stačit. Teď nejnovějším kandidátem na vicepremiéra je Jiří Čunek, jak jsem se včera dozvěděl z jeho výroků, kdy řekl, že s Babišem by to šlo.“ A tak se nabízí otázka, zda na tomto scénáři může něco být? „To je také zajímavý názor, který si nedovolím kritizovat. Sjednávání politických partnerství na cestách k moci se odehrává v prostředí, jehož ohraničení a velikost většinou jasně nevidíme. Konec konců plán Jiřího Čunka jako alternativy k současnému lidoveckému triumvirátu Bělobrádek–Herman–Jurečka by mohl spasit KDU-ČSL v případě jejich předpokládaného neúspěchu a vrátit jí postavení, které tito tři pánové za poslední tři čtyři roky někde ‚nechali stranou ležet muset‘,“ říká Zbořil.

Red.: Nekonvenční chování senátora a teplického starosty J. Kubery je také příznačné pro jeho téměř otcovský vztah k nejmaldšímu teplickému radnímu Dominiku Ferovi, kterého upřednostňuje. Jakoby nebylo v Teplicích dost mladých mužů a dívek ještě stále většinové populace. Pan senátor si vybere exota. Ten dnes studuje na právnické fakultě v Praze a jen tak náhodou bude kandidovat v parlamentních volbách za ODS v Praze. Ale co, když může mít Londýn za starostu muslima, Praha Slovenku, tak proč by jeden český poslanec nemohl být exot. Určitě tam nebude sám…

Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *