Go to ...
RSS Feed

S výběrem vhodného kandidáta na úřad prezidenta to nebudeme mít snadné


Na každém, kdo se bude ucházet o kandidaturu na prezidentský úřad, bude možné najít chyby. Lidé jsou chybující, to je přirozené a nikdo není bez viny. Když se ujímal úřadu současný prezident, věděli jsme že má chyb a neřestí plnou řadu (kouří jak chodící reklama Phillip Morris, používá drsné hospodské výrazy nejnižší cenové skupiny, někdy rychleji mluví než přemýšlí, zarputile nesnáší představitele sedmé velmoci etc.). Má však i jiné vlastnosti, které ta předchozí negativa vyvažují až eliminují. Při porovnání s jeho tehdejším kandidátským soupeřem u něj zvítězilo vlastenectví, slušná úroveň veřejného projevu, srozumitelnost, uspořádané rodinné poměry a schopnost vcítit se do životů svých voličů (tomu se říká empatie). A tak hodnotící kritéria s kladnými znaménky převážila a máme takového prezidenta, jakého jsme si většinově v demokratické občanské volbě zvolili. Nevyhovuje všem, to je přirozené, od soupeře jej dělilo několik set tisíc hlasů voličů. Nadělal si spoustu dalších odpůrců svými neuváženými výroky. Vždyť jednání ruské dívčí kapely Pussy Riot jej mohlo zcela minout a případnou, a zcela oprávněnou kritiku exhibicionistek, mohl vyslovit někdo z hudební branže a byl klid. Spíše se měl zabývat lidmi ve svém okolí, které si přivedl na Hrad a kteří jsou placeni z příslušné kapitoly státního rozpočtu. Tragické duo Mynář – Novotný je příkladem toho, jak si znepřátelit spoustu příznivců. Počínaje jejich destruktivní úlohou ve vedení SPOZ, což je, pravda, interní záležitostí této strany, přes jmenování tiskového mluvčího prezidenta, bývalého redaktora Haló novin až po veřejný slib, že pokud kancléř Mynář nezíská bezpečnostní prověrku opustí toto zajímavé místo na Hradě. Tento problém vyšuměl do ztracena a tak nyní víme, jak je na tom pan Mynář s pravidelným měsíčním příjmem a jak pokračuje rekonstrukce jeho vily ve Slunečné ulici ve Strašnicích.

Nových kandidátů schopných relevantně zasáhnout do boje o prezidentský úřad je jen několik. Stoupenci pražské kavárny a mainstreamová média preferují jako svého favorita prof. Jiřího Drahoše, bývalého předsedu Akademie věd. Toho navíc budou zřejmě upřednostňovat moravští voliči neboť je původem z Českého Těšína, kde získal základní a střední vzdělání. Pak šel studovat do Prahy a jako většina venkovských absolventů zůstal v hlavním městě. Pro nás Pražáky je to náplava. Všechny své další pedagogické a vědecké tituly získal v Praze (a jeden i v Bratislavě). K prezidentské kandidatuře jej nevyzvala, jak by člověk očekával, akademická veřejnost, ale on sám se vyhlásil vhodným kandidátem. No, jak se zdá, skromností netrpí, ale to nakonec nedělají ani ostatní kandidáti. Jeho zatímní politická prohlášení jsou pozoruhodná: 1) Odmítá právo referenda občanů České republiky vyjádřit se k vystoupení z Evropské unie z důvodu, že v době snadného ovlivňování názorů lidí všemi směry, zejména prostřednictvím Internetu, je z jeho pohledu velmi nebezpečné. 2) Postoj k migraci a událostem burcující evropské obyvatele: V srpnu 2015 Drahoš podepsal petici Vědci proti strachu a lhostejnosti, která reagovala na protiimigrační a protimuslimské nálady v české společnosti.Signatáři petice byli „znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu“ a vyzvali politiky, aby „ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti, ne vrtkavé nálady veřejného mínění.“ Podle petice „Ti skutečně potřební musí být přijímáni a integrováni na základě individuálního a spravedlivého výběrového procesu, aniž by je předem diskvalifikovala jejich etnická či náboženská identita. 3) Je to demokrat každým coulem: Nejmenoval by vládu, jejíž součástí by byli komunisté. A co když demokraticky vyhrají volby, pane Drahoši? 4) V mezinárodní politice by nerušil sankce proti Rusku a podporuje ukrajinskou územní celistvost. Česko by podle Drahoše nemělo sloužit jako most mezi Ruskem a Západem, ale naopak by mělo některé „naivní“ občany Západu před Ruskem varovat. Drahoš spojuje dnešní Rusko se Sovětským svazem a s invazí v roce 1968. 5) Stejně tak Drahoš uvedl, že by nevyhlásil referendum o vystoupení z Evropské unie. To už zavání pohrdáním Ústavou republiky. Měl by si alepspň přečíst ústavní zákon o referendu. Vůči němu nemůže prezident uplatnit veto a lze jej vyhlásit i bez jeho podpisu. Referendum se pak koná, nastanou-li podmínky stanovené ústavním zákonem. Iniciátorem obvykle je parlamentní komora nebo petice určeného počtu občanů. Prezident bývá pověřen pouze kontrolou tohoto procesu. 

Ústavní právník Zd. Koudelka se k výrokům Drahošových výroků vyjádřil mnohem fundovaněji: „Jestliže lid mohl rozhodnout o vstupu do Evropské unie, je demokraticky způsobilý rozhodnout o výstupu z tohoto útvaru. Žádná říše není věčná. Nebyla to Říše římská, habsburská, třetí říše a ani Sovětský svaz. Věčná nebude ani Evropská unie. Každý evropský stát se může ucházet o členství a každý člen může vystoupit. Je logické schválit akt o vystoupení obdobně jako o vstupu, což u nás bylo referendem,“ zmínil Koudelka s velkou kritikou profesora Drahoše a dodal: „Kandidát na prezidenta, který jím ještě není, již oznamuje, jak bude ústavu ignorovat.”

Připravil Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *