Go to ...
RSS Feed

Lidový dům v Hybernské ulici je problematická adresa


V Hybernské zní rekviem. Přijde bývalý předseda ČSSD na funus s kyticí? Ukázalo se, že je tato letitá strana nereformovatelná, samozřejmě ku své vlastní škodě. Potřebovala by mladé schopné a hlavně obětavé lidi. Když ale člověk pozoruje vystupování a konání těch socdemáckých mládenců třeba na pražském magistrátu tak nevěřím, že to je ta jejich nová garda. Je jim něco přes třicet a už mají manýry jako jejich o dvacet let starší bratři a sestry. Lepší drzé čelo než poplužní dvůr je úsloví, jimž se tohle partajní mládí dnes řídí ve všech stranách. Však také jejich suverenita ve veřejném vystupování vykonává medvědí službu, je prostě kontraproduktivní a jim to prostě bohužel (nebo bohudík) nikdo neřekl. Voliči prostě nemají takové suverény v oblibě a jejich rodným stranám přibývají vrásky a ubývají voliči. 

Ve středu 14.června po půl osmé večer zaznělo z Lidového domu rozuzlení předsednického rébusu. Gremiem vedení socdem byl zvolen triumvirát. Sobotka si ponechá post předsedy vlády, Chovanec převezme funkci předsedy ČSSD a volebním lídrem nadcházejících parlamentních voleb bude Zaorálek. Ve čtvrtek po poledni zase někdo zatahal za provázky loutkového divadla a funkce volebního lídra se přesunula ze Zaorálka na Chovance. Kosmetických změn bude do víkendového jednání předsednictva možná víc. A na čem se víkendově usnese vedení ČSSD se uvidí v neděli 18. června večer. Nejsem přesvědčený o tom, že změny v osobách budou mít kýžený výsledek a to podstatné zvýšení zájmu voličů o sociální demokraty. Krizovou situaci ve vládě místo tlumení vášní horlivě rozdmýchávali a naháněli masu voličů Andreji Babišovi a jeho hnutí. Někoho hanět a veřejně peskovat může jen takový člověk, který má příslovečnou křišťálovou minulost, průhledně vedené konto v bance, uspořádané rodinné poměry a navíc musí dobře vypadat a líbit se voličkám. Žádné z těchto kritérií Bohuslav Sobotka nesplňuje. Jeho angažmá v kauze OKD, v nezaplacení dluhu advokátovi Altnerovi, komunikační nedostatky a k tomu rozvod na krku, to jsou velmi špatné karty v ruce. To je na Game over.

Oni na tom ani jinde nejsou o moc lépe. Duo podivuhodných politických kamarádů Gazdík a Bělobrádek dalo najevo, že základní počty nejsou jejich silnou stránkou. Pro vstup do parlamentu je pro dvojkoalici hranice 10procent a to je v tomto případě politické sci-fi. Nechápu proč nejdou do voleb samostatně, tam by měli oba partneři šanci získat více než požadovaných 5procent. A pak by si po volbách mohli stvořit koalici podle libosti. Mě osobně nebude nijak líto, když se jejich volební koalice do parlamentu nedostane, budou litovat především jejich skalní voliči. Nu což, alespoň si lidovci a starostové užijí čtyři roky pocity mimoparlamentní opozice. Poprvé budou lidovci před branami účasti na státní moci. Pánové Bělobrádek a Herman budou muset více přemýšlet nad výlety na sudetoněmecké krajanské sjezdy. Času na to budou mít dostatek.

Břetislav Albert
Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *