Go to ...
RSS Feed

Budeme mít veselý podzim


Jeden významný politik minulého století prohlásil, že věří jen těm statistikám, které si zfalšoval sám. Já čas na výrobu, falšování a upravování čísel nemám a tak přebírám jako věrohodné to, co mě předloží seriozní média. Předposlední květnový den se objevil volební model agentury Focus. Podle tohoto modelu dostalo na frak účelové spojení lidovců a starostů a to tak, že hodně. Ještě několik desítek hodin předtím se na celostátním sjezdu členská základna KDU ČSL těšila z předpovědí vyfabulovaných pány Bělobrádkem a Gazdíkem, které jim malovaly volební předpovědi na minimálně dvanáct až patnáct procent. Jen ten vzpurný Jiří Čunek ze Zlínska varoval, že optimismus je nemístný a že do voleb mají jít lidovci jako samostatná svépravná strana. Jen jako taková má naději získat v tradičních okresech a krajích dostatek voličských hlasů což by straně umožnilo vstoupit do PSP a zajistit tak čelným představitelům zcela jistá pohodlná křesla, pravidelný příjem a postavení tam, kde se rozhoduje o budoucnosti země. Možná, že by se tam dostali samostatně i starostové, přeci jenom mají blíže ke svým voličům než strany či hnutí jako ANO nebo ODS. Možná, že by se tam dostal i pan Gazdík, který chce kandodovat za STAN ve Středočeském kraji. Možná…

Tabulka agentry Focus udělala radost všem, kteří nemusí Bělobrádkovce a Gazdíkovce. Ti podle volebního modelu nedosáhli na nutných deset koaličních procent a stávají se od května 2017 do dalšího volebního modelování mimopralamentní stranou. Není divu, že se již v pondělí 29.5., den po sjezdu, objevily hlasy navruhjící změnu volebního zákona a snížení povinných 10procent u dvoučlenných koalic na 7procent. A v úterý vyjde oficiálně předpověď a ta dává KDU ČSL a STAN 7,4procenta… Chmurná předpověď Jiřího Čunka začíná nabývat ostřejší rysy a zřejmě ještě způsobí v členské základně ostrou předvolební diskuzi. Možná tak ostrou, že bude svolán mimořádný záchranný sjezd a na něm bude přehodnocena koaliční smlouva s Gazdíkovci. Bude to veselý podzim, já se na něj vyloženě teším. To bude nereálných slibů, křečovitých bilboardových úsměvů a „trumpovských” stisků rukou před kamerami zpravodajských televizí. Jako volič se budu cítit dva dny jako vážený občan. Jako občan se budu cítit jako při předchozích volbách, na radnicích i v parlamentu se utvoří seskupení těch, kteří na sebe dnes dští síru a vytahují kdejakou špínu. 

Přesto všechno by bylo špatné nejít k volbám. Jde o naši budoucnost a čím více rozumných lidí vyjádří svůj politický názor volbou, tím větší šance bude, že se do politiky dostanou lidé s vlasteneckým cítěním, s pročeskou orientací a národoveckými pohnutkami. Všímejte si dobře co nyní adepti říkají, jak se tváří a jak jsou upřímní, to zjstíte na mítinzích, kde na nich nenechejte nit suchou. Třeba přijdete na to, že nejupřímnějším vlastencem je japonský Moravan či zlínský Opavan nebo boxer z Ústecka. Ten umí přijímat i rozdávat rány a vždy hraje fair play. Ostatní nechám na vás.

Břetislav Albert
Graf Agentur Focus, Právo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *