Go to ...
RSS Feed

Milost pro českého Monte Christa


(Praha, 12.5.2017) Bulvár i meinstreamová média nás zahltila novou kauzou. Kajínek. Jediný trestanec, kterému se podařilo utéci za celou více než stopadesátiletou existenci vězeňského hradu Mírov. Tak jako mají Francouzi svého románového hrdinu hraběte Monte Christa, my máme Jiřího K. Zatím ještě nedohnal fiktivního Monte Christa v počtu natočených filmů o jeho dramatickém životě, ale co není může časem být. Dosud se témeř každý český ministr spravedlnosti jeho kauzou zabýval přinejmenším tak, že se seznámil s jeho putovním trestním spisem. Vždy byla jejich stanoviska přinejmenším zvláštní. Nikdo se neodvážil veřejně a naplno říci, že průběh té kauzy má důkazní a procesní vady. Odhalit veřejně takovou pravdu by znamenalo znejistit celý Kajínkův trestní proces, precedenty u postupů policie, prokuratury potažmo státních zástupců a následně soudů. Sám vězeň se jednou zmínil o tom, že v celém tom justičním systému se k němu (do jeho výletu přes zeď) nejlépe chovali přísušníci vězeňské služby. Zajímavý poznatek. 

Ono není divu. Vězeňská služba tu není od toho, aby hodnotila skutky svých „klientů”. Mají za povinnost zajistit, aby vězeň dostal vše na co má ze zákona nárok, postarají se mu o jídlo, spánek, hygienu, sportovní a kulturní vyžití. Příslušníci VS mají právo se seznámit s výpisem ze soudního spisu a tak je jim samozřejmě známo, o koho se den co den starají. Vychovatelé si mohou na téma trestného činu s odsouzeným pohovořit a donutit je o přemýšlení nad vinou a trestem.

Mě osobně se na případu Jiřího K. nelíbí, že on je označován jako nájemný vrah (naposledy ministr vnitra Chovanec v pátek 12.5.17 na ČT24) a přitom se ani pan ministr nepozastavil nad tím, proč nebyl odsouzen objednatel dvojnásobné vraždy. Každý nebo alespoň většina z nás si vzpomeneme na kauzu Jonák, který byl odsouzen za zosnování vraždy své manželky. Odsouzeni byli oba. Objednatel vražy i vykonavatel. V kauze Jiřího K. je o objednateli (objednatelích) ticho po pěšině. Dnes uteklo tolik vody v Úslavě, Mži či Radbuze, že všichni ostatní aktéři jsou stejně beztrestní, protože uplynula promlčecí doba dvaceti let. Mohou být klidní, nic se jim nestane a možná spí klidným spánkem. Někteří už asi i tím věčným.

Prezident Zeman si je jistě dobře vědom, že udělení individuální milosti Jiřímu Kajínkovi vyvolá u jeho odpůrců další vlnu nesouhlasu. Budou se odvolávat na dřívější postoje MZ k amnestiím a milostem. Jsem si stopro jistý, že kdyby některý z těch křiklounů či kraválistů měl někoho zavřeného, byl by první kdo by se obracel na prezidenta jako na posledni instanci, která může pomoci. Nejsem programovým fanouškem Jiřího K. a v podstatě je mě jedno jestli mu prezident milost udělí či neudělí. Pokud se tak stane, tak je dobře, pokud milost nedostane, tak taky dobře. Klasik by pravil: „Jede se dál, močálem černým kolem bílých skal.”

Milostí Kajínkovi si Miloš Zeman příznivce nezíská, bude jich zhruba stejně tolik jako těch, kteří budou za toto rozhodnutí rádi a kteří celé ty dlouhé roky panu J.K. fandili a sledovali osud výjimečného trestance, českého Monte Christa.

Břetislav Albert
Foto internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *