Go to ...
RSS Feed

Kdo by věřil drbům?


Sportu se v iReporteru věnujeme velmi málo. Jednak proto, že naše sportovní aktivity skončily s přechodem z kategorie dorostenců do kategorie dospělých a to už je dobrých a neoddiskutovantelných padesát let. A skutečnost, že v létě se párkrát rozmáchneme tenisovou nebo badmintonovou raketou, nelze považovat za aktivní sport. Dokonce ani rekreační. A tak nežádám od státu žádné podpůrné prostředky a dotace. Jsou ale lidé, kteří jsou na dotacích přímo bytostně závislí. Časy, kdy do českého (moravského samozřemě také) plynula nemalá část výnosů „zlaté slepice Sazky“, jsou dávno ty tam. Osobně se těším, až se objeví někdo z těch, kteří byli u toho a sepíše paměti o tom, jak to vlastně bylo. Proč krachla česká loterijní firma, když nikde ve světě ještě žádná loterijní společnost nezkolabovala. Dnes je Sazka de facto v soukromých rukou a do státní pokladny odvádí jen standardní podnikatelskou daň jako kterýkoliv jiný podnikatelský subjekt. 

Sport a jednotlivé sportovní odnože – kopaná, hokej, tenis, cyklistika, plavání etc. etc. – se u nás provozují se státním zastřešením jehož garantem je Ministerstvo školství, mláděže a tělovýchovy. Státní rozpočet počítá s určitými financemi které pak plynou do sportu. Je nutné budovat nebo udržovat sporoviště a to nejen ve velkých městech, ale také v obcích, kde jsou sportovní aktivity důležitou součástí života na venkově stmelující obyvatele. A najednou v této dosud poklidné atmosféře vybuchne šrapnel. Šéf fotbalu jde se želízky na rukou na obrazovách i v těch nejzapadlejších vesničkách „do tepláků”, následován první náměstkyní ministryně MŠMT a celý národ je informován o podivných tocích erárních peněz odkloněných jinam než měly téci. Zatím policejním vyšetřováním vyčíslená škoda se blíží půl miliardě korun. Je to málo nebo moc? Těžko řící. A tento sportovní guláš provází rozmáchlé gesto ministryně a její rozhodnutí odstoupit z funkce k 31. květnu, aby tím poukázala své vysoké morální vlastnosti před Andrejem Babišem. A aby mu tak dala osobní příklad jak se má odejít z vládní funkce. Tak to alespoň tvrdila v různých okamžicích po provalení skandálu na MŠMT. 

Ono je jako vždy, všechno (trochu) jinak. A tak se z agentury JPP (Jedna paní povídala) dozvídáme, že slečna Kratochvílová sdílí společný byt se slečnou Valachovou. Dnes je to moderní. Dvě děvčata spolu nebo dva mládenci ruku v ruce. Mě osobně je to šumák, ale tyto vztahy musejí mít jisté hranice. Aby potom nemusela ministryně dělat okázalá gesta a moralizovat I. místopředsedu vlády, a dávat najevo jak z ní srší morální čistota. Já bych neřekl. Je to jen zoufalý projev ve špatně vyhodnocené situaci. Její přítelkyně Simona K. s fotbalovým šíbrem Miroslavem P. se scházeli v konspiračním bytě v centru Prahy a rozdělovali státní dotace do sportu. Už nemá cenu dále pokračovat. Teď už bude následovat jen policejní a státně zástupecká rutina, vypilování obžaloby a předání věci k soudu. Renomovaní právníci obžalovaných si přijdou na trochu težce vydělaných peněz a národ se možná letos, možná příští rok, dozví výsledek. Ten rozhodně nebude sportovní, nebude z něj patrné kdo vyhrál a kdo ostrouhal. Ti, kdo ostrouhají budou vždy občané a voliči.

Jaroslav Skupien
Foto: 123RF.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *