Go to ...
RSS Feed

Jsou temná zákoutí života Andreje B. opravdu tak temná?


(Břetislav Albert, 5.května 2017) Od pana A. Babiše se v podstatě moc neliším. On je podnikatel s pozastaveným vlivem na své firmy, podává daňové přiznání jako fyzická osoba. Tady se lišíme jen tím, že já své podnikání mohu vykonávat neb nejsem ve volitelné či jmenovací ústavní funkci. A pak je tady ještě rozdíl v tom, že já už jsem v penzi a pan AB to má za pár, lišíme se také výší konta v bance. Já znám stav účtu na desetikorunu plus minus, pan AB snad ani neví kolik na účtu má. On nezávidí mě a já nezávidím jemu. Já spím klidně, on v současné době bude mít spánek poměrně neklidný. Představil jsem si, jak Andrej B. řeší svoje finanční otázky. Je asi sedmistýmpadesátým člověkem na světě co se týká bohatství, vlastní v přepočtu cca 2,5 miliardy dolarů. Mé bankovní konto se pohybuje těsně pod hranicí 2000 USD (v přepočtu). Inu, český důchodce po dvaceti letech podnikání jako OSVČ. Přes tento zjevný nepoměr objemu financí nejsem závistivý člověk. On má tolik, že to nemůže spotřebovat ani kdyby se živil kaviárem či lanýži a zapíjel to šampusem a pak si dával cibetkovou kávu v půllitrovém kafáči. Jsem si jistý, že třetí den by měl při pohledu na tyto pamlsky nutkání na zvracení.

Dnes však v napjaté politické situaci nejde o jídlo. Řeší se daňové přiznání. AB je vlastníkem několika firem provozujících zemědělskou velkovýrobu, dále několika zpracovatelských potravinářských firem, vydavatelských a mediálních firem. Ze všech sbírá smetanu čili zisk. Firmy které vydělávají, generují zisk. Většina z nich jsou akciové společnosti a ty mají ze zákona povinný audit. Pro nezasvěcené je třeba uvést, že účetnictví akciové společnosti zkontroluje a osvědčí renomovaná auditorská firma a převezme za správnost kontroly plnou právní odpovědnost. To znamená, že vedení firmy i její majitel či společníci se „staví mimo hru” a odpovídá auditor. Po auditu se následně rozdělí zisk několikerým způsobem. Buďto si valná hromada akcionářů vyplatí podíly, odměny jiným slovem dividendy a nebo se zisk ponechá v bance jako rezerva na příští období, je možné peníze investovat nebo nakupovat investiční celky či koupit jinou firmu do portfolia. Těch možností jak naložit se ziskem je celá řada. Po auditní uzávěrce si může majitel firmy převést na svůj účet poměrnou část zisku jako osobní příjem. V případě, že je někdo tak úspěšný a dravý podnikatel jako pan AB, plynou mu na jeho osobní účet příjmy z několika či mnoha obchodních společností jichž je majitelem. Jak s penězi naloží je jeho vůle. Andrej B. měl a má tolik peněz, že se klidně mohl vyhnout financováí Čapího hnízda za pomoci peněz z eurofondů. Nějakých 50 milionů za tu ostudu a složité vysvětlování přece nestálo. Vložil tak do rukou svých odpůrců argument a ti ho využili k mlácení přes hlavu. Řešením by možná bylo vrácení oné dotace na účet fondu i za cenu toho, že to bude vypadat jako přiznání viny za neoprávněné čerpání dotací.

A jsme u korunových dluhopisů. Co to vlastně je? Před pár dny už k tomu byl článek na iReporteru od jednoho dopisovatele. Je to daňová finta jak legálně neplatit z cenného papíru daň z příjmu fyzických osob. Kterási pomazaná hlava v roce 1993 vymyslela a uzákonila pravidlo, že pokud má emitovaný (vydaný) cenný papír vyznačenou hodnotu jedné koruny nemusí se z něj platit daň. Vzpomínám si, že pro normální lidičky platívalo, že pokud přijmete od souseda 200 korun za nějakou výpomoc, nemusíte to hlásit finančnímu úřadu a přiznávat to v daňovém přiznání nebť se jednalo o tzv. daněprosté minimum. Jestli mne paměť neklame tak v současné době je toto minimum na úrovni 20 korun českých. Princip těch dluhopisů spočíval v tom, že za deset let se mohly takové cenné papíry zhodnotit a mohly vlastníkovi vynést na jeden korunový papír zisk třeba dvacet třicet procent. A když si vezmete tužku a kalkulačku, tak zjisíte jaké výnosy získal majitel dluhopisů měl-li jich za půl druhé miliardy. To vše legálně a v duchu platných zákonů… Chcete vědět, kdo takové zákony vymyslel? Vím jistě, že to nebyl Andrej Babiš. Využil situace a za své peníze si takové cenné papíry opatřil. Dnes mu vynášejí obrovské částky denně. Ale nejen jemu, subjektů, které vydaly korunové dluhopisy bylo více než pět set a zakoupilo si je více než sedmdesát tisíc lidí. Ale bič na zkompromitování těchto „vykuků” se hodí aktuálně na místopředsedu vlády a ministra financí a tak pan Sobotka koktá obvinění, pátrá kde ministr vzal peníze a že je tam nevysvětlený rozdíl v milionech korun. Ha! Zločinec. Na hranici s ním! Policejní vyšetřovatelé byli pověření vyprátráním pravdy a zatím se k výsledku nedobrali. Ale předseda vlády už mluví o podvodném jednání a bije se v prsa, že s takovým zločincem ve Strakovce sedět nemůže. Teď poslal na Hrad návrh na odvolání pana AB z vládní funkce, aniž by měl v rukách jediný relevantní důkaz. Bude jistě překvapen tím, jak 8.května pan prezident zareaguje. Já to nevím, neví to nikdo, ale jistě budeme překvapeni. Nejvíc poklesnou v kolenou obdivovatelé tzv. pražské kavárny a ideoví odpůrci hnutí ANO, ti se potutelně usmívají do tv kamer ČT, která jim dává neuvěřitelný prostor k deformování názorů diváků.

Prožíváme a sledujeme v přímých přenosech krizi vládnutí. Já, jako obyčejný volič, jsem chováním aktérů rozčarován a zhnusen. Kdyby se objevil názor, že převzít řízení státu po volbách by měla pouze vítězná strana, tak takovou myšlenku budu podporovat všemi deseti. Koaliční slepence se ukázaly jako kontraproduktivní. V parlamentu by vítěz získal 101 křeslo, do Senátu by se volily osobnosti nikoliv podle stranické příslušnosti atd. Češi si nedokážou sami vládnout. Dobře nám tak, pak to u nás vypadá tak, jak to nyní sledujeme a prožíváme. Jsme smějící se bestie, ještě neoschl inkoust na listině k odvolání a už je tu vtip na pana Sobotku:

Přijde Sobotka do banky, chce vybrat peníze, ale zapomněl občanku. Pokladní za přepážkou mu bez ní nechce peníze vydat.
Sobotka: „Jsem premiér, mě přece zná každý! Tak na co občanku?“
Pokladní: „Milej pane,obličej není jednoznačná identifikace, můžete být dvojník. Jó, byl tu jednou Karel Gott, taky si zapomněl občanku. Ale zazpíval jednu písničku a bylo to jasné. Pak jsme tu měli Jaromíra Jágra a taky zapomněl občanku, ale vyndal puk a hokejku a to co nám předvedl za kličky, nenechalo nikoho na pochybách.“
Sobotka: „Já ale nic neumím.“
Pokladní: „No vida, pane Sobotko! Chcete to ve dvoutisícovkách, nebo v menších?“

Text doprovází fotokoláž od mistra aTea nazvaná: Blaník s.r.o., mistrovi děkujeme za souhlas k užití díla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *