Go to ...
RSS Feed

Loajalita není sprosté slovo


Na serveru www.novinky.cz jsem si všimnul titulku Redaktoři MF Dnes: Babiš selhal a lhal. Stojí za to si podrobněji tuto záležitost přiblížit. Andrej Babiš je majitelem vydavatelství Mafra ve kterém mimo jiné vychází i známý a rozšířený deník MF Dnes. Když noviny dostal pod svoji majetkovou správu, rozhodl se z pozice majitele zbavit se několika elitních novinářů a nahradit je jinými. O těch odejítých věděl, že nebudou loajální k bývalému zaměstnavateli a ani oni se tím netajili. Proběhl proces ukončení pracovních poměrů podle pracovních smluv. Na tom si jistě dali právníci nového majitele velmi dobrý pozor, aby se nešláplo vedle. Vydavateli Babišovi bylo jasné, že si takto vědomně vygeneroval své odpůrce a ideové nepřátele. Je třeba poznamenat, že desítky jiných redaktorů v redakci zůstaly a snaží se za své platy odvádět novinářské řemeslo tak, aby každý den byly noviny na stánku a nebo v distribuci. Postoji těch, kteří pokračují v práci, se říká loajalita. Většina musí platit pravidelné platby, půjčky, hypotéky nebo alimenty a tak podobně. Házet nadřízenému na stůl výpověď se v dnešní době tak trochu rovná „ruské ruletě”. Novinářů kvalit E. E. Kische, E.A. Longena, K. Čapka a dalších, kteří mají pomníčky na českých hřbitovech je dnes pramálo. A ani takoví si nedovolili házet výpovědi vydavatelům pod nohy.

Nedivím se, že šéfredaktor MF Dnes dal panu M. Přibilovi výpověď. Neznáme sice výpovědní důvod podle zákoníku práce, ale pan redaktor ztratil důvěru svého vydavatele. Z interních schůzek mezi čtyřma očima si pořídil nahrávky, což samo o sobě ještě nic neznamená, ale tyto nahrávky „poslal do světa” a to i přesto, že musel vědět, co tím způsobí. Na interních poradách se nehovoří spisovným a kultivovaným jazykem, leckdy trpí i běžná tzv. obecná čeština, spíše se používá argot a slang a ty se navíc prokládají nestandardními vulgarismy. Ty používáme všichni, ani o tom nevíme. Jdete po ulici a šlápnete před vchodem do domu do psího exkrementu, který tam zanechala přinejmenším doga. Okometujete to spisovnou češtinou? Určitě ne. Majitel vydavatelství Mafra se několik let do chodu redakcí svých deníků iDnes a Lidové noviny nepletl a nechával novinářům volnou ruku. K oboustranné spokojenosti. Nyní ale nastala situace, kdy může částečně ovlivnit veřejné mínění tak, že čtenářům svých novin vyvětlí některé záležitosti z aktuální vládní krize. Pozve na důvěrnou poradu novináře, kterého chce pověřit vytvořením textů o politické situaci a politických protivnících. Rozhovor neprobíhá podle etických pravidel vysílání veřejnoprávního rozhlasu, vydavatel je naštvaný, kde kdo se o něj a jeho práci nevybíravě otírá, kdejaký nýmand mu okopává kotníky, padají výrazy, které jsme mohli slýchávat v hospodách IV. cenové skupiny kolem půlnoci. Digitální záznamník vše zaznamená a o něco později se nahrávka dostane k uchu a na stůl konkurence. Řešení? Výpověď pro ztrátu důvěry či ztrátu soudnosti a nutné míry loajality vůči zaměstnavateli. Myslete si o výše uvedeném textu co je vám libo. Je to můj názor.

Pana Babiše nemám rád, vím o jeho angažování se v českém podnikatelském prostředí skoro dvacet let. Tehdy měla jeho firma sídlo v Roháčově ulici na Žižkově. Vždycky jsem si říkal proč podobné aktivity nevyvíjí nějaký český nebo moravský podníkatel, vždyť lidí s fištrónem máme dostatek. Jsem vlastenecky a možná xenofobně založený a tak není divu. Stejně tak jsem si kladl otázku jestli by bylo možné, aby se takto angažoval nějaký zdejší podnikatel na Slovensku. Nikdo na moje otázky neodpovídal. Nikdo jiný si podobné zřejmě nekladl. A tak Andrej Babiš vstoupil do politiky. Aby ukázal, že se politika dá dělat jinak, bez zbytečných slov, bez mlácení prázdné slámy v poloprázdném parlamentu, cílevědomě krok za krokem k prosperitě a zisku. Tak jako kráčel před válkou podnikatelským prostředím Československa podnikatel Baťa a řada dalších úspěšných kapitánů průmyslu. Přes to všechno držím Babišovi palce, rozhýbal ekonomiku, začal účinně a efektivně vybírat daně i od subjektů, které obcházely desítky let všechna pravidla. Nemá cenu se zmiňovat o jeho korunových dluhopisech. Ty byly na iReporteru vysvětleny již dříve.

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *