Go to ...
RSS Feed

Kde je pes zakopán? Poprvé, podruhé, potřetí…


(Redakční úvod BAlbert) Kde je pes zakopán? zeptal se jeden český dramatik v názvu svého díla. Až ve složitém ději na položenou otázku našel čtenář odpověď. Již nějakou dobu si jako občané klademe podobnou otázku při sledování dějů a událostí v naší vrcholové politice. Komu dát zapravdu? Kdo nás balamutí? Je jasné, že politiku v České republice nevykonávají andělé s licencí neposkvrněnosti. Také je jasné, že řízení země nemůžeme svěřit děvčatům a mládencům sice s čistou minulostí, ale bez životních zušeností. To bychom se stali nevypočitatelným politickým polygonem s obrovskými vedlejšími ztrátami. A tak je rozumné vybrat takové lidi, kteří jsou uznáváni pro své občanské postoje v dobách, kdy občanský postoj byl projevenou odvahou a do takových vůdčích uskupení přibrat pár mladých aby se zaučili. Proto je na českém „kapitánském můstku” Miloš Zeman, Milan Štěch, Václav Rychetský nebo Petr Pithart, ale také Bohumil Sobotka a další, kterým osychaly diplomy těsně po listopadu 89 a kteří v té době vstupovali do politiky.

Volení zástupci lidu navrhují a schvalují pravidla hry – zákony republiky, jimiž se pak musí naše republika a její občané řídit. Platí pravidlo, že kdo se řídí a ctí zákony je ctihodným občanem. Stává se, že dolní i horní sněmovny parlamentu vypustí do světa špatný zákon. Praxe ho prověří a když se zjistí, že je zneužitelný, navrhne se jeho revize a zrušení. Lidé, kteří se v době platnosti takového zákona podle něj chovali a jednali, se nedopouštěli ničeho špatného. Prostě jednali v duchu a podle litery zákona. A tady je to zakopané psisko. Andrej Babiš do politiky vstoupil se svým čerstvě založeným hnutím v roce 2011 a za pár měsíců se stal druhou nejsilnější politickou silou. Zásluhou jeho stylem práce a neotřelými metodami. Původem Slovák, nezřízeně bohatý podnikatel zaměstnávající desítky tisíc lidí, tvrdý byznysman a neúprosný kritik politických praktik. Na těchto kritikách postavil volební hesla a program ve volbách 2013. S ČSSD a lidovci vytvořil koalici a funkční vládu, která po řadě let dosáhla významné úspěchy i na mezinárodní úrovni. Až do vládní krize 2. května 2017 vyvolané obviněními Andreje babiše předsedou vlády Bohumilem Sobotkou. Více v článku pana Josefa Volmuta:

Jak to celé bylo s těmi jednokorunovými dluhopisy? Od roku 1993 zde platí zákon, podle něhož se daní výnosy z každého cenného papíru zvlášť a výsledná daň se zaokrouhluje na celé koruny dolů. Takto nastavená právní úprava nečinila v praxi žádné problémy až do roku 2012, kdy ministr financí Kalouskův zločinecký mozek objevil fintu, která umožnila nezdanit výnosy z cenných papírů v případech, kdy daň z výnosu z cenného papíru je nižší, než 50 haléřů a po zaokrouhlení na celé koruny dolu pak tedy vyjde daň nulová. Tento výmysl geniálního zločince Kalouska pak umožnil nedanit výnosy z jakéhokoli množství cenných papírů, protože se musely danit každý zvlášť. Kompetentní a soudný ministr financí by v takové situaci okamžitě předložil návrh novely zákona, který by možnému zneužití nedokonalosti zákona zabránil. To by však nesměl být ministrem financí Kalousek. Ten se naopak rozhodl, že možnost nedanit výnosy z cenných papírů všem zveřejní, s tím, že danou možnost navíc zneužije přímo stát při emisi jednokorunových státních dluhopisů. Ministr financí tak tímto způsobem zcela explicitně legalizoval využití předmětné nedokonalosti daňového zákona zavedením příslušné daňové praxe. Netrvalo dlouho a tuto fintu začali po vzoru ministra Kalouska využívat i velké společnosti. Zřejmě asi jediným cílem Kalouska bylo umožnit svým kamarádíčkům obrovskou daňovou výjimku, přičemž emise jednokorunových státních dluhopisů představovala toliko fíkový list, který měl celou tuto hanebnost skrýt a poskytnout do budoucna jeho kámošům pádný argument pro případ, že by se náhled finančních úřadů začal od toho Kalouskova lišit. Každý pak může tvrdit, že přece stát byl ten, kdo takový postup inicioval a dokonce i v praxi použil, takže není možné občana popotahovat za to, že se choval stejně jako stát. Vrcholem absurdity je současná situace, kdy bývalý ministr financí Kalousek obviňuje svého úhlavního politického konkurenta z daňových podvodů, které ovšem Kalousek sám vymyslel, využil a uvedl do běžné daňové praxe. A všichni za to pranýřují pouze Babiše. Absurdnější situaci by snad nevymyslel ani Franz Kavka. Takže shrnuto a podtrženo: Ten parchant Kalousek to vymyslí, aby mohl více krást a když už nemůže ke korytu, tak z toho obviňuje Babiše.

Josef Volmut

Redakce děkuje obrazovému mágovi, mistrovi aTeovi, za souhlas s využitím jeho díla v záhlaví článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *