Go to ...
RSS Feed

Na rok 2017 budeme vzpomínat v dobrém


(Praha, 22.1.2017) Komentářů reagujících na inaugurační projev nového amerického prezidenta jsem už stačil přečíst několik. Líbí se mě, jak čeští světaznalí novináři hodnotí Donalda Trumpa podle kritérií, která si sami vymysleli, sbírají pomluvy z amerických protitrumpovských serverů, poukazují na postoje hollywoodských celebrit, které okatě dávaly najevo příklon k H. Clintonové. Čeští investigativci museli přispět do nenávistné vlny typicky českým plácnutím. A tak jsme se dozvěděli, že DT v době námluv a koketování s českou přítelkyní Ivanou Zelníčkovou byl v tehdejším Gottwaldově sledován příslušníky StB, každý jeho krok byl monitorován a tak pozorným očím neuniklo, že navšívil agrokombinát Slušovice. Zemědělský podnik, který neměli ani v USA a který se měl stát vzorem pro podnikání v zemědělské výrobě. Zhlédli jsme rozhovor s bývalým zaměstnancem Slušovic, který to vše potvrdil a dodal bulvánímu žvanění serózní slupku. V hledáčku pozornosti byl DT od konce sedmdesátých let do pádu režimu v roce 1989. To už se údajně měl zabývat kandidaturou na amerického prezidenta. No vida co se ještě všechno nedozvíme z bezpečnostních archivů. 

Jako obyčejný občan jsem sledoval celý několikahodinový ceremoniál inaugurace. Nemohl jsem si nevšimnout a neslyšet v kandidátově projevu jeho hodnocení předchozí činnosti odstupujícícho prezidenta. V každé větě Obamu nakopnul ostrou botou. Veřejně ho dehonestoval a vůbec mu nevadlo, že kritizovaný stojí dva metry od něj. Být Obamou a slyšet jak jsem peskován před milionovým davem, tak požádám nejbližšího člena ochranky státních činitelů o zbraň a zastřelím se v přímém přenosu. Odešel bych čestně, jako chlap. Exprezident však ukázal svoji splachovací podobu a jen se usmíval, jako kdyby agresivní kritika byla pronášena v nějakém nesrozumitelném svahilském nářečí. Pak nasedl se svoji vysokou ženou do vrtulníku, který už nebyl Air Force One a odletěl na vojenské letiště Andrews přesednout k letu do Kalifornie.

Až za pár dní či týdnů opadne vlna amerických demonstrantů a jejich evropských napodobitelů proti zvolení Trumpa do prezidentského úřadu a začnou normální dny vládnutí, uvidíme, jak začne DT plnit své předvolební sliby. Vyhlásil jich hodně a já věřím, že jich převážnou většinu splní. Exprezident a předchozí management neměl zájem do některých ožehavých témat vrtat, protože pravda, jak známo, je nepříjemná. Tedy pro toho, kdo ji hásá. Znáte přeci úsloví o tom, že mluviti je stříbro a mlčeti zlato. Takových věčně platných a stále aktuálních úsloví je více. 

Mnozí lidé doma i v cizině mu nebudou přát úspěch, budou se rýpat v jeho minulosti a snažit se jej dehonestovat tak, aby ztrácel sympatie těch, kteří jej volili a těch lidí v zahraničí, kteří mu vítězství přáli. A poslušní opisovači názorů vytvářející veřejné mínění v České republice mu budou „mydlit schody“ jak to jen půjde. Ještě že máme svobodné názorové fórum – internet, kde si můžeme najít i jiný pohed na věc než ten mainstreamový předkládaný Českou televizí. Běda, až se pan DT začne aktivně starat o zahraniční politiku a zcela zákonitě se bude snažit o kontak a jednání s Vladimírem Putinem. Nebude to dlouho trvat, světové velmoci si musejí udělat jasno mezi sebou co nejdříve. Na obou stranách je mnoho těch, kterým „svrbí prsty na spoušti“. Dohoda o přátelství mezi Trumpem a Putinem, posvěcená i třetím světovým hráčem z Číny, je jistotou pro nás všechny, pro Evropu, Přední Východ, Asii, Afriku … Až si podají ruce, tak mě osobně spadne kámen ze srdce. Pevně doufám, že to bude ještě tenhle rok. Na Anno Domini 2017 budeme vzpomínat v dobrém.

Břetislav Albert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *