Go to ...
RSS Feed

Ani bernardýn to nežral, ale zákazník to zblajz…


thenardierTitulek k článku je citát z muzikálu Les Misérables napsaného na motivy stejnojmenné knihy Victora Huga, replika hospodského Thénardiera v podání Jiřího Korna, který mistrně předvedl, jak fungovalo „pohostinství“ před mnoha desítkami let v rozhárané Francii. U nas jsme zavedli nová pravidla hry na hospodské a jejich hosty, kdy leitmotivem hry je vydávání účtenek za konzumaci hosta. Téměř sedmdesát let v pohostinství platilo, že „kdo nekrade, okrádá rodinu“ a podle jiného úsloví je rodina základ státu a to by přece byl hřích. A tak všichni dělali, že je v pohostinstvích vše v pořádku. Hostům jakoby nedocházelo jakým způsobem funguje v tomto odvětví ekonomika. Hosté to nechtěli a snad ani dnes nechtějí řešit, nedochází jim, že stále přispívají do soukromé kapsy hospodského, který se na ně přátelsky tváří, usmívá a vřele konverzuje a za zády se jim směje, jací jsou pitomci, jak je okradl už na začátku nekvalitními či ukradenými surovinami, jaké jsou jeho výrobní náklady a za co vše v závěru prodává, takže jak vydělává na zákaznících, aniž by ještě začal podvádět s EET.  

Ale protože se mezi neinformovanými či hloupými lidmi zrodila jakási mánie pod heslem „Bijte Babiše, vždyť EET je podvodem ve prospěch Agrofertu“, tak stačí, aby hospodský se štamgastem pokecal a štamgast se náhle cítí být tím, který pomůže historickému zvratu a odporu. Ministerstvo financí udělalo chybu v tom že současně s EET nespustilo účtenkovou loterii ve které by se týden co týden losovala čísla účtenek a to by se každý štamgast na „svého“ hospodského vykašlal.

Jak získat hosta, to je umění, které ovládají barmani, je zajímavé sledovat, jak to zvládnou se štamgastem i s naporosto novým hostem – navíc barmani patří k nejvyšší kastě a k chytřejším v oblasti hospod, restaurací a barů, kde nad chytrostí převládá po desetiletí vychcanost, která stačí  k nahrabání do kapsy. Spokojený host vždy dával tuzéry, proč by host, zatažený takto do hry nedával s představou, že tvoří dějiny, ještě víc a hlavně držel hubu a kork – a penízky se hospodským dál kutálejí. Rozesmály mne dojemné historky, jak poctivec milující hosty, nešidil na porcích masa, omáčku přidával dle libosti stejně jako knedlíky, málem až do alelujá, a neúčtoval nic navíc, a jak teď končí, protože s EE nechce mít nic společného. Takový lidumil. Od úst si kvůli pocestným utrhl. A končí, a bude se věnovat holt vnoučatům a cestovat. To mne ještě víc rozesmálo. Pokud patřil mezi nižší příjmové obyvatelstvo, tak důchod nebude mít valný – a jistě mezi ně patřil, aby nevykazoval velké příjmy. Z čeho se bude starat o vnoučata a cestovat? Našetřil si do slamníku. Ale z čeho, když nekradl? Tady něco nehraje, někdo nás tahá veřejně za nohu.

EET je věcí, která odhalí tok peněz před zhodnocením a příjmy po zhodnocení v evidenci, tedy ty oficiálně přiznávané. Tam se totiž ukážou rozdíly a z toho mají hospodští strach. Podle mého názoru zbytečně. Kontroloři a finančáci půjdou jen po nepohodlných, na kontroly ostatních se vykašlou. Ti mazaní zruší svou živnost a založí novou. Nikdo je nebude dohledávat. Znalejší se na takové zbytečnosti vykašlou. Nikdo nebude porovnávat jejich příjmy. Když budou držet hubu a krok. Ani chodit práskat nebo poskytovat prostor fízlům nebudou většinou muset. Navíc jde o bouři ve sklenici vody, záměrně vyvolanou a dezinformacemi podpořenou, bylo nutno odvést pozornost od oficiálně schváleného fízlování ze strany státu.

Pavel
Muzikálová fota jsou z internetu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *