Go to ...
RSS Feed

Jako bychom dnes zemřít měli


V úterý 29.11.2016 na ČT2 byl odvysílán životopisný dokument o životě a smrti faráře Josefa Toufara. S hranými dokumenty je vždy problém. Vždy budou tendenční a budou odrážet dobu svého vzniku, osobnost režiséra, scénáristy i postoje producenta. Tato tendenčnost může být pozitivní pro samotné vyznění díla, ale také negativní. Nesmíme zapomenou na úsloví o tom, že dějiny píší vítězové. Dokument Jako bychom dnes zemřít měli resiséra Romana Vávry ve mně zanechal rozpačitý dojem. Ne snad, že by postavu statečného kněze představil špatně, naopak, ukázal všem, kdo jeho příběh neznali, že farář Toufar musel projít takovým úděsným martyriem, že smrt pro něj musela být vysvobozením. A to je ten problém na který chci ukázat. Umělecké filmy zobrazující řádění nacistů a gestapa během protektorátu (Klíč, Reportáž …, Vyšší princip a mnoho dalších) jsou jen odvarem toho, jaké výslechové metody jsme viděli ve Vávrově hraném dokumentu.
Vzpomínám si, že v roce 1968 redaktoři Mladé fronty našli v Praze 6 Petřinách dům a byt ve kterém hlavní Toufarův vyšetřovatel s poetickým jménem Ladislav Mácha bydlel a žádali jeho potrestání. Jenže přišly srpnové události a společnost měla zcela jiné problémy k řešení. V začínající normalizaci byl Mácha potrestán pouze směšnou stranickou důtkou a trestní řízení bylo zastaveno kvůli údajnému promlčení. Vrah Ladislav Mácha se dožil našich dnů a znovu se dostal (v roce 1998) před soud za úmyslné pozdní neposkytnutí pomoci, vyfasoval dva roky a odseděl si rok. Jak sobě a našim potomkům vysvětlíme, že i dnes, po více než sedmdesáti letech, v Německu dokážou poslat do vězení zestrárlé mučitele nebo jen strážné z koncentračních táborů a u nás nejsme schopni zúčtovat s vrahy vlastních spoluobčanů. Máchova vina za smrt Josefa Toufara byla svědecky prokázána, zločiny spáchané v době totality byly prohlášeny za nepromlčitelné a přesto mezi námi dál žije Toufarův vrah a užívá si v klídku svého krvavého důchodu. O tom měl být Vávrův dokument!
Proč se nedokážeme vyrovnat se svou temnou minulostí!? Obávám se, že našim vnukům a pravnuků to již bude zcela jedno a pak se vnucuje otázka, kdo tedy vlastně zvítězil. 

Jaroslav Skupien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *