Go to ...
RSS Feed

Kdo tedy vynesl Ortel? aneb Deset měsíců do finále


Hudebník Ondřej Bango opustil na protest sál Hudebního divadla v Kalíně, když moderátor oznámil druhé místo pro kapelu Ortel. Byl odhodlaný v rámci tohoto protestu se svojí manželkou i pískat a jinak rušit vyhlašovací ceremoniál. Pak na druhý stupeň vystoupil i sám Tomáš Ortel jako druhý nejlepší zpěvák v České republice. Bango a Bangová měli krušný večer, ale přežili to a lidé přítomní v sále a u televizního přenosu si budou pamatovat jen bouchání dveřmi a pískot. Svérázný názor měl politik ČSSD Jan Chvojka, který se nechal slyšet, že ortelovské exhibice do televizí nepatří. To se musí zakázat! rozhodl poslanec Chvojka a sepsal stížnost k rukám vysílací rady. Ta se stížností bude téměř okamžitě zabývat. To je velmi neobvyklé. Stížnosti občanů na neobjektivitu zpravodajství ČT nechává Rada témeř bez povšimnutí a takovou pitomostí jako je obliba nějaké hudební skupiny ve veřejnosti se bude okamžitě zabývat. Taková farizejská Rada je na dvě věci: na  nic a na h*vno. Hlavně, že jsou radní na výplatnici a že jidášský peníz měsíc co měsíc přistane na jejich bankovních účtech.

Mě osobně daleko více vadí, že sdělovací prostředky opisují jeden od druhého pitomosti o zkřížených hnátech a lebkách, které si nechali členové skupiny Ortel vyrobit na své úbory. Není to symbol určený pro identifikaci žáčků mateřské školky, ale také to není symbol pro nacisty a fašouny, jak s oblibou tvrdí kazatelé čistoty. Nacismus, jak známo vznikl ve třicátých letech minulého století jako ultraradikální směr nacionálních socialistů v Německu pod vedením jejich ideologa A.H. Když se toto hnutí začalo formovat do politické strany se vším, co k tomu patří, lidé z okruhu svého šéfa, přišli s myšlenkou jednotných uniforem pro řadové členy, pro šéfy a jejich šéfy. Aby byli odlišitelní na první pohled. Hnědé košile pro mládence z SA, černé košile pro ostré chlapy z SS, slušivé úbory pro Hitlerjugend a tak podobně. Historicky jde o druhou polovinu či konec třicátých let. Tam se objevily na uniformách SS zkřížené hnáty a lebka. Velmi výrazný a jednoznačný symbol dával najevo, že s člověkem, který ho má na své čepici, nebude žádná legrace. Není bez zajímavosti, že autorem uniforem pro nacisty byl Hugo Boss, také člen NSDAP a válečný zločinec. Dnes je tato značka ikonou na módním trhu. Neměli by ti naši ochránci ideové čistoty (Bangové, Chvojkové, Stoilovové a další) pořádat protestní pochody a veřejná shromáždění na náměstích, kde by odsuzovali firmu Hugo Boss jako pozůstatek nacismu?

Nášj děda byl čs legionář na ruské frontě. Procestoval trasu transibiřské magistrály, byl u toho když Čechoslováci nečinně přihlíželi popravě carského admirála Kolčaka a nevzali ho pod svou ochranu, stejně tak byl u toho, když nedaleko trasy legiovlaku vraždili bolševici carskou rodinu Romanovců místo toho, aby jim poskytli azyl. Bylo jich tam víc než dvacet tisíc a to byla i tehdejších měřítcích obrovská vojenská síla. Ale to hodnocení necháme historikům, ti se ani téměř po sto letech na úloze Čechoslováků v Rusku neshodli na jednoznačném výkladu. Děda legionář, kaprál, byl příslušník průzkumného oddílu začleněného do úderného praporu. Všichni příslišníci úderných jednotek měli na rukávovém označení příslušnosti ke svému zařazení nášivku (připomínám, že šlo o označení z let 1916 až 1922), jejíž obrázek přikládám. Je to nezpochybniteně lebka se zkříženými hnáty. Dvacet let před Hugo Bossem a jeho vojenskou výstrojí nacistů. Bangové a Chvojkové a spol. by měli vědět, že symboly lebek nosili již dávno před německými spasiteli Evropy a světa, naši legionáři, kteří žádné spásné ambice na záchranu civilizace neměli. Ovšem byli dobří vojáci a to tak, že se jim bolševické oddíly raději vyhýbaly. Na rozdíl od nich byli naši dobře vycvičeni pro boj a ctili tradice husitů: „Nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte!“.

Ortela a jeho stejnojmennou skupinu vyneslo na druhý stupínek, pro pomyslnou stříbrnou medaili, hlasování diváků resp. čtenářů, ale spíše čtenářek, barevných týdeníků. Ty zpravidla nejsou středem pozornosti mužské části rodin. Takže většinu ortelovských hlasů daly ženy. Ty, které z rádií skupinu Ortel neslyší, protože ji nehrají. Asi stejně, jako pořadatel nedovolil skupině zahrát na vyhlašování výsledků ankety. To jsme panečku demokraté! Dáme si jedničku s hvězdičkou! A tady je zřejmě příslověčný pes zakopán. Máme odvěkou tendenci fandit bez mrknutí oka těm odstrkovaným, slabším, těm kteří nejdou s davem a nemávají tribunám. To tedy Ortel a spol. nedělají v žádném případě. Nemyslím si, že po trapné sobotě Českých slavíků se něco změní a že se rádia chytí za nos a začnou měnit repertoár ve prospěch Ortela. Jejich texty jsou stejně útočné jako úderné prapory legionářů, brojí proti toleranci k islámu, varují před naší lhostejností k současným jevům imigrace. Zamyslete se nad jejich textem: Cítím se podveden, když ti, co vedou zem, diskutovat chtěj s arabským vrahem. Xenofobní strach bije na poplach. Řeknu jen pár vět. „Nechci multi-kulti svět!“

Já se také cítím být podveden managementem naší společnosti, evropskými poslanci a lidmi typu poslance Chvojky a řady dalších, kteří jsou schopni za peníze prodat vlasteneckou a národní hrdost. Ještě, že do voleb zbývá jen deset měsíců.

Břetislav Albert

One Response “Kdo tedy vynesl Ortel? aneb Deset měsíců do finále”

  1. ing. Alena D.
    30. 11. 2016 at 21.33

    Reakce Banga je ubohá, ale s ohledem na jeho etnický původ srozumitelná. Horší zpráva je ta o reakci Chvojky (ČSSD), který byl dnes presidentem jmenován jako nástupce Dientsbiera – tj. do fce naprosto zbytečného ministra pro „lidská práva“. Máme se nač těšit. Držhubné je již zavedeno, tedy pro příště se zakáže i zpívat! Co mi to připomíná? Když Karel Černoch vyhrál Bratislavskou lyru v r. 1969 s Písní o mé zemi, tak se musel následně trofeje vzdát, vrátit peněžní prémii, hluboce se kát a stejně měl několik let distanc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *